سازمان ملل کشته شدن غیرنظامیان در قندز را بررسی می‌کند |
سازمان ملل کشته شدن غیرنظامیان در قندز را بررسی می‌کند

بازتاب خبرهای 14 حمل

Image Title
۱۴ / حمل ۱۳۹۷

سازمان ملل کشته شدن غیرنظامیان در قندز را بررسی می‌کند

هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته که «گزارش نگران‌کننده از آسیب جدی به غیرنظامیان» در حمله هوایی نیروهای افغانستان بر مدرسه‌ای در ولایت قندز را مورد تحقیق قرار می‌دهد.

گزارش شده که در این حمله بر تجمع طالبان، ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

مقام‌های امنیتی افغانستان گفته‌اند که دست کم ۵۹ تن به شمول فرماندهان طالبان که در یک جلسه در مدرسه‌یی در شهرستان دشت ارچی تجمع کرده بودند، در این حمله هوایی کشته شده‌اند.

kunduz

وزارت دفاع افغانستان تاکنون کشته شدن افراد ملکی در این حمله را رد کرده است.

این وزارت گفته مکانی که در شهرستان دشت ارچی ولایت قندز مورد حمله هوایی قرار گرفت، مرکز آموزشی طالبان بود.

۱۴ / حمل ۱۳۹۷

ارگ ریاست جمهوری افغانستان کمیسیونی را برای بررسی رویداد قندز تشکیل داد

به دنبال گزارش‌هایی در مورد کشتار غیرنظامیان در حمله هوایی نیروهای ارتش افغانستان به یک تجمع طالبان در شهرستان دشت ارچی ولایت قندز، ارگ ریاست جمهوری از تشکیل یک کمیسیون ویژه برای بررسی این رویداد خبر می‌دهد.

در یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است که طالبان به خاطر طرح یک پلان خونین، افراد خویش را از داخل و خارج کشور به شهرستان دشت ارچی ولایت قندز دعوت کرده بودند تا بار دیگر هموطنان بی‌گناه ما را به خاک و خون بکشانند.

در ادامه این خبرنامه آمده است، اردوی ملی افغانستان به اساس اطلاعات دقیق که از این پلان داشت، تلاش ورزید تا آن را خثنی نموده، مردم را از یک فاجعه بزرگ نجات دهد، اما گزارش‌هایی وجود دارد که متأسفانه در این حمله به افراد غیرنظامی نیز آسیب رسیده است.

kunduz casualities

بر این اساس، ریاست جمهوری به منظور روشن‌ شدن چگونگی آسیب‌هایی که به افراد غیرنظامی در این رویداد رسیده، کمیسیونی را به ریاست جنرال خدایداد هزاره، سرمفتش عالی دفتر شورای امنیت ملی که در ترکیب آن طاهر صافی و سید سلیمان حامد، مشاورین رئیس‌جمهور و نمایندگان وزارت‌های دفاع ملی و امورداخله، ریاست عمومی امنیت ملی، دادستانی کل و ریاست مستقل ارگان‌های محل شامل می‌باشند، موظف‌ نموده تا رویداد شهرستان دشت ارچی را به صورت جدی و همه‌جانبه بررسی کنند.

این در حالی است که ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی نیز تأیید می‌کند که در این حمله غیرنظامیان جان باختند، اما به گفته داکتر عبدالله، «در این شکی وجود ندارد که در این‌جا، طالبان حمله‌های شان را رهبری می‌کردند و یک مرکزشان بود».

۱۴ / حمل ۱۳۹۷

حضور سید اسحاق گیلانی در دادستانی امنیت ملی؛ همه در خاک ما مداخله می‌کنند!

سید اسحاق گیلانی، رییس نهضت ملی مردم افغانستان در ارتباط به سخنان چندی پیش در اسلام‌آباد مبنی بر استفاده هند از خاک افغانستان علیه پاکستان، امروز برای بازجویی به دادستانی امنیت ملی فراخوانده شد.

ریاست امنیت ملی افغانستان این اظهارات آقای گیلانی در مورد پاکستان را ضد منافع ملی خوانده است.

آقای گیلانی که امروز سه‌شنبه(۱۴ حمل) با شماری از هوادارانش به دادستانی امنیت ملی رفته بود، هشدار داد: «به سراحت می‌گویم که اگر ده دقیقه بیش‌تر در این‌جا بمانم، کشور آتش می‌گیرد».

Gilani

وی پس از ۲۰ دقیقه از دادستانی بیرون آمد و چنین بیان کرد: «هم پاکستانی‌ها، هم هندی‌ها، امریکایی‌ها و انگلیس‌ها در خاک ما مداخله دارند. طیاره‌های بی‌پیلوت آمریکایی از افغانستان پرواز کرده و خاک پاکستان را بمبارد کرده‌اند و به تعدادی از مردم تلفات وارد کرده‌اند. حال پاکستان قصد آن را از امریکایی‌ها گرفته نمی‌تواند و آن را از ملت بیچاره افغانستان می‌گیرد».

این در حالی است که هواداران رییس نهضت ملی مردم افغانستان نیز در واکنش به برخورد حکومت و سارنوالی با سید اسحاق گیلانی، دست به اعتراض زدند. به گفته آن‌ها، حکومت به دنبال یک توطئه در برابر آقای گیلانی است و آن‌ها چنین اجازه‌یی نمی‌دهند.

سخنگوی دادستانی کل افغانستان ضمن استقبال از حضور آقای گیلانی در دادستانی امنیت ملی، می‌گوید که پرونده او در حال بررسی است.

۱۴ / حمل ۱۳۹۷

عربستان نیز نشست علمای اسلام را درباره صلح افغانستان برگزار می‌کند

پس از اندونزی، عربستان سعودی نیز در آینده نزدیک میزبان نشستی درباره صلح افغانستان خواهد بود. قرار است این نشست با شرکت علمای دینی از کشورهای اسلامی برگزار شود.

 سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که سازمان همکاری اسلامی نیز از برگزاری این نشست در عربستان حمایت کرده‌ است.

saudi arbia flag

 به گفته سید احسان طاهری، در این نشست، علمای دینی از تمام کشورهای اسلامی شرکت و درباره صلح افغانستان بحث خواهند کرد.

اما با این وجود، هنوز معلوم نیست که این نشست در چه تاریخی برگزار خواهد شد.

۱۴ / حمل ۱۳۹۷

6زن داعشی اهل ترکیه در عراق به اعدام محکوم شدند

دادگاه عراق شش زن اهل ترکیه را به اتهام عضویت در گروه داعش به اعدام و یک نفر دیگر را به حبس ابد محکوم کرد.

گزارش شده که این زنان که با کودکان خردسال خود در دادگاه حاضر شدند، سال گذشته همزمان با ورود نیروهای عراقی به شهر تل‌عفر در استان نینوا، تسلیم نیروهای کرد شده بودند.

این شش زن در دادگاه شهر بغداد گفته بودند که برای «پیوستن به شوهران خود» که برای داعش می‌جنگیدند، وارد خاک عراق شدند.

women

این دادگاه بر اساس قانون ضد تروریزم عراق، این هفت زن را مجرم شناخته است.

از ماه دسامبر سال گذشته میلادی، دادگاه جزایی عراق برای تعدادی از زنان عضو و یا همسران جنگجویان گروه داعش جزاهای سنگین صادر کرده است.

۱۴ / حمل ۱۳۹۷

احزاب ملی مسلم لیگ و تحریک آزادی کشمیر پاکستان در فهرست گروه‌های تروریستی امریکا

امریکا احزاب ملی مسلم لیگ و تحریک آزادی کمشیر پاکستان را در فهرست گروه‌هاى تروریستی خود شامل نموده است.

در یک خبرنامه وزارت خارجه امریکا آمده است که حزب ملی مسلم لیگ پاکستان و تحریک آزادى کشمیر، در فهرست گروه‌هاى هراس افگن شامل شده‌اند.

muslim league

بر اساس این خبرنامه، حزب‌های ملى مسلم لیگ و تحریک آزادى کشمیر، در اصل گروه‌هاى مربوط به لشکر طیبه مى‌باشند، اما اکنون تحت نام‌هاى جدید فعالیت مى‌کنند.

در این خبرنامه آمده است که هر دو گروه، در فهرست گروه‌هاى تروریستی بین‌المللى (جى‌تى) شامل گردیده‌اند.

پیش از این نیز هفت گروه و حزب سیاسى پاکستانی در لیست گروه‌هاى تروریستی امریکا شامل شده بودند.