30 مکتب در ولایت لوگر از سوی طالبان مسدود شد |
۳۰ مکتب در ولایت لوگر از سوی طالبان مسدود شد

بازتاب خبرهای 13 حمل

Image Title
۱۳ / حمل ۱۳۹۷

۳۰ مکتب در ولایت لوگر از سوی طالبان مسدود شد

مقام های محلی در ولایت لوگر گفته اند که گروه طالبان ۳۰ مکتب را در شهرستان چرخ این ولایت مسدود کرده است.

سلیم صالح، سخنگوی والی لوگر به گفته که گروه طالبان ۱۰ مکتب لیسه، ۱۰ مکتب متوسه و ۱۰ مکتب ابتداییه را در شهرستان چرخ این ولایت مسدود کرده است.

با این حال، در حال حاضر حدود ۳٫۵ میلیون کودک افغان از دسترسی به مکتب محروم اند.

از سویی هم، در حدود ۱۷۵۰۰ مکتب در سراسر افغانستان وجود دارد که در سال گذشته خورشیدی دست کم ۱۰۷۵ مکتب در سراسر افغانستان به دلیل خشونت ها مسدود باقی مانده بود.

taliban

۱۳ / حمل ۱۳۹۷

پرونده‌ ای برای سید اسحاق گیلانی در دادستانی کل افغانستان تشکیل شد

به دنبال اظهارات سید اسحاق گیلانی نماینده مجلس افغانستان در پاکستان، اکنون دادستانی کل اعلام کرد که پرونده ای برای بررسی اظهارات آقای گیلانی با حکم ریاست جمهوری تشکیل شده است.

آقای گیلانی در پاکستان گفته بود که هند از افغانستان در مقابل پاکستان استفاده می کند. این گفته های آقای گیلانی واکنش های تندی را در داخل افغانستان برانگیخت.

تا کنون آقای گیلانی در باره پرونده اش اظهارنظری نکرده است.

ishhaq gilani

۱۳ / حمل ۱۳۹۷

احتمال بازگشت معاون اول رئیس جمهور به افغانستان

برخی از نزدیکان جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته اند که اخیرا آقای دوستم با رئیس جمهور غنی درباره چگونگی بازگشت خود از ترکیه گفتگو کرده است.

محمد عظیم قویاش، یکی از نزدیکان آقای دوستم به طلوع نیوز گفته که معاون اول ریاست جمهوری خواهان دادن تمامی صلاحیت هایش و نیز بسته شدن پرونده اتهام اذیت و آزار جنسی بر احمد ایشچی شده است.

dostum1

این گفته ها از سوی نزدیکان جنرال دوستم در حالی مطرح شده  که پیش از این عطامحمد نور، والی پیشین بلخ نیز خواهان بازگشت آقای دوستم به افغانستان شده بود.

ارگ ریاست جمهوری تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده است.

۱۳ / حمل ۱۳۹۷

خروج آخرین گروه اعضای جیش‌الاسلام از غوطه شرقی

براساس گزارش رسانه‌های سوریه، اولین گروه از شورشیان گروه جیش‌الاسلام از منطقه غوطه شرقی خارج شده‌اند.

خروج جیش الاسلام از سوریه در حالی صورت می گیرد که روز گذشته روسیه اعلام کرده بود که توافقی بر سر تخلیه دوما «مهم‌ترین شهر غوطه شرقی» با گروه جیش‌الاسلام به دست آمده است.

دوما مهم‌ترین شهر در غوطه شرقی سوریه است که در سال های گذشته کنترل بخش‌های مهم آن را جیش‌الاسلام در دست داشت.

جیش‌الاسلام اما تاکنون توافق برای خروج از آخرین مناطق تحت اختیارش در غوطه شرقی را تایید نکرده است.

Islamist group

این در حالی است که در جنگ داخلی سوریه در هفت سال گذشته  بیش از ۳۵۰ هزار نفر کشته شده اند.

۱۳ / حمل ۱۳۹۷

انتقاد مجلس نمایندگان افغانستان از شورای عالی صلح

شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در جلسه امروز(دوشنبه، ۱۳ حمل) کارکرد شورای عالی صلح این کشور را مورد انتقاد قرار داده و خواهان لغو این شورا شده است.

این نمایندگان گفته اند که شورای عالی صلح یک جریان حکومتی است و به همین دلیل گروه‌های مخالف مسلح دولت تمایل به صلح نشان نمی دهد.

Parliament

انتقادها از شورای عالی صلح از سوی برخی از نمایندگان مجلس در حالی مطرح شده است که مسوولان این شورا هفته گذشته برای پاسخگویی به مجلس نمایندگان حاضر نشدند.

۱۳ / حمل ۱۳۹۷

25 تن در حمله هوایی نیروهای افغان بر یک مدرسه در ولایت قندز کشته و زخمی شدند

مقام های امنیتی در ولایت قندز گفته اند که در نتیجه حملات هوایی نیروهای افغان در یک مدرسه در شهرستان دشت ارچی ولایت قندز، ۱۵ تن کشته و ۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

انعام الدین رحمانی، سخنگوی پولیس قندز گفته که این حمله پیش از چاشت امروز بر گروهی از طالبان که در یک مدرسه در شهرستان دشت ارچی جمع شده بودند، صورت گرفته است. ساکنان محل اما گفته اند که بیش از ۲۰۰ تن در این مدرسه در مراسم دستار بندی جمع شده بودند.

super tokano

آقای رحمانی همچنان گفته که ملا بریانی، یک عضو شورای کویته نیز در این مدرسه حضور داشته است.

برخی گزارش ها اما حاکی از ان است که در میان کشته شدگان این رویداد به شمول غیرنظامیان، تبعه‌های تاجکستان و پاکستانی نیز شامل اند ولی آمار دقیق آن مشخص نشده است.