گفت‌وگوی دولت با دولت؛ آیا روابط کابل-اسلام‌آباد وارد فاز جدید می‌شود؟ |
گفت‌وگوی دولت با دولت؛ آیا روابط کابل-اسلام‌آباد وارد فاز جدید می‌شود؟

گفت‌وگوی دولت با دولت؛ آیا روابط کابل-اسلام‌آباد وارد فاز جدید می‌شود؟

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۳ / حمل ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده که شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر پاکستان قرار است روز جمعه‌ی این هفته‌ (۶ اپریل) به کابل بیاید. هدف سفر آقای عباسی گفت‌وگو و یافتن راه حلی برای مناقشات دهه‌های گذشته میان کابل و اسلام‌آباد گفته شده است.

بر اساس این اعلامیه نخست‌وزیر این کشور به دعوت رسمی رییس‌جمهور غنی به کابل سفر می‌کند و قرار است با رهبران سیاسی بلندپایه افغانستان ملاقات کند. مقام‎‌های حکومت پاکستان گفته است که دو روز پس‌ازاین دیدار (۸ اپریل)، آقای عباسی به چین خواهد رفت، کشوری که به‌گفته‌ی برخی از آگاهان، می‌تواند نقش مهمی در روند صلح و ثبات افغانستان بازی کند.

از سوی هم ریاست اجرایی افغانستان می‎گوید که با سفر آقای عباسی در کابل گفت‌وگوهای رسمی «دولت با دولت» افغانستان و پاکستان آغاز شود.

گفت‌وگوی دولت با دولت، طرح رییس جمهور غنی است که در نشست دوم «روند کابل» که یک ماه پیش در کابل برگزار شد، ارایه شد.

nasir khan

ناصرخان جنجوا، مشاور امنیت ملی پاکستان

در این طرح، حکومت افغانستان به منظور مبارزه با هراس افگنی و تامین صلح در افغانستان، از پاکستان خواسته است که به گونه‌ی جدی باید دو طرف باهم گفت‌وگو کنند.

دو هفته پیش نیز ناصرخان جنجوا، مشاور امنیت ملی پاکستان به کابل آمد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد. رییس جمهور غنی در این سفر آقای جنجوا از نخست‌وزیر این کشور به‌گونه‌ی رسمی دعوت کرده بود که به کابل سفر کند.

جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان در یک نشست خبری گفت که گفت‌وگوها روی امنیت، مبارزه با هراس افگنی، چگونگی پیشبرد مصالحه با طالبان، گسترش روابط اقتصادی و بهبود روابط سیاسی کابل – اسلام‌آباد در دیدار مقام‌های حکومت افغانستان با نخست‌وزیر پاکستان متمرکز خواهد بود.
آقای فیصل گفت: «در این دیدار گفت‌وگوهای رسمی دولت با دولت آغاز می‌شود و تأمین صلح، امنیت، روابط اقتصادی از گفت‌وگوهای محوری خواهند بود.»

آغاز برنامه عملیاتی روند صلح

امروز دوشنبه، تهمینه جنجوا، معاون وزارت خارجه‌ی پاکستان در راس هیاتی برای شرکت در سومین نشست برنامه عملیاتی روند صلح افغانستان-پاکستان به کابل آمده است.

وزارت خارجه‌ی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که هیاتی پاکستانی با ریاست تهمینه جنجوا، معاون وزارت خارجه‌ی این کشور امروز به کابل سفر کرده و در سومین دور نشست پلان عملیاتی صلح میان افغانستان و پاکستان شرکت می‌کند.

بر اساس این اعلامیه، در سومین دور نشست پلان عملیاتی صلح میان دو کشور، روی صلح و مبارزه با هراس‌افگنی بحث خواهد کرد.

tahmina-janjva

تهمینه جنجوا، معاون وزارت خارجه‌ی پاکستان در راس هیاتی برای شرکت در سومین نشست برنامه عملیاتی روند صلح افغانستان-پاکستان به کابل آمده است

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی افغانستان آمده است: «سومین دور نشست پلان عمل صلح در وزارت خارجه آغاز شد. حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه در آن شرکت می‌کند و در پایان این نشست، جزییات آن با رسانه‌ها شریک خواهد شد.»

نشست دوجانبه‌ی افغانستان و پاکستان روی پلان عملیاتی صلح، پس از سفر هیات افغانستان به رهبری حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت خارجه‌ی این کشور به اسلام‌آباد در یازدهم فبروری امسال بی‌نتیجه پایان یافت.

افغانستان از پاکستان خواسته بود که دهشت‌افگنان را سرکوب و مراکز آموزشی آنان را از بین ببرد، راه‌های تمویل شان را مسدود سازد و این کارها را بر اساس زمان‌بندی عملی نماید.

روند نشست‌های دوجانبۀ کابل – اسلام‌آباد پس‌ازآن از سر گرفته شد که در پی حمله‌های خونین ماه جنوری در کابل، محمد معصوم ستانکزی، رئیس امنیت ملی و ویس احمد برمک، وزیر داخلۀ افغانستان برای ارائه معلومات آن حملات به اسلام‌آباد سفر کردند.

پس‌ازآن سفر، در سوم فبروری یک هیأتی پاکستانی به رهبری تهمینه جنجوا، معین وزارت خارجۀ آن کشور به کابل سفر کرد و در نتیجۀ دیدار و گفتگو با مقام‌های افغان، روی پلان عمل صلح میان دو کشور توافق شد.

چشم‌انداز روند صلح

رییس جمهور غنی در ماه‌های نخست کارش، برای بهبود روابط افغانستان و پاکستان به اسلام‌آباد سفر کرد، اما پس از حمله‌های پی هم هراس افگنان بر بخش‌هایی از افغانستان به‌ویژه حمله در چهارراه زنبق که به باور حکومت افغانستان این حمله‌ها در پاکستان برنامه‌ریزی‌شده بودند روابط کابل – اسلام‌آباد به تیرگی گرایید.

Ashraf-ghani

رییس جمهور غنی در ماه‌های نخست کارش، برای بهبود روابط افغانستان و پاکستان به اسلام‌آباد سفر کرد

وجود پناهگاه‌های امن هراس افگنان در خاک پاکستان و پشتیبانی این کشور از طالبان به‌ویژه شبکه حقانی از جدی‌ترین اتهام‌های حکومت افغانستان بر پاکستان بوده است.

افغانستان و امریکا، پاکستان را به حمایت از هراس‌افگنی متهم کرده و استدلال می‌کنند که اسلام‌آباد از طالبان و شبکه حقانی برای ناامن‌سازی افغانستان استفاده می‌کند. دوماِه پیش دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا فشارها بر پاکستان را بیشتر ساخت و خواهان قطع روابط این کشور با گروه‌های طالبان و شبکه حقانی شد. اما پاکستان همچنان در برابر خواست‌ها و فشارهای امریکا و حکومت افغانستان مقاومت کرد.

خواجه محمد آصف، وزیر امور خارجه پاکستان از اتهام های آمریکا بر اسلام آباد به خاطر حمایت از طالبان به‌شدت انتقاد کرده و تأکید نموده بود که: «بهترین ارتش جهان ۴۳ درصد از سرزمین را در مقابل طالبان از دست می‌دهد. طالبان نیازی به ما ندارد. این گروه ۴۳ درصد از افغانستان را تحت کنترل دارد.»

اما مقام‌های حکوت افغانستان به این باورند که گفت‌وگوهای تازه می‌تواند فصل جدیدی را در روابط افغانستان-پاکستان ایجاد کرده و تاثیرات خوبی بالای روند صلح میان این دو کشور داشته باشد.

نقش پاکستان

پس از حدود یک سال تنش میان کابل و اسلام آباد اکنون رییس جمهور افغانستان یک بار دیگر نخست وزیر پاکستان را برای دیدار از کابل دعوت کرده است. این گفتگو گمانه زنی ها را در باره تغییر رویکرد کابل نسبت به اسلام آباد افزایش داده است.

afg-pak

پس از حدود یک سال تنش میان کابل و اسلام آباد اکنون رییس جمهور افغانستان یک بار دیگر نخست وزیر پاکستان را برای دیدار از کابل دعوت کرده است

برخی از اگاهان باور دارند که اشرف غنی استراتژی چماق و هویج را در باره پاکستان بازی می نماید و این موضوع تا حدی توانسته اسلام آباد را در راستای همکاری با کابل ترغیب نماید.

فشارهای آمریکا بر اسلام آباد تا سطح وضع تحریم بر برخی از مقامات این کشور نشانه های از تغییر موضع پاکستان در قبال حمایت از طالبان را برجسته ساخته است.

با این حال، بعید به نظر می رسد که در آینده نزدیک شاهد تغییری در وضعیت جنگی افغانستان بود؛ چه این که فصل جدید جنگی در افغانستان آغاز خواهد شد و این فصل می تواند چالش دیگری در مقابل حکومت وحدت ملی افغانستان باشد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید