مسئول زندان گروه داعش در ولایت جوزجان به روند صلح پیوست |
مسئول زندان گروه داعش در ولایت جوزجان به روند صلح پیوست

بازتاب خبرهای 12 حمل

Image Title
۱۲ / حمل ۱۳۹۷

مسئول زندان گروه داعش در ولایت جوزجان به روند صلح پیوست

مسئولان محلی در ولایت جوزجان افغانستان می‌گویند که چهار عضو گروه داعش به شمول مسئول زندان این گروه در این ولایت به روند صلح پیوسته‌اند.

آمفر امنیت فرماندهی پولیس جوزجان تأیید می‌کند که «ابو دردا»، مسوول زندان گروه داعش با سه تن از همراهانش در این ولایت به روند صلح پیوسته‌اند.

به گفته عبدالحفیظ خاشی، اعمال منفی داعشیان در برابر مردم محل سبب شده تا این افراد به روند صلح بپیوندند و پیوستن آنان به دولت، بر روحیه نیروهای امنیتی و بهبود امنیت محل، تأثیر مثبت خواهد داشت.

ISIS Prison Officer

این افراد پیوسته به روند صلح در مورد این‌که چگونه و از سوی چه کسانی تمویل می‌شدند، جزییاتی نداده‌اند، اما گفته‌اند که آزار و اذیت مردم از سوی داعش سبب شد تا به روند صلح بپیوندند.

دو ماه اخیر ۲۰  تن از افراد وابسته به گروه داعش در ولایت جوزجان به روند صلح پیوسته‌اند.

۱۲ / حمل ۱۳۹۷

تشکیل کمیته‌یی برای کار روی انتخابات ریاست جمهوری در کمیسیون انتخابات افغانستان

در حالی که کمیسیون انتخابات جدول زمانی برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستان‌ها را اعلام کرد، از آغاز کارها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نیز خبر می‌دهد.

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات امروز یک‌شنبه(۱۲ حمل) گفت، به‌خاطر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نگرانی‌ها وجود دارند، اما این کمیسیون کار را در این زمینه آغاز کرده‌ است.

وی در پاسخ به نگرانی‌های روز شنبه(۱۱ حمل) نمایندگان مجلس در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت: «در این مسئله ما هم نگرانی داریم، اما ما قبلاً یک کمیته را تشکیل دادیم که به‌خاطر انتخابات ریاست جمهوری از همین حالا کار را آغاز کرده‌است و انشالله که نگرانی‌های مردم در نظر گرفته می‌شود و این کمیته کار خود را جدا انجام می‌دهد و ما آماد‌گی کامل را به‌خاطر انتخابات ریاست جمهوری می‌گیریم».

abdulbadi sayad

این در حالی است که بر اساس اعلام آقای صیاد، روند ثبت نام رأی‌دهند‌گان برای انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستان‌ها از ۲۵ حمل تا ۲۳ ثور سال‌ جاری در مرکز و ولایات، از ۲۵ ثور الی ۷ جوزا سال‌ جاری خورشیدی در ولسوالی‌ها و از ۹ الی ۲۲ جوزا در قریه‌ها ادامه می‌یابد.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که قرار است این انتخابات به تاریخ ۲۸ میزان سال ‌جاری خورشیدی برگزار ‌شود.

۱۲ / حمل ۱۳۹۷

معاون پیشین وزارت دفاع افغانستان طرح ایجاد «اردوی محلی» را ناکام می‌خواند

معاون پیشین وزارت دفاع افغانستان طرح ایجاد «اردوی محلی» در این کشور را یک طرح ناکام می‌خواند و می‌گوید که به‌لحاظ پیچیدگی‌های سیاسی، شرایط و وضعیت نظامی، قومی و محلی و نیز از نظر ساختاری، اردوی محلی ضمن این‌که در اصل ایجاد و تشکیل خود دچار چالش‌های متعددی است، یک پروسه ناکام خواهد بود.

بازمحمد جوهری می‌گوید که اردوی محلی به ‌لحاظ کارکرد، نتایج و دست‌آوردی نخواهد داشت، حتی این اردو در واقع نوعی ضربه زدن به اردوی ملی کشور است، چون تشکیل آن را از ساختار اردوی ملی گرفته‌اند.

وزارت دفاع افغانستان پس از تأیید ریاست جمهوری، طرحی را تهیه کرده که بربنیاد آن، یک نیروی اردوی محلی در مناطق ناامن کشور ایجاد خواهد شد.

General Juhari

اما آقای جوهری معتقد است که اردوی محلی تجربه بدی در افغانستان بوده است.

 وی با اشاره به دوران حکومت نجیب، به خبرگزاری آوا گفته است: «ملیشه شدن نیروهای امنیتی در سقوط حکومت نجیب نقش بارزی داشت و از توان و امکانات دولت علیه دولت استفاده کرد».

این مقام پیشین وزارت دفاع ملی با اشاره طرح ایجاد «پولیس محلی» نیز گفت که فعالیت این نیروها حتی نتیجه معکوس داشته است.

۱۲ / حمل ۱۳۹۷

برگزاری دومین جشنواره گل بادام در دایکندی

دومین جشنواره گل بادام با حضور سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، مقام‌های محلی، فعالان جامعه مدنی و اقشار مختلف مردم ولایت دایکندی، قبل از ظهر امروز یکشنبه(۱۲ حمل)، در شهر نیلی، مرکز این ولایت برگزار شد.

مقام‌های محلی ولایت دایکندی هدف از برگزاری جشنواره گل بادام را معرفی و بازاریابی تولیدات کشاورزی این ولایت می‌دانند.

goll e badam anniversary

محمود بلیغ، والی دایکندی گفت: “هدف از برگزاری جشنواره گل بادام، شناسایی و معرفی عمده‌ترین مشکلات زراعتی دایکندی است. امیدواریم  بتوانیم با ایجاد مارکیت‌ها این محصولات را به خوبی و به قیمت مناسب به فروش برسانیم.”

وی از رشد درختان بادام در بعضی ساحات کوهستانی این ولایت خبر داد و از مردم خواست تا در غرس نهال بادام در ساحات کوهستانی نیز اقدام نمایند.

۱۲ / حمل ۱۳۹۷

طرح جدید امنیتی غرب کابل؛ حوزه 13 امنیتی به دو حوزه تقسیم می‌شود

به دنبال تمرکز حملات تروریستی به خصوص حملات گروه داعش بر غرب کابل، مسئولین ارشد امنیتی طرح امنیتی نواحی غرب کابل را به سرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور افغانستان ارائه کردند.

در یک خبرنامه وزارت داخله آمده است که سترپاسوال مرادعلی‌مراد، معین ارشد امور امنیتی وزارت امورداخله، معاونان شورای امنیت ملی، ریاست امنیت ملی، فرمانده عمومی گارنیزیون کابل، فرماندهان فرقه ۱۱۱ اردوی ملی و ۱۰۱ آسمایی پولیس ملی، طرح امنیتی شهر کابل مخصوصا نواحی غرب کابل را امروز یک‌شنبه(۱۲ حمل) به معاون دوم ریاست جمهوری ارایه نمودند.

new security plan

در این نشست، معین ارشد امور امنیتی با تأکید بر تطبیق پلان امنیتی شهر کابل افزود که مناطق غرب کابل نظر به فیصله سرقوماندانی اعلی قوای مسلح کشور، شامل تدابیر جدید امنیتی گردیده است.

مرادعلی مراد به خاطر تأمین امنیت بیشتر باشند‌گان غرب کابل اضافه نمود که در طرح جدید امنیتی غرب کابل، حوزه سیزده‌هم امنیتی به دو حوزه‌ جداگانه (حوزه ۱۳ و حوزه ۱۴) تقیسم خواهد شد.

او همچنان خاطرنشان نمود که طرح امنیتی اماکان مقدس نیز بررسی شده و آماده اجرا می‌باشد.