وعده شرکت برشنا: برق کابل تا پایان چهارشنبه به گونه عادی وصل می‌شود |
وعده شرکت برشنا: برق کابل تا پایان چهارشنبه به گونه عادی وصل می‌شود

بازتاب خبرهای 8 حمل

Image Title
۸ / حمل ۱۳۹۷

وعده شرکت برشنا: برق کابل تا پایان چهارشنبه به گونه عادی وصل می‌شود

شرکت برشنای افغانستان اعلام کرده که کار ترمیم پایه و لین‌های برق وارداتی در ولایت بغلان ۸۰ درصد تکمیل شده است.

این شرکت با نشر خبرنامه‌ای گفته که از جمله چهار سرکت، سه سرکت آن ترمیم شده و کار روی ترمیم سرکت چهارم نیز جریان دارد.

این شرکت همچنان گفته که تاپایان امروز(چهارشنبه، ۸ حمل) برق ولایت‌های پروان، کابل، میدان وردک و غزنی به گونه عادی وصل خواهد شد.

۸ / حمل ۱۳۹۷

فرهاد دریا سفیر حسن نیت افغانستان برای مبارزه با ایدز

فرهاد دریا، هنرمند و آوازخوان مشهور افغانستانی، به عنوان سفیر حسن نیت برای مبارزه با بیماری ایدز معرفی شد.

آقای دریا از سوی اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا(سارک) به عنوان سفیر حسن نیت در مبارزه با بیماری ایدز برگزیده شده است.

سازمان سارک برای تقویت فعالیت‌های مبارزه علیه ایدز، شخصیت های شناخته‌شده هر کشور را به عنوان سفیر حسن نیت انتخاب می‌کند تا از طریق آن‌ها، پیام‌های پیش‌گیرانه ایدز و هپاتیت را به مردم برساند.

افغانستان اگرچه با داشتن میزان شیوع کمتر از ۰.۱ درصد ایدز، در بین کشورهای با شیوع پایین این بیماری قرار دارد، ولی عواملی چون جنگ‌های داخلی، ناامنی، بیکاری، فقر، مرزهای باز، مهاجرت‌های داخلی و خارجی، پایین بودن سطح آگاهی و سواد و مهم‌تر از همه، وجود مواد مخدر و استفاده‌کنندگان تزریقی مواد مخدر، این کشور را بیشتر در مقابل این ویروس آسیب‌پذیر می‌سازد.

به گزارش‌ برنامه ملی کنترل ایدز در افغانستان، از سال ۱۳۶۸ تا پایان سال ۱۳۹۶، به تعداد ۲ هزار و ۵۴۹ واقعه مثبت ایدز در این کشور گزارش شده است

۸ / حمل ۱۳۹۷

فوری/ کشته شدن فرمانده پولیس ولسوالی خیوه ولایت ننگرهار به دست مخالفین

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار افغانستان تأیید کرده‌اند که فرمانده پولیس ولسوالی شهرستان «خیوه‌» این ولایت در یک حمله شورشیان مخالف دولت کشته شده است.

گزارش شده که فرمانده پولیس ولسوالی شهرستان خیوه هنگامی کشته شده که در یک مراسم جنازه شرکت کرده بود.

Breaking

در این رویداد، تاکنون کشته شدن ۲ تن و زخمی شدن ۵ تن دیگر تأیید شده است.

در مورد این‌که این حمله از سوی کدام گروه صورت گرفته، تاهنوز چیزی گفته نشده است.

۸ / حمل ۱۳۹۷

چهار چرخبال جنگی Mi-24، کمک هند به نیروی هوایی افغانستان

سفیر افغانستان در هند از انتقال چهار چرخبال Mi-24 به نیروی هوایی افغانستان، بر اساس یک توافق سه‌جانبه میان این دو کشور و بلاروس خبر می‌دهد.

روزنامۀ هندوستان تایمز از زبان شیدامحمد ابدالی، سفیر افغانستان در هند نوشته است که دهلی‌نو پیمانی را با بلاروس امضا کرده که بر بنیاد آن، چهار چرخبال جنگی Mi-24 در اختیار نیروی هوایی افغانستان قرار داده خواهد شد.

تمام هزینه این چهار چرخبال توسط هند پرداخت می‌شود و قرار کار انتقال آن تا چهار ماه دیگر آغاز شود.

Helicopter

این در حالی است که به گفته سفیر افغانستان در دهلی‌نو، این چرخبال‌ها جدید نبوده، اما پرزه‌ها و تجهیزات آن‌ها جدید می‌شوند.

هند پیش‌از این نیز چهار چرخبال جنگی به نیروهای هوایی افغانستان کمک کرده‌است.

۸ / حمل ۱۳۹۷

امرالله صالح: گاوها هم در سروی جدید جمعیت افغانستان شمارش شده‌اند

رییس پیشین امنیت ملی افغانستان می‌گوید که در سروی جدید جمعیت این کشور که اخیرا افشا شده، حیواناتی چون گاوه هم به عنوان جمعیت افغانستان شمارش شده‌اند.

این سروی با استفاده از تصویرهای ماهواره‌ای و سنجش از راه دور، توسط صندوق جمعیت سازمان ملل و بنیادهای «فلومایندر و گیتس میلیندا» در جریان دو سال و و در سه مرحله انجام شده و اکنون در اختیار رئیس‌جمهور افغانستان قرار دارد. این سروی جمعیت افغانستان از ۳۵ میلیون نفر پیش‌بینی کرده است.

قرار است از این سروی برای مشخص کردن شمار رأی‌دهندگان یک ولایت استفاده شود.

اما به گفته امرالله صالح که می‌گوید نتایج این سروی را مطالعه کرده، در این سروی از فرمول «حساب حرارت بدن» استفاده شده و چون نمی‌توانند حرارت بدن انسان و حیوان را تفکیک کنند، گاوها را هم به حیث رأی‌دهنده حساب کرده‌اند.

amrullah salah

وی که روز سه‌شنبه(۷ حمل) در نشست مشورتی کمیسیون انتخابات با نمایندگان احزاب سیاسی صحبت کرده، در مورد تفکیک گاوها از انسان‌ها گفته است: «سپس می‌گویند که فلان ولایت این شمار گاو دارد و پس از آن، شمار گاوها را از آدم‌ها منفی می‎کنند و شمار رأی‌دهندگان را تعیین می‌کنند».

رهبر روند سبز خاطرنشان کرده که بر اساس نتایج این سروی، جمعیت یک ولایت از سال ۲۰۰۴ به این طرف دو برابر شده، ولی جمعیت ولایت بامیان ۵۰ درصد کاهش یافته است.

وی هشدار می‌دهد که اگر از این سروی ماهواره‌یی به گونه مستقیم و یا غیرمستقیم در انتخابات استفاده شود، مشکلات و شکاف‌ها را در کشور افزایش خواهد داد.

۸ / حمل ۱۳۹۷

کشته شدن 3 جنگجوی ازبکستانی گروه داعش در ننگرهار

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار از کشته شدن ۳ جنگجوی ازبکستانی گروه داعش در این ولایت خبر داده‌اند.

دفتر رسانه‌های والی ننگرهار با نشر خبرنامه‌ای گفته که روز گذشته(سه‌شنبه، ۷ حمل) در نتیجه حملات هواپیماهای بی‌سرنشین بر پناهگاه‌های گروه داعش در شهرستان هسکه مینه این ولایت، ۳ جنگجوی ازبکستانی این گروه کشته و یک تن دیگرشان زخمی شده است.

در یک خبر دیگر، دفتر رسانه‌های والی ننگرهار اعلام کرده که نیروهای امنیت ملی ۵ حلقه ماین را از یک مخفی‌گاه شورشیان در روستای لاغرجو شهرستان کوت کشف و از بین برده‌اند.