تلاش‌های بین‌المللی و سکوت طالبان؛ روند صلح در افغانستان به کجا می‌رود؟

تلاش‌های بین‌المللی و سکوت طالبان؛ روند صلح در افغانستان به کجا می‌رود؟

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۸ / حمل ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

نشست مشاورین امنیت ملی امریکا، افغانستان، عربستان و امارت متحده عربی اخیرا در واشنگتن دی.سی برگزار شده است.

دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی افغانستان درباره این نشست می‌گوید که مشاورین امنیت ملی چهار کشور روی مبارزه مشترک علیه گروه‌های تروریستی بین‌المللی و از بین بردن منابع مالی این گروه‌ها توافق کردند.

قادر شاه، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که در این نشست، محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان به‌نمایندگی از افغانستان شرکت کرده و روی مبارزه مشترک با تروریزم، توسعه اقتصادی و روند صلح در افغانستان به توافق رسیده‌اند.

به گفته‌ وی، اشتراک‌کنندگان این نشست حمایت‌شان را از روند صلح در افغانستان اعلام کرده و برای رسیدن به صلح و مذاکرات موفق، بر اقدامات عملی و تلاش‌های مشترک تأکید کرده‌اند.

حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان نیز در صفحه توییتر خود در این زمینه نوشته است: در نشست چهارجانبه واشنگتن، درباره صلح، آشتی، مقابله با تروریسم، تجارت و سرمایه‌گذاری صحبت شد. او افزوده است که قرار است ماه آینده، کنفرانس تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان به میزبانی امارت متحده عربی برگزار شود.

شرکت‌کنندگان در این نشست به توافق رسیدند که در نشست‌هایی دوام‌دار و چهار‌جانبه در مورد «شکل‌دهی چارچوب‌هایی به‌منظور کاهش تهدید امنیت منطقه‌ای و ایجاد صلح، ثبات و رونق اقتصادی بیشتر در خاورمیانه» تلاش کنند.

بر اساس اعلامیه‌ کاخ سفید، «ایجاد شرایط صلح پایدار در افغانستان با حمایت ایالات‌متحده، عربستان سعودی و امارات متحده» از جمله موضوعاتی بود که در گفت‌وگوهای مقام‌ها در این نشست مورد بحث قرار گرفته است.

نقش عربستان در ثبات افغانستان

پیش‌ از این شورای عالی صلح افغانستان گفته بود که عربستان می‌تواند نقش خوبی در آوردن صلح در افغانستان بازی کند. مقام‌های این شورا تأکید کرده بودند که عربستان سعودی به ‌عنوان کشوری که نفوذ زیادی بر حلقات مختلف فکری در جوامع اسلامی دارد، می‌تواند در رفع چالش‌هایی که به آن «صبغه دینی» داده می‌شود، مؤثر باشد.

از سویی هم، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان در سفر اخیرش به عربستان سعودی در دیدار با پادشاه آن کشور، با اشاره به حمایت پاکستان از تروریزم گفته «زمان آن فرا رسیده که ریاض برای مبارزه ضد تروریزم کمک کند».

مقام‌های حکومت افغانستان تأکید دارند که عربستان سعودی ابراز «آمادگی کامل» کرده‌ که از روند صلح افغانستان پشتیبانی کند.

آقای عبدالله بعد از برگشت از عربستان سعودی در یک نشست خبری نیز اعلام کرد که ملک سلمان، پادشاه عربستان در ملاقات یک ساعته‌ که با او داشته، اطمینان داده است که هر موقع و در هر سطحی که افغانستان بخواهد، عربستان آماده است به گفت‌وگوهای صلح دولت با شورشیان طالبان همکاری کند.

مقام‌های حکومت افغانستان تأکید می‌کنند که عربستان سعودی می‌تواند در پروسه صلح افغانستان نقش مهمی داشته باشد.

abdullah abdullah

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان در سفر اخیرش به عربستان سعودی در دیدار با پادشاه آن کشور، با اشاره به حمایت پاکستان از تروریزم گفته «زمان آن فرا رسیده که ریاض برای مبارزه ضد تروریزم کمک کند

آقای عبدالله گفته است: «همین‌که کنفرانس علمای اسلام در آن‌جا دایر می‌شود و درباره صلح، اعتدال، وسطیت و همدیگرپذیری از لحاظ دین اسلام و روحیه اصلی اسلامی بحث می‌شود، خودش یک‌قدم است.»

گفته می‌شود که عربستان رابطه استراتژیک با پاکستان دارد و مورد احترام بسیاری از رهبران طالبان نیز است. از این‌رو، رهبران جناح‌های مختلف دولت افغانستان نقش ریاض را در تشویق شورشیان و حامیان منطقه‌ای‌شان به گفت‌وگو، مهم می‌دانند.

پیش‌ از این نیز حامد کرزی، رییسجمهور سابق افغانستان چندین بار در این زمینه از پادشاه عربستان سعودی خواستار همکاری شده بود، اما این تلاش‌ها، دست‌کم در عمل نتایج محسوسی نداشته است.

تلاش‌های بین‌المللی و سکوت طالبان

اخیرا حکومت افغانستان برای آوردن ثبات در این کشور تلاش‌های زیادی را انجام داده و کوشیده که با برگزاری نشست‌هایی بزرگ در سطح بین‌المللی، طالبان را وادار به صلح کند.

با این‌ وجود، پرونده صلحِ افغانستان روی میزهای کشورهای مختلف و قدرت‌مند جهان قرار گرفته است. جلسه‌ مشاوران امنیت ملی امریکا، عربستان سعودی، امارات متحده‌ عربی و افغانستان در این هفته در واشنگتن برگزار شد، نشست تاشکند با محوریت صلح افغانستان با اشتراک نمایندگان ۲۵ کشور و سازمان‌ جهانی در ازبکستان شکل گرفت، هم‌چنان تلاش‌هایی برای برگزاری نشست‌هایی برای صلح افغانستان در کشور اندونزی و کشورهای حوزه‌ خلیج‌فارس نیز جریان دارد.

taliban-in-afg

با وجود تلاش‌های افغانستان در سطح بین‌المللی برای آوردن صلح، اما سکوت طالبان در برابر پیشنهاد صلح حکومت این کشور، کم‌کم برای دولت افغانستان نگران‌کننده می‌شود

با وجود تلاش‌های افغانستان در سطح بین‌المللی برای آوردن صلح، اما سکوت طالبان در برابر پیشنهاد صلح حکومت این کشور، کم‌کم برای دولت افغانستان نگران‌کننده می‌شود.

روزنامه نیویورک‌تایمز در مطلبی زیر عنوان «سکوت نادر طالبان در مورد مذاکرات، سبب برگزاری نشست جدید صلح شد»، نوشته است که در چند سال گذشته دیپلماتان در مناطق مختلف جهان گردهم آمده و در مورد افغانستان صحبت کرده‌اند، اما هر بار یا طالبان در این نشست‌ها شرکت نداشته و یا هم این گروه گفت‌وگوهای صلح را رد کرده است.

نیویورک‌تایمز نوشته که پیشنهاد مذاکره بی‌قیدوشرط رییس‌جمهور غنی در ماه فبروری به طالبان و هم‌چنان افزایش فشارهای بین‌المللی، نشست‌های برگزارشده اخیر را از لحاظ زمانی، متفاوت جلوه می‌دهد. این روزنامه نوشته است که طالبان در تاشکند هم حضور نداشتند، اما آنان در مورد تلاش‌های صلح حکومت افغانستان هنوز به‌گونه‌ رسمی پاسخی نداده‌اند.

با وجود خاموشی طالبان نسبت به پیشنهاد صلح رییس‌جمهور افغانستان، نیویورک‌تایمز نوشته که شواهدی در مورد بحث‎های جدی‌تر در میان شورشیان وجود دارد.

نیویورک‌تایمز گفته که چندین مقام ارشد طالبان گفته‎اند که این گروه در مورد این‌که به پیشنهاد حکومت افغانستان چگونه پاسخ دهند، در حال حاضر سرگرم بحث و گفت‌وگو اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید