دانشجوی مخترع افغانستانی؛ عضو کابینه جمهوری «کاباردینو بالکاریا» روسیه |
دانشجوی مخترع افغانستانی؛ عضو کابینه جمهوری «کاباردینو بالکاریا» روسیه

دانشجوی مخترع افغانستانی؛ عضو کابینه جمهوری «کاباردینو بالکاریا» روسیه

خبرنگار

سکینه امیری
خبرنگار

۶ / حمل ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

دانشجوی مخترع افغانستانی، وزیر صحت جمهوری «کاباردینو بالکاریا» روسیه  شد. «رومان شریفی» به خبرنامه می‌گوید که می‌خواهد با استفاده از امکانات کشور روسیه، به قله‌های موفقیت برسد و برای انسان‌ها بدون توجه به ملیت و قومیت‌شان، خدمت کند.

رومان شریفی دانشجوی سال ششم دانشگاه جمهوری کاباردینو بالکاریا روسیه است. او مدت پنج سال می‌شود که در روسیه مصروف تحصیل است. او در جریان تحصیلش تاکنون دو دستگاه طبی ساخته ‌است.

دستگاه تشخیص بیماریهای استخوان و مغز

 این دانشجوی افغانستانی به خبرنگامه می‌گوید که دستگاه ثبت‌کننده عکس‌العمل بدن انسان در مقابل اشیای بیرونی را در سال ۲۰۱۵ ساخته است. این دستگاه قادر به ثبت عکس‌العمل بدن انسان در مقابل نیروی بیرونی بوده و مشخص می‌سازد که در چه مدت زمان و با کدام سرعت، خبر توسط نیرون‌ها به سیستم مرکزی عصبی انتقال پیدا می‌کند.

شریفی اضافه می‌کند که از این دستگاه می‌توان برای تشخیص بیماری‌های استخوان و مغز استفاده کرد. این دانشجو توانسته ‌است پس‌ از شش ماه تلاش، این دستگاه را بسازد؛ دستگاه کوچکی که شامل چند قطعه است و می‌تواند با وصل‌شدن یک بخش آن به انگشتان پا، سرعت ضربه‌یی را که در بخش بخش استخوان‌های بدن وارد می‌شود، ثبت کند.

dr-roman-sharifi-2

رومان شریفی دانشجوی سال ششم دانشگاه جمهوری کاباردینو بالکاریا روسیه است

رومان شریفی، دانشجوی دانشگاه طب روسیه گفت: ‌»من این دستگاه را ساختم تا بتوانم خدمتی برای مردم شریف افغانستان ارائه کنم. زمانی که من بالای این دستگاه کار می‌کردم، بسیار تلاش کردم دستگاهی اختراع کنم که برای بیماری‌های ارتوپیدی مؤثر باشد و ضربه واردشده به استخوان‌ها را اندازه‌گیری کند».

وی اضافه کرد که ساخت این دستگاه برای او ۳ هزار دالر هزینه برداشته‌ است؛ هزینه‌ای که تامین آن برای او سخت بوده و او مجبور شده برای ساختن آن، از تاجران تقاضای کمک مالی کند. رومان شریفی اضافه می‌کند: ‌«هرچند ساخت دستگاه با کمبود هزینه مالی خیلی سخت و آزاردهنده بود، اما خوش‌بختانه ساختش به کمک تاجران با موافقیت همراه شد و خستگی‌‌ها و درد‌هایم را التیام بخشید. من از تاجرانی که برای ساخت آن کمک کردند، سپاس‌گزارم.‌»

دستگاه پاککننده جدار رگها از چربیهای اضافی

دستگاه دومی که رومان شریفی ساخته، به نام دستگاه پاک‌کننده جدار رگ‌ها از چربی‌ها اضافی است. این دستگاه چربی‌های اطراف دیوار رگ‌ها را که باعث بندش جریان خون می‌شود ، بدون عملیات پاک‌سازی نموده و جریان خون را بازتر می‌سازد. رومان شریفی به خبرنامه گفت که برای ساخت این دستگاه ۴ هزار دالر هزینه‌کرده و هزینه ساخت این دستگاه را نیز تاجران افغانستان اهدا ‌کرده‌اند.

اندوختن دانش طبابت

رومان شریفی در تاریخ ۳۱ جوزای سال ۱۳۷۳ در یک خانواده روشن‌فکر در شهر مزارشریف متولد شده است. خانواده شریفی چهار نفر است. پدر او کارمند دولت و مادرش نیز آموزگار است. خواهر کوچک او هنوز دانش‌اموز مکتب است. شریفی دوره ابتدایی مکتب را در لیسه عالی ناصر خسرو بلخی و دوره لیسه را با درجه عالی در لیسه عالی دقیقی بلخی به پایان رسانید.

او به خبرنامه گفت که بعد از پایان دوران مکتب، در سال ۱۳۸۹ امتحان کانکور سراسری افغانستان را سپری کرد و با به دست آوردن  ۳۱۷ نمره، مستحق دریافت بورسیه دولتی کشور روسیه شد. او اضافه کرد که در سال ۱۳۹۰ از سوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان برای ادامه تحصیل به جمهوری «کاباردینو بالکاریا» روسیه فرستاده ‌شد.

رومان شریفی می‌گوید که او بنابر شوق و علاقه‌ای که در رشته طب معالجوی داشته، در کشور روسیه به فراگیری این رشته پرداخت. او فعلا دانشجوی سال ششم دانشگاه کاباردینو بالکاریا است و می‌خواهد این رشته را تا مقطع مافوق دکترا ادامه دهد.

رومان شریفی در تاریخ ۳۱ جوزای سال ۱۳۷۳ در یک خانواده روشن‌فکر در شهر مزارشریف متولد شده است

رومان شریفی در تاریخ ۳۱ جوزای سال ۱۳۷۳ در یک خانواده روشن‌فکر در شهر مزارشریف متولد شده است

از اهدای دیپلوم افتخاری تا برگزیده شدن به حیث وزیر

در حال حاضر رومان شریفی در میان هم‌صنفان و استادانش در روسیه، از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و اختراعات او مورد استقبال جامعه علمی روسیه قرار گرفته‌ است.

وی در مسابقات علمی فرهنگی آسیا و اروپا مدال طلا دریافت کرده ‌است. در جشنواره دانشجویان خارجی دانشگاه دولتی کاباردینو بالکار روسیه که در ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی برگزار شد، دانشجویان افغانستان، هند، اردن، فلسطین، یمن و لیبی شرکت کرده بودند که رومان شریفی با نوآوردی در بخش طب، دانشجوی برتر در سطح کشور‌های آسیایی و اروپایی شناخته‌ شد و توانست مقام نخست و مدال طلا را از آن خود کند.

شریفی می‌گوید: ‌«جامعه علمی روسیه از اختراعات من استقبال نمودند و دیپلوم افتخاری و تقدیر‌نامه اهدا کردند و  به من  لقب دانشمند جوان را داده‌اند‌.‌»

او اضافه کرد که تلاش می‌کند با دست‌آورد‌های خوب خود در بخش صحت، از لقب اهدا شده‌ و اعتماد جامعه علمی حفاظت کند.

رومان شریفی به‌خاطر نو‌آوری‌اش در بخش صحت، به تازگی به عنوان وزیر صحت کاباردینا بالکاریا روسیه نیز انتخاب شده‌ و قرار است به مدت دو سال در پست وزارت صحت در این جمهوری کار کند. رومان شریفی اولین دانشجوی برتر افغانستانی است که در یک پست رسمی از سوی جمهوری کاباردینو بالکاریا روسیه انتخاب شده ‌است. او می‌گوید که به عنوان یک داکتر تلاش می‌کند برای بهبود وضع صحی انسان‌ها از هیچ تلاشی دریغ نکند و شایستگی‌اش را به عنوان دانشجوی برتر و مخترع افغانستانی به همه ثابت سازد.

در کنار آن، شریفی تأکید می‌کند: «من پلان درازمدت تحصیلات طبی را در کشور روسیه دارم، چون در نخست می‌خواهم با استفاده از امکانات موجود در روسیه دانش طبابت را به تمام معنا بیاموزم و متعاقبا با استفاده از اندوخته‌های علمی‌ام برای خدمت صادقانه به افغانستان برگشت نمایم.‌»

بیتوجهی وزارتهای تحصیلات عالی و صحت افغانستان

این دانشجوی افغانستانی می‌گوید که وزارت تحصیلات عالی افغانستان و همچنان وزارت صحت این کشور نسبت به نوآوری و شایستگی او بی‌تفاوتی اختیار کرده و از او حمایت نکرده ‌اند. او اضافه می‌کند که اگر حکومت از کارهایش پشتیبانی کند، دستگاه‌های دیگری نیز در بخش صحت برای افغانستان اختراع خواهد کرد.

dr-roman-sharifi-3

آقای شریفی از کودکی به رشته طب علاقه داشته و می‌خواسته داکتر موفق و صادقی باشد

بنیانگذاری سیستم صحیح تشخیص و تداوی

آقای شریفی از کودکی به رشته طب علاقه داشته و می‌خواسته داکتر موفق و صادقی باشد، می‌گوید:‌ «می‌خواهم بنیان‌گذار سیستم صحیح تشخیص و تداوی در افغانستان باشم و اصلاحات بنیادی را در این سیستم به میان آورم تا مردم ضرورت به رفتن به خارج از افغانستان را نداشته باشند و بتوانند در کشور خود از تشخیص و تداوی درست بهره‌مند گردند.‌»

او اضافه می‌کند که می‌خواهد زمینه تبادل تجربیات علمی بین ارگان‌های صحی افغانستان و روسیه را  با موافقت وزارت صحت عامه افغانستان انجام دهد تا داکتران افغانستان بتوانند در یک سیستم منظم و با مشورت داکتران جهانی، به تداویی مریضان بپردازند و مریضان را از سرگردانی در کشور‌های بیرونی نجات دهند.

امکانات اندک و دانشجویان با استعداد

رومان شریفی می‌گوید که جوانان افغانستان امروز با امکانات کم، استعداد و توانایی خود را برای جهانیان نشان داده و آینده روشن افغانستان، به دست جوانان کشور است.

او می‌گوید که دانشجویان افغانستان مقیم روسیه‌ با آن‌که با مشکلات زیادی مواجه‌اند، اما همگی تلاش می‌کنند اندوخته علمی داشته ‌باشند.

بسیاری از دانشجویان افغانستان که بورسیه‌های دولتی دریافته کرده و در خارج از این کشور مشغول فراگیری تحصیلات‌ عالی هستند، همواره از بی‌توجهی دولت در قبال مشکلات‌شان شکایت دارند.

رومان شریفی نیز می‌گوید که دانشجویان افغانستان همه با مشکلات زیادی مواجه‌اند و عمده‌ترین مشکل آن‌ها، مشکلات اقتصادی است. او اضافه می‌کند:‌ «در روسیه‌ حتی تعدادی از دانشجویان افغانستان برای ادامه تحصیل و حل مشکل مالی‌شان حاضرند که عضوی از بدن‌شان را به فروش برساند تا بتواند درس بخوانند.‌»

roman-sharifi

رومان شریفی نیز از جمله دانشجویانی است که به گفته خودش در بعضی از حالات حتی نانی برای خوردن نداشته و برای زنده ماندن تلاش کرده ‌است

او می‌گوید که برای دانشجویان افغانستان که بورسیه‌های دولتی از سوی وزارت تحصیلات عالی این کشور دریافت کرده، ماهانه صد دالر هزینه تحصیلی در نظر گرفته شده که این مقدار به گونه درست و به موقع به دانشجویان نمی‌رسند و آن‌ها را در مضیقه شدید مالی قرار می‌دهند.

این دانشمند جوان افغانستانی می‌گوید: ‌«در بسیاری ‌حالت، بعد از شش ماه جیب‌خرج یک دانشجو می‌رسد و گاهی حتی در طول یک سال نمی‌رسد و دانشجویان مجبور می‌شوند که برای ادامه تحصیل‌شان، هر کاری انجام دهند.‌»

رومان شریفی نیز از جمله دانشجویانی است که به گفته خودش در بعضی از حالات حتی نانی برای خوردن نداشته و برای زنده ماندن تلاش کرده ‌است. او اضافه می‌کند که بار‌ها برای حل این معضل به سفارت افغانستان در روسیه مراجعه کرده، ‌اما همچنان مشکل موجود است.

 او تأکید می‌کند: «برای افغانستان در هیچ‌جای دنیا شرایط همانند دیگر کشور‌ها نیست و نارسایی‌های زیادی وجود دارد، اما با این حال برای بهبود وضعیت و مقابله با مشکلات، اندوختن علم راه‌حل است و یگانه تلاش جوانان افغانستان باید یادگیری علم باشد.‌»

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید