161 قضیه خشونت، توهین و تهدید خبرنگاران در سال 1396 در افغانستان

مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید که در سال 1396 هجری خورشیدی، ۱۶۱ قضیه خشونت، توهین و تهدیـد، فشار و ارعاب خبرنگاران و یا حمله و اعمال تخریب‌کارانه علیه تاسیسات رسانه‌‌ای را در ولایات مختلف افانستان ثبت کرده است.

به گفته این مرکز، این آمار نسبت به ۹۵ قضیه ثبت شده در سال ۱۳۹۵، نشان‌دهنده یک افزایش قابل توجه است.

Blood and Mic

آمار به ثبت رسیده از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۶ تعداد خبرنگاران و سایر کارمندان رسانه‌ای جان باخته، با ۱۴ مورد افزایش به ۲۱ تن رسیده است و حداقل ۷۵ تن دیگر نیز در این مدت زخمی شده‌اند که تا اکنون بی‌سابقه بوده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز خبرنگاران افغانستان، در سال 1396 و تنها در رویداد ۷ جدی، ۹ کارمند خبرگزاری صدای افغان(آوا) همراه با یک خبرنگار خبرگزاری جمهور جان خود را در حمله داعش از دست دادند. در این حمله ۱۸ کارمند رسانه‌ای نیز زخمی شدند.

افزون بر این، آمار به ثبت رسیده حاکی از بازداشت و حبس موقت از نیم ساعت تا ۱۰ روز ۱۵ خبرنگار، ۲۷ مورد خشونت فیزیکی به ویژه لت و کوب، ۲۳ مورد توهین و تحقیر و ۱۸ مورد تهدید و اعمال فشار مستقیم و یا غیرمستقیم بر فعالیت خبرنگاران و رسانه‌ها در افغانستان به جهت سانسور بوده است.

در این بین، تمام ۲۳ مورد توهین و تحقیر خبرنگاران از سوی حکومت به ویژه محافظان ریاست جمهوری(پی.پی.اس) صورت گرفته و از ۱۸ مورد تهدید، ۱۰ مورد آن توسط نیروهای امنیتی به ویژه پولیس، شش مورد از سوی طالبان و دو مورد از سوی افراد ناشناس انجام شده است.

28 / حوت 1396
#