خطر جدید؛ عملیات مشترک حزب اسلامی ترکستان و طالبان |
خطر جدید؛ عملیات مشترک حزب اسلامی ترکستان و طالبان

خطر جدید؛ عملیات مشترک حزب اسلامی ترکستان و طالبان

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۲۳ / حوت ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

حزب اسلامی ترکستان(TIP)، یک گروه جهادی آیغور که تا حد زیادی وابسته به گروه القاعده است، به تازگی ویدئویی را منتشر کرده که عملیات‌های مشترک آنان را در کنار طالبان در افغانستان برجسته کرده است. معلوم نیست که این ویدئو در کجا فیلم‌برداری شده، اما از افراد محلی که در این ویدئو می شود، برداشت می گردد که محل این عملیات مشترک در مناطق شمالی افغانستان باشد.

این ویدئو متعلق به دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی است و در درجه اول، هدف آن برجسته کردن عملیات مشترک گروه‌های رزمی این حزب است. بخش اول این ویدئو سرنگونی چندین پایگاه مرزی نظامیان افغان را از راه دور نشان می‌دهد که جنگجویان تی آی پی (TIP) و طالبان چندین نیروهای افغان را کشته و اسیر گرفته‌اند. علاوه بر این، این دو گروه مقدار زیادی مهمات و اسلحه و چندین موتر نظامی و زرهی هاموی ساخت ایالات متحده را از پایگاه‌های نظامیان افغان به دست می‌آورند. در بعضی صحنه‌ها دیده می‌شود که این جنگجویان از موترهای زرهی هاموی در حملات خود استفاده می‌کنند.

در این ویدئو نشان داده شده که جنگجویان حزب اسلامی ترکستان(TIP) زیر پرچم طالبان می‌جنگند و به نظر می‌رسد که برای رفتن به میدان جنگ، از فرماندهان طالبان دستور می‌گیرند. حداقل یک جنگجوی کودک نیز در این ویدئو نشان داده شده است. در صحنه‌های جداگانه، دیده می‌شود بعضی از رهبران بلندپایه تی آی پی (TIP) سخنرانی می‌کنند که در این میان، عبدالله منصور، معاون امیر تی آی پی (TIP) نیز حضور دارد. بعضی از قسمت‌های این ویدئو به تبلیغات ضد چین نیز اختصاص داده شده، چنان‌که هدف نهایی این گروه ایجاد یک حکومت اسلامی در داخل منطقه سین کیانگ چین است.

Turkistan-Islamic-Party

حزب اسلامی ترکستان از پایگاه‌های طالبان برای آموزش جنگجویان مستقر خود در افغانستان و پاکستان استفاده کرده است

در آخر این ویدئو به چندین جنگجوی کشته شده نیز ادای احترام می شود، اما این‌که این جنگجویان چه زمانی کشته شده‌اند، نامعلوم است.

حزب اسلامی ترکستان که معمولا به عنوان جنبش اسلامی ترکستان شرقی (ETIM) نیز معرفی شده، با گروه القاعده مرتبط بوده و به صورت مشترک با جهادگرایان در افغانستان، پاکستان، آسیای مرکزی، چین و سوریه فعالیت دارد. این گروه در سال ۲۰۱۵ نقش مهمی در گرفتن شهر ادلب سوریه داشت. آن‌ها در ادلب سوریه چندین پایگاه آموزشی را برای جنگجویان خود و همچنان برای کودکان ساختند.

خارج از سوریه، آن‌ها متهم به چندین حمله تروریستی در داخل چین نیز می باشند. برعلاوه، در میانه سال ۲۰۱۶ یک حمله انتحاری در بیشکک قرقزستان رخ داد و مقامهای قرقیزستان اتهامهایی را در مورد تی آی پی (TIP) در سوریه مطرح کردند. تحقیقات مقام‌های قرقیزستان هم‌چنین شبکه‌هایی از شورشیان آسیای مرکزی آموزش‌دیده در سوریه را نشان می‌دهد که شامل اعضای تی آی پی(TIP) می‌شود. به نظر می‌رسد که این شبکه از سوریه به عنوان پایگاه برای راه‌اندازی حملات خارجی استفاده می‌کند.

ارتباطات بین تی آی پی با القاعده و طالبان

تی آی پی به عنوان وابسته القاعده و متحد نزدیک طالبان باقی مانده است. جنگجویان تی آی پی (TIP) در کنار طالبان و دیگر گروه‌های جهادگرا، از آغاز حمله امریکا به افغانستان از سال ۲۰۰۱ به این‌سو، ضد ائتلاف نیروهای افغان و ایالات متحده جنگیده‌اند.

امیر حزب اسلامی ترکستان در شورای القاعده عضویت داشته و یک پایگاه آموزشی که توسط اسامه‌بن‌لادن و القاعده حمایت می‌شد را اداره کرده است. بعد از آن‌که طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی کنترل افغانستان را از دست دادند، این حزب یک پایگاه آموزشی را در پاکستان ایجاد کرد.

ببینید: انتقاد رهبر حزب اسلامی ترکستان از خلافت ”غیرقانونیدولت اسلامی یا داعش.

TIP

آن‌ها در ادلب سوریه چندین پایگاه آموزشی را برای جنگجویان خود و همچنان برای کودکان ساختند

حزب اسلامی ترکستان از پایگاه‌های طالبان برای آموزش جنگجویان مستقر خود در افغانستان و پاکستان استفاده کرده است. نظامیان ایالات متحده، در یک حمله هوایی در اوایل ماه فبروری و در محلی دور در جنوب شرق ولایت بدخشان که چهار روز به طول کشید، یکی از این پایگاهها را هدف قرار داده است. نیروهای حمایت قاطع ناتو می‌گویند که این ضربه به شورشیان “باعث جلوگیری از عملی‌کردن برنامه و تمرین تروریستان نزدیک مرز چین و تاجیکستان شد که توسط حزب اسلامی ترکستان شرقی و دیگر گروه‌های شورشی سازمان‌دهی شده بود”.

قبلا نیز نیروهای ایالات متحده در عملیات هواپیماهای بدون سرنشین که در سال ۲۰۰۴ میلادی آغاز شده بود، رهبران تی ‌آی ‌پی (TIP) که در خاک پاکستان مخفی بودند را هدف قرار داده بود. در ماه اگست ۲۰۱۰ میلادی، ایالات متحده باور داشت که عبدالحق الترکستانی، رهبر حزب اسلامی ترکستان را در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین در جنوب وزیرستان پاکستان کشته است، اما در سال ۲۰۱۵ میلادی، ترکستانی در یک نوار ویدئویی حاضر شد و گفت که او در حمله هواپیماهای بدون سرنشین در سال ۲۰۱۰ میلادی به شدت مجروح شده بود. عبدالحق ویدئو دیگری را در سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر کرد که به دلیل اختلافاتش با داعش، جانب القاعده را گرفته بود.

از سوی دیگر، ایالات متحده در اگست ۲۰۱۲ میلادی و به دنبال حملات هواپیماهای بدون ‌سرنشین، باور داشت که امتی یوکف (عبدالحق شکور ترکستانی) را در پاکستان کشته است. یوکف بعد از زخمی شدن ترکستانی، کنترل حزب اسلامی ترکستان را تا بهبودی دوباره او به دست گرفته بود. او هم‌چنان در سال ۲۰۱۰ میلادی، رهبری شبکه القاعده در مناطق قبایلی پاکستان را به دست آورده بود.

منبع: لانگ وار جورنال

نویسندگان: بیل روگو و کلب ویس

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید