توافق ارگ و حزب جمعیت روی تعیین اسحاق رهگذر به‌حیث والی جدید بلخ

بازتاب خبرهای 22 حوت

۲۲ / حوت ۱۳۹۶

توافق ارگ و حزب جمعیت روی تعیین اسحاق رهگذر به‌حیث والی جدید بلخ

منابعی به رسانه‌ها گفته است که محمد اسحاق رهگذر به عنوان والی جدید بلخ، جانشین عطامحمد نور تعیین شده و قرار است که پس از نوروز کارش را آغاز کند.

رسانه‌ها گزارش داده است که ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز این موضوع را تایید کرده و گفته است که قرار است والی جدید بلخ از سال نو خورشیدی کارش را آغاز کند.

این در حالی است که روز گذشته عبدالله عبدالله، رییس اجرایی این کشور گفته بود که به زودی اختلافات در مورد ولایت بلخ حل می‌شود.

ishaq rahgozar

از حدود سه ماه قبل جنجال‌ها بر سر برکناری عطا محمد نور از مقام ولایت بلخ وجود دارد.

عطا محمد نور والی سابق بلخ حدود سه ماه قبل از سوی رییس جمهوری افغانستان برکنار شد و به جای او انجینر محمد داوود به حیث والی جدید بلخ گماشته شد اما نور اعلام کرد که استعفایش را قبول ندارد و بارها گفت که تا آخر حکومت وحدت ملی وظیفه مقام ولایت بلخ را پیش خواهد برد اما اکنون منابعی از گماشته‌شدن محمد اسحاق رهگذر به عنوان والی بلخ خبر داده‌اند.

تاهنوز حزب جمعیت اسلامی افغانستان و عطامحمد نور در این باره، چیزی نگفته‌اند.

۲۲ / حوت ۱۳۹۶

دونالد ترامپ وزیر خارجه خود را برکنار کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دقایقی پیش در یک پیام توییتری اعلام کرد که «رکس تیلرسون»، وزیر امورخارجه این کشور را از سمت خود برکنار کرده و «مایک پمپئو»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) را به عنوان جایگزین او معرفی کرده است.

آقای ترامپ در توییت خود اعلام کرده که «جینا هسپل»، از افسران ارشد اطلاعاتی سیا، به عنوان “اولین زن” به ریاست این سازمان منصوب می‌شود.

ترامپ در این توییت خود از خدمات آقای تیلرسون تشکر کرده و نوشته که مطمئن است آقای پمپئو در سمت جدید خود به عنوان وزیر امور خارجه “کارش را عالی انجام خواهد داد”.

۲۲ / حوت ۱۳۹۶

چهار لیسه شهر قندهار در جمع بهترین لیسه‌های جهان

بر اساس تحقیقات مرکز تعلیمی و فرهنگی بریتانیا، چهار لیسه شهر قندهار از جمله بهترین لیسه‌های جهان شناخته شده‌اند.

بر اساس این تحقیقات، لیسه‌های زرغونه انا، ملالی، زینب و شهید عبدالطیف در شهر قندهار از جمله بهترین لیسه‌های جهان شناخته شده‌اند.

kandahar schools

زلمی ویسا، والی قندهار در محفلی که به این مناسبت در لیسه زرغونه انا برگزار شده بود، با تقدیر از این دست‌آورد گفت که وی در راستای پیشرفت معارف در قندهار، تلاش و کوشش بیشتری خواهد نمود.

در این نشست همچنان عبدالقادر پیوستون، رئیس معارف ولایت قندهار خاطرنشان ساخت که این ریاست به کیفیت آموزش در قندهار توجه زیادی داشته و به همین دلیل چهار لیسه قندهار در سطح بین‌المللی مقام به دست آورده‌اند.

۲۲ / حوت ۱۳۹۶

پاکستان «ملا نانی» را رها کرده است

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که حکومت این کشور، «احمدالله مطیع» مشهور به «ملا نانی» یک عضو مهم و کلیدی گروه طالبان را از زندان آزاد کرده است.

روزنامه دیلی تایمز پاکستان از قول طالبان افغانستان نوشته که ملا نانی دو روز قبل از سوی حکومت پاکستان رها شده، اما در این مورد جزییاتی ارایه نشده است.

طالبان گفته‌اند، ملا نانی که در حکومت طالبان وزیر عدلیه و رییس استخبارات بود، در ماه اکتوبر ۲۰۱۶ از سوی حکومت پاکستان در ایالت بلوچستان این کشور دستگیر شده بود.

arrestment

تا هنوز حکومت پاکستان درباره دلایل دستگیری و رهایی این عضو برجسته گروه طالبان جزییاتی نداده، اما روزنامه دیلی تایمز گفت که گمان می‌رود پاکستان به این دلیل ملا نانی را رها کرده تا طالبان را وادار به صلح در افغانستان کند.

این در حالی است که پیش از این حکومت پاکستان ملا برادر، معاون ملا عمر و شماری دیگر از اعضای کلیدی گروه طالبان را که تمایل به صلح با دولت افغانستان داشتند، دستگیر کرده بود.

۲۲ / حوت ۱۳۹۶

متیس: نشانه‌هایی از علاقمندی عناصری از طالبان برای گفت‌وگو با افغانستان وجود دارد

وزیر دفاع آمریکا که صبح امروز(دوشنبه) در سفری اعلام نشده به کابل آمده، پیش از سفر به افغانستان به خبرنگاران گفته است که نشانه‌هایی از علاقمندی عناصری از گروه طالبان برای بررسی احتمال گفت‌وگوهای صلح با حکومت افغانستان وجود دارد.

این در حالی است که جیمز متیس در آخرین سفرش به کابل در اواخر ماه سپتامبر ۲۰۱۷، گفته بود که استراتژی جدید این کشور در افغانستان برای طالبان، شبکه حقانی، القاعده و گروه داعش امیدی برای برنده شدن از راه کشتار باقی نمی‌گذارد.

او گفته بود که تنها راه پایان جنگ برای طالبان، گفت‌وگو و صلح با حکومت افغانستان است.

جیمز متیس2

این در حالی است که نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره امریکا، دیدگاه‌های دوگانه و متناقضی نسبت به روند صلح افغانستان با طالبان دارند.

دینا رورا باکر، عضو جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا می‌گوید که هرگونه توافق با طالبان را نادرست است؛ در حالی که براد شِرمَن دموکرات، گفتگو با گروه طالبان را مثبت ارزیابی می‌کند.

 باکر می‌گوید که هرگونه سازش با گروه طالبان «یک گام در مسیری نادرست» است و پالیسی واشنگتن نمی‌تواند به آزادی افغانستان از چنگ تروریست‌ها منجر شود.

اما آقای شرمن در پاسخ به این سؤال که آیا از پیشنهاد بی‌قید و شرط صلح حکومت با طالبان نگران است یا خیر، می‌گوید که او همواره به مذاکرات باور دارد: “شما با دشمنان‌تان صلح می‌کنید؛ با دوستان‌تان نه؛ چون که از قبل با دوستان‌تان در صلح قرار دارید. لذا مذاکرات بدون قید و شرط مرا اذیت نمی‌کند. افغانستان یک کشور مستقل است و به حکومت آن کشور ارتباط می‌گیرد که با طالبان مذاکره کند یا خیر».