از اجماع سازی ملی تا تعدیل قانون اساسی؛ 8 نکته از مقاله حکمت کرزی درباره برنامه مصالحه اشرف غنی |
از اجماع سازی ملی تا تعدیل قانون اساسی؛ ۸ نکته از مقاله حکمت کرزی درباره برنامه مصالحه اشرف غنی

از اجماع سازی ملی تا تعدیل قانون اساسی؛ ۸ نکته از مقاله حکمت کرزی درباره برنامه مصالحه اشرف غنی

همکار اجتماعی

فضل الرحمن
همکار اجتماعی

۲۱ / حوت ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

معاون وزیر خارجه افغانستان اخیرا در مقاله ای برای نیویورک تایمز به وضاحت در باره طرح و پسته پیشنهادی مصالحه اشرف غنی رییس جمهور افغانستان سخن گفته است. آقای کرزی در این مقاله از آمادگی بی قید و شرط افغانستان حتی برای تعدیل قانون اساسی و آینده حضور جامعه بین المللی نیز سخن زده است. نکاتی که در پی می آید به صورت مستقیم از این مقاله ترجمه شده است.

اجماع سازی ملی

“اعلام ابتکار مصالحه بعد از ماه ها اجماع ساز ملی انجام شده است. اعضای شورای عالی صلح که شامل بزرگان افغان برای مصالحه و گفتگو می باشند، عبدالله عبدالله رییس اجرایی و اشرف غنی رییس جمهور برای مدت طولانی با رهبران سیاسی، اعضای جامعه مدنی، روحانیون، زنان و جوانان مشورت انجام دادند. آن ها حمایت همه جانبه را برای ابتکاری که به یک راه حل مسالمت آمیز با طالبان انجام شود، یافتند.”

درنظرگیری نگرانی ها و خواسته

“حکومت افغانستان به صورت جدی متعهد به رسیدگی به نگرانی ها و خواسته های طالبان به شمول آینده حضور نیروهای خارجی، تعدیل های در قانون اساسی و آزادسازی زندانیان طالبان می شود.”

کابل یا مکان دیگر

“ما با پیشنهاد این که با طالبان در کابل و یا مکان دیگر مورد توافق دوجانب گفتگو کنیم، نرمش بیشتر خود را نشان دادیم. در اولین دیدارها هدف ما این خواهد بود که گفتگوهای قابل ملاحظه ای را برای این که تعهد خود را نشان دهیم انجام دهیم و بعد می شود به سوی مذاکره و پیمان صلح پیش رفت.”

پیام متحدانه

“در جریان کنفرانس کابل اعضای جامعه بین المللی تعهد کردند که از روند گفتگوها با رهبری افغان ها حمایت می کنند و پیام های متحدانه ای را در این زمینه ارائه می نمایند.”

کشورهای اسلامی

“حکومت افغانستان از پیشنهاد کشورهای اسلامی نظیر اندونیزی، عربستان سعودی، قطر و دیگران را برای این که تاثیرگذاری مثبت در حمایت از روند صلح داشته باشند، استقبال کرده است.”

کنفرانس اندونزی

“بسیاری از علمای تاثیرگذار جهان اسلام در آخر این ماه در جزیره جاوا در اندونزی گردهم می آیند تا راه های را برای حمایت از روند صلح افغانستان پشنهاد کنند.”

آمادگی دفاعی

“در حالی که ما برای راه حل سیاسی تلاش می کنیم، نیروهای دفاعی و امنیتی مان با قدرت تمام حضور دارند تا در هر ظرفیتی از ملت ما در مقابل تروریزم و خشونت های گروه های تروریستی داخلی، منطقه ای و جهانی که در افغانستان و منطقه فعال می باشند، دفاع نمایند.”

توپ در زمین طالبان

“اکنون توپ در زمین طالبان است. آن ها باید عزم، تعهد و اراده ما را برای گام گذاشتن به سوی صلح نظاره کنند.”

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید