وزارت تحصیلات عالی در کانکور سال آینده امتیازهای ویژه‌ای را برای دختران در نظر گرفته است

وزارت تحصیلات عالی در کانکور سال آینده امتیازهای ویژه‌ای را برای دختران در نظر گرفته است

۱۵ / حوت ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

وزارت تحصیلات عالی افغانستان اعلام کرده که در امتحان کانکور ۱۳۹۷ خورشیدی برای دختران امتیازهای ویژه‌ای را در نظر گرفته شده است.

عارفه پیکار، سخنگوی این وزارت گفته که ۶۸۵۰ دختر را برعلاوه‌ی روند معمول جذب آنان در امتحان کانکور، در دانشگاه‌های کشور جذب خواهند شد.

 خانم پیکار همچنان گفته که پنج خوابگاه معیاری برای دختران در ولایت‌های بامیان، کنر، بادغیس، هلمند و تخار ساخته می‌شود که کار برخی از این خوابگاه‌ها تا نیمه‌های سال آینده تکمیل خواهد شد.

گذاشتن سنگ تهداب اولین دانشگاه بین‌المللی زنان، تطبیق پالیسی منع تبعیض، آزار و اذیت جنسی در دانشگاه کابل، ایجاد مرکز مطالعات زنان به منظور انجام تحقیقات علمی در موضوعات مربوط به زنان در دانشگاه کابل و ایجاد برنامه ماستری مطالعات زنان و جندر در چوکات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل از دیگر امتیاز‌هایی است که وزارت تحصیلات عالی برای زنان در سال آینده در نظر گرفته است.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی همچنان گفته که این وزارت در سال ۱۳۹۶ خورشیدی دستاورد‌های زیادی در بخش زنان داشته که از آن جمله ۴۴۶۶۳ دختر در دانشگاه‌های دولتی و ۴۳۸۱۳ دختر در دانشگاه‌های خصوصی جذب شده‌اند.

معرفی ۳۲۱ دانشجوی دختر برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا به خارج از افغانستان، راه‌یابی ۷۱۳ دختر در برنامه‌های ماستری داخل این کشور، آموزش قانون منع خشونت و پالیسی‌های حمایتی دولت از زنان برای ۱۲۰۰۰ دانشجوی دختر، تدوین استراتژی تساوی اجتماعی یا جندر در تحصیلات عالی، آماده‌سازی ۱۶ خوابگاه معیاری برای دختران در ۱۲ ولایت و ایجاد کودکستان‌های معیاری در تمام دانشگاه‌های مرکزی افغانستان از دیگر دستاورد‌های وزارت تحصیلات عالی این کشور در سال ۱۳۹۶ بوده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان وزارت تحصیلات عالی افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید