نگرانی بزرگ دیگر؛ افزایش سرسام آور شهرنشینی و آمار جدید سیگار در باره جمعیت شهری افغانستان

نگرانی بزرگ دیگر؛ افزایش سرسام آور شهرنشینی و آمار جدید سیگار در باره جمعیت شهری افغانستان

۳۰ / دلو ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

افغانستان در مرحله ی انتقال سریع به شهر نشینی که متأثر از اوضاع شکننده امنیتی و بیکاری در مناطق روستایی می باشد، قرار دارد.

به گزارش بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار جمعیت شهری این کشور از ۲۲ درصد در سال  ۲۰۰۵ میلادی به ۲۵ درصد درسال ۲۰۱۷ میلادی افزایش یافته است.

این رقم افزایش ۳ درصدی جمعیت شهری این کشور را در طول ۱۲ سال اخیر نشان می دهد. با وجود این که درصدی جمعیت شهری افغانستان ۲۵ درصد در سال ۲۰۱۷ کمتر از میانگین جمعیت شهری در منطقه جنوب آسیا ۳۲ درصد می باشد اما نرخ تمایل به  شهرنشینی در این کشور بالا ترین رقم را در میان کشور های منطقه نشان می دهد.

بر اساس گزارش دیگر که بانک جهانی نشر کرده جمعیت شهری افغانستان سالانه ۵ درصد رشد می نماید که دو برابر نرخ میانگین رشد جمعیت شهری منطقه را نشان می دهد.

با ادامه این روند در ۴۰ سال آینده حدود ۱۵ میلیون به جمعیت شهر نشین افغانستان افزوده خواهد شد و در سال ۲۰۶۰ میلادی نیمی از جمعیت این کشور در شهر ها جا بجا خواهد.

the world bank

بر اساس گزارش دیگر که بانک جهانی نشر کرده جمعیت شهری افغانستان سالانه ۵ درصد رشد می نماید که دو برابر نرخ میانگین رشد جمعیت شهری منطقه را نشان می دهد

این روند افزایش قابل توجه را در بخش تقاضا برای کار و فرصت های شغلی در پی خواهد داشت.  بر اساس گزارش بانک جهانی بیش از نصف جمعیت کنونی افغانستان را نوجوانان ۱۵ سال یا پایین‌تر از آن تشکیل می‌دهند که آنها نیز در سال‌های آینده، وارد بازار کار این کشور خواهند شد.

از سویی ‌هم، مسوولان اتحادیه‌ی کارگران افغانستان می‌گویند که همه‌سال ۴۰۰ هزار نیروی جدید وارد بازار کار این کشور می‌شود، اما تنها نصف تعداد این رقم قادر به دریافت شغل در افغانستان هستند.

نا امنی  و شکنندگی مداوم

نا امنی و شکنندگی مداوم اوضاع امنیتی در مناطق روستایی یکی از دلایل عمده مهاجرت به شهرهای افغانستان محسوب می شود. بر اساس گزارش سیگار دولت افغانستان تنها بر ۶۵ درصد قلمرو خود تسلط دارد. در این گزارش به نقل از فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان آمده است که بیشتر مناطق تحت تسلط مخالفان مسلح دولت مناطق روستایی این کشور است.

در همین حال، دفترسازمان  ملل متحد برای هماهنگی امور انسانی گزارش داده است که  در سال ۲۰۱۷ میلادی بیشتر از ۱۹ هزار باشندگان روستایی افغانستان به دلیل نا امنی خانه های شان را ترک کرده اند.

taliban-and-government-control-zones

بر اساس گزارش سیگار دولت افغانستان تنها بر ۶۵ درصد قلمرو خود تسلط دارد

بر اساس این گزارش در همین سال ۲۶۱ مورد آفات طبیعی باعث بیجا شدن بیش از ۱۱ هزار جمعیت روستایی در ۳۳ ولایت افغانستان شده است.

آمار های اداره مبارزه با حوادث افغانستان رقم بیشتر از این میزان را نشان می دهد. بر اساس آمارهای این اداره تنها در یک سال گذشته حدود یک ملیون نفر در داخل افغانستان بیجا شده اند که اکثر شان به دلیل جنگ و نا امنی خانه ها و  روستا های شان را ترک کرده اند.

برعلاوه نا امنی، خشکسالی ها، نبود سیستم منظم آبیاری، روش های ابتدایی کشاورزی، عدم حمایت از کشاورزان و فرآورده های زراعتی سبب درآمد پایین در سکتور زراعت که بیشتر جمعیت روستایی در آن مصروف است باعث شده تا کشاورزان و مالداران به دنبال فرصت های شغلی بهتر و درآمد بیشتر به زندگی در  شهر ها  روی بیاورند.

چالش های شهر نشینی

اکثریت بیجا شدگان داخلی افغانستان به چند شهر بزرگ این کشور مانند کابل، هرات، قندهار و مزار شریف روی می آورد؛ در حالی که جمعیت ساکن این شهرها در حال حاضر بیشتر از ظرفیت و امکانات شهری موجود می باشد. به عنوان نمونه می توان از امکانات و زیرساخت های شهر کابل که برای ۷۰۰ هزار باشنده ایجاد شده است نام برد که در آن بیش از ۶ میلیون تن زندگی می کنند. به گزارش مجله گاردین کابل پنجمین شهر دنیا با رشد سریع نفوس می باشد. پایتخت افغانستان در عین حال برای ۷۰۰ هزار باشنده طراحی شده است،  نفوس آن از ۱و نیم  میلیون در سال ۲۰۰۱ میلادی به بالاتر از ۶ میلیون در حال حاضر رسیدهکه بیش از ۷۰ درصد باشندگان آن درساحات غیر معیاری زندگی می کنند.

فراهم آوری مسکن برای جمعیت شهری رو به افزایش یک چالش مهم به حساب می آید که بانک جهانی از چگونگی آن ابراز نگرانی کرده است. حکومت افغانستان با توجه به چالش‌های مهم شهری، برنامه‌های نظیری“برنامه اولویت شهری” و“پروژه بزرگ خانه سازی” در منطقه خواجه رواش کابل و امثال آن را به‌کمک مالی نهادهای بین‌المللی روی دست گرفته است اما با توجه به رشد چشم‌گیر جمعیت شهری افغانستان، این کشور نیازمند برنامه‌های بیشتر مدیریت شهری است.

Traffic2

فراهم آوری مسکن برای جمعیت شهری رو به افزایش یک چالش مهم به حساب می آید که بانک جهانی از چگونگی آن ابراز نگرانی کرده است

علاوه بر همه این ها، در نبود برنامه های منظم و فراگیر برای مدیریت افزایش جمعیت شهری، چالش های جدی برای محیط زیست و آلودگی هوا در شهر های بزرگ نیز ایجاد شده است. در این میان ظرفیت اندک شهر داری ها و نهاد های مسول در مدیریت زباله ها و نبود سیستم منظم فاضلاب و آب های اضافی شهر ها به یکی از مشکلات جدی شهر نشینی در پایتخت و بزرگ شهرهای افغانستان مبدل شده است.

برنامه ریزی منظم

مدیریت روند رو به افزایش شهر نشینی در افغانستان مستلزم برنامه های منسجم و دراز مدت توسعه شهری و اشتغال زایی پنداشته می شود. به باور برخی از آگاهان، این برنامه ها بطور فراگیر باید شهر ها و مناطق روستایی این کشور را تحت پوشش قرار دهد تا از یک طرف نرخ بالای تمایل به شهر نشینی را کاهش دهد و از سوی دیگر برنامه های مسکن و مدیریت شهری در شهرهای بزرگ موثر واقع شود.

برنامه های گسترش امنیت و توسعه روستا ها، حمایت از کشاورزان و سکتور زراعت و فراهم آوری تسهیلات بهداشتی، آموزشی و اقتصادی در مناطق روستایی بر کاهش روند شهرنشینی موثر خواهد بود. از طرف دیگر وزارت شهر سازی و مسکن و شهرداری ها برای مدیریت سالم شهر های بزرگ نیاز به اجرای برنامه مدیریت زباله ها و سیستم فاضلاب شهری و ترویج فرهنگ شهر نشینی در میان مردم می باشد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید