شیوع آنفولانزای مرغی در کابل

شیوع آنفولانزای مرغی در کابل

۲۲ / دلو ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

پس از شیوع بیماری آنفولانزا در ولایت‌های خوست، هرات و پکتیا اکنون اما رسانه‌ها از سرایت این بیماری در شهر کابل خبر داده اند.

گزارش شده که این بیماری در شماری از فارم‌های مرغ‌داری در منطقه کمپنی کابل مشاهده شده است.

عامل انتشار این بیماری، مهاجرت پرندگان مهاجر از جنوب به شمال خوانده شده است. با توجه به نزدیک شدن فصل بهار، پرندگان مهاجر به‌طور معمول از مناطق جنوبی به سمت شمال پرواز می کنند، به همین دلیل در مسیر راه شان تا رسیدن به مناطق شمالی کره‌ی زمین، برخی بیماری‌ها را نیز منتقل می کنند که یکی از آن‌ها آنفولانزای مرغی است.

در پی نشر خبرهای شیوع این بیماری، وزارت زراعت افغانستان حدود یک صد و پنجاه هزار مرغ را در ولایت‌هایی که گمان اشاعه این بیماری در آن‌ها می‌رفت، از بین برده و دفن کرده‌ است.

در همین حال وزارت زراعت افغانستان دستور داده تا واردات مرغ از ایران و پاکستان به طور موقت متوقف شود.

بیماری آنفولانزای مرغی یک بیماری ساری است که از پرندگان به پرندگان و از طریق آن به انسان سرایت می‌کند. از علایم این بیماری می‌توان به بی اشتهایی، اشکال در تنفس با یک صدای خاص تنفسی، اسهال سفید و سبز، کاهش در تولید تخم مرغ، تیر‌گی تاج به همراه خونریزی در ریش و ساق پا، پژمرد‌گی شدید پرندگان، آبریزی از چشم و بینی و افزایش شدید مرگ و میر آن‌ها است.

پیش از این خبرهایی مبنی بر شیوع این بیماری در ایران نیز منتشر شده بود. در حال حاضر مهم‌ترین صادر کننده‌ی مرغ و تخم مرغ به افغانستان، ایران و پاکستان اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آنفولانزای مرغی فارم مرغ کابل

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید