نسله افغانستان لمیتد؛ سومین برند بزرگ جهانی در بازار تولید افغانستان

نسله افغانستان لمیتد؛ سومین برند بزرگ جهانی در بازار تولید افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۷ / دلو ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

قرار است شرکت سویسی «نسله» فعالیت‌های خود را زیر نام «نسله افغانستان لمیتد» در افغانستان آغاز کند. نسله که یک شرکت جهانی تولید کننده مواد غذایی و نوشیدنی است، اعلام کرده که با ایجاد نمایندگی جدید در این کشور فعالیت‌های خود را آغاز خواهد کرد.

علی سدوزی، ربیس شرکت «نسله افغانستان لمیتد»، در مراسم گشایش دفتر این شرکت در کابل گفته است که تصمیم آنان برای کار مستقیم و سرمایه‌گذاری در سطح محلی، نشان‌دهنده اعتماد در حال رشد این شرکت به فرصت‌های اقتصاد منطقه‌ای است.

آقای سدوزی گفته است: «این یک آغاز رابطه‌ طولانی‌مدت نسله با مصرف‌کنند‌گان محلی است. ما بسیار هیجان داریم که با ارایه محصولات سالم و مغذی که نسله در سراسر جهان توسط آن شناخته شده است، به کیفیت زندگی مردم در افغانستان کمک کنیم.»

شرکت «نسله افغانستان لمیتد» گفته است که در گام نخست واردات و تنظیم محصولات غذایی را با همکاری «گروپ حبیب‌ گلزار» آغاز می‌کند. اما در کنار آن مسوولان این شرکت تاکید می‌کنند که ایجاد یک شرکت محلی به «نسله» اجازه می‌دهد تا با مصرف‌کنندگان نزدیک‌تر شود.

nestle-2

شرکت «نسله افغانستان لمیتد» گفته است که در گام نخست واردات و تنظیم محصولات غذایی را با همکاری «گروپ حبیب‌ گلزار» آغاز می‌کند

از سوی هم نهادهای بازرگانی و زراعتی افغانستان تاکید می‌کند که شروع به‌کار چنین شرکت‌های بزرگ در افغانستان می‌تواند زمینه‌ی شغل را برای ده‌ها تن از شهروندان افغانستان ایجاد کند. مقام‌های وزارت زراعت افغانستان می‌گویند که آغاز به‌کار شرکت‌های پروسیس مواد خام غذایی و لبنیات در این کشور می‌تواند خبر خوبی برای بخش مالداری این کشور باشد.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زارعت افغانستان به خبرنامه گفت: «شرکت نسله که بیشتر در بخش تولید مواد غذایی و لبنیات فعالیت دارد، آغاز به کار آن می‌تواند سبب رشد تولیدات لبنیات و سایر محصولات مالداری افغانستان شود.»

رشد لبنیات افغانستان

به گفته‌ی مقام‌های وزارت زراعت افغانستان، تولید و پروسیس مواد غذایی توسط این شرکت‌ها در داخل افغانستان سببب کاهش واردات در بخش لبنیات می‌شود.

بیشترین مصرف افغانستان در بخش لبنیات را شیر تشکیل می‌دهد. بر اساس آمارهای وزارت زراعت افغانستان، این کشور سالانه در حدود ۲۱۱۵ میلیون لیتر شیر نیاز دارد که ۱۷۹ میلیون لیتر آن از کشورهای همسایه وارد می‌شود و متباقی آن در داخل افغانستان تولید می‌گردد.

Nestle-products

پنیر، قیماق، شیر خشک و امثال آن از جمله اقلام لبنیاتی افغانستان می‌باشد که واردات آن از کشورهای دیگر چشم‌گیر می‌باشد

پنیر، قیماق، شیر خشک و امثال آن از جمله اقلام لبنیاتی افغانستان می‌باشد که واردات آن از کشورهای دیگر چشم‌گیر می‌باشد. به گفته‌ی مقام‌های وزارت زراعت افغانستان اما در سایر محصولات لبنیات مانند مسکه، پنیر، ماست و شیر افغانستان بیشترین تولیدات را داشته و تا حدودی نزدیک به خودکفایی رسیده است.

آمارهای اداره مرکزی احصاییه افغانستان نشان می‌دهد با وجود داشتن بیش از ۲میلیون گاو شیری و تولید بیش از یک ونیم میلیون لیتر شیر، این کشور سالانه به ارزش ۴۲میلیون دالر لبنیات وارد می‌کند.

آمارهای اداره‌ی مرکزی احصاییه نشان می‌دهد که افغانستان در نه ماه گذشته با وارد کردن حدود ۲۹هزار تن لبنیات از کشورهای مختلف به ویژه پاکستان و ایران در حدود ۱۸میلیون دالر برای خرید این محصولات پرداخته است.

این درحالی است که بر اساس آمارهای اداره‌ی خوراک و کشاورزی سارمان ملل متحد درحال حاضر بیشتر از ۲میلیون گاو شیری در افغانستان وجود دارد که سالانه بگونه‌ی میانگین بیش از یک ونیم میلیون تن شیر از این گاوها بدست می‌آید.

با این وجود مقام‌های نهادهای بازرگانی افغانستان تاکید دارند که ایجاد شرکت‌های پروسیس لبنیات و مواد غذایی در افغانستان سبب می‌شود که میزان واردات افغانستان به‌ویژه لبنیات کاهش یافته و سبب تقویت تولیدات داخلی می‌شود.

nestle-company

شرکت نسله، یک شرکت بین المللی سویسی می‌باشد که از نگاه وسعت بزرگ‌ترین شرکت تولید کننده مواد غذایی در جهان به‌حساب می‌آید

برند جهانی

شرکت نسله، یک شرکت بین المللی سویسی می‌باشد که از نگاه وسعت بزرگ‌ترین شرکت تولید کننده مواد غذایی در جهان به‌حساب می‌آید. محصولات این شرکت در حال حاضر در بیشتر از ۱۹۱ کشور به فروش می‌رسد.

این شرکت در سال ۱۸۶۶ توسط هنری نسله تاسیس شد و در حال حاضر دارای ۴۵۰ کارخانه در ۸۶ کشور جهان می‌باشد و شمار کارکنان آن به بیشتر از ۳۳۰ هزار نفر می‌رسد. دفتر مرکزی آن در منطقه «ووی» شهر سویس قرار دارد و از ۱۵۰ سال به این سو فعالیت می‌کند.

نسله بیش از ۲ هزار  برند تجاری در سراسر دنیا دارد که از نام‌های تجاری این شرکت می‌توان به نیسکافی و نیسپرسو، نسکوییک، کیت کت، اسمارتیز و مگی اشاره کرد.

در سال ۲۰۱۶ این شرکت به ارزش ۸۹٫۵ میلیارد فرانک سویسی فروش داشته است.در ویب‌سایت رسمی این شرکت در بخش معرفی آن آمده است: « ما بیش از ۲هزار نام تجاری داریم که گستره‌ای از نماد‎های جهانی تا محصولات محبوب محلی را در ‎بر‎ می‌گیرد. هدف ما این است که به پشتوانه پیشینه‌ای ۱۵۰ ساله، در راستای تلاش برای تغذیه و به واسطه تولید محصولات قابل اعتماد، به مردم برای داشتن زندگی شادتر و سالم‌تر کمک کنیم.»

پیشینه

 پیشینه این شرکت به سال ۱۸۶۶، هم‌زمان با افتتاح کارخانه شیر تغلیظ‌شده‌ی انگلو– سویس بر‏می‏‌گردد. در سال ۱۸۶۷، هنری نسله شیر خشک نوین را ابداع کرد و در سال ۱۹۰۵ شرکتی که او بنیان‌‌گذاری کرده ‏‌بود، با شرکت انگلو-سویس ادغام شد. شرکتی که امروز به نام نسله می‌‏شناسیم، حاصل ادغام این دو شرکت است. در طی این مدت گسترش شهرها، راه‌‏آهن و کشتی‌‌های بخار با کاهش هزینه‌‌های حمل‌ونقل، سبب تحول تجارت جهانی کالاهای مصرفی شد.

۱۸۶۶

 شرکت شیر تغلیظ‌‌ شده «انگلو – سوئیس»  (Anglo-Swiss)توسط برادران چارلز و جورج پیج تاسیس شد. آنها با بهره‏‌گیری از منابع فراوان شیر تازه در سوئیس و با به‏‎کارگیری دانشی که در زادگاه خود آموخته‏ بودند، اولین کارخانه اروپایی تولید شیر تغلیظ‌‌ شده را در شهر چام سوئیس بنا کردند.

1866

آنان توزیع محصول خود را با نام تجاری «میلکمید» (Milkmaid) در شهرک‌‏های صنعتی اروپا آغاز کردند و آن را به عنوان جایگزینی ایمن برای شیر تازه با مدت ماندگاری بالا معرفی کردند.

 ۱۸۶۷

 بنیان‏‌گذار شرکت نسله، یک داروساز آلمانی به نام هنری نسله بود. او اولین ترکیب خود را به نام فارین لاکته (مخلوطی از شیر و آرد)، در شهر وِوی سوئیس تولید کرد. این ترکیب شامل شیرگاو، آرد گندم و شکر بود که نسله از آن برای کاهش نرخ بالای مرگ‌‎ومیر نوزادانی که از شیر مادر محروم بودند، استفاده ‏کرد. از همان زمان، او شروع به استفاده از نشان نمادین «آشیانه پرنده» کرد.

۱۸۷۵

هنری نسله، شرکت و کارخانه خود را در شهر وِوی به سه تاجر محلی واگذار کرد. آنها برای توسعه تولید و فروش، تعدادی شیمیدان و نیروی متخصص استخدام کردند.

۱۸۷۸

رقابت تنگاتنگ دو شرکت نسله و انگلو – سوئیس در فروش محصولات مشابه، منجر به توسعه در تولید و فروش هر دو شرکت شد. این محصولات، شامل شیر تغلیظ‌‌ شده و شیر خشک بود.

1878

۱۹۰۲ – ۱۸۸۲

درسال ۱۸۸۲، شرکت انگلو-سوئیس در آمریکا گسترش یافت. ولی مرگ جورج پیج سبب بازماندن این شرکت از برنامه‌‌های خود شد. درسال ۱۹۰۲، این شرکت فعالیت‌‏های خود را در آمریکا واگذار‏ کرد که در نهایت، منجر به ادغام دو شرکت نسله و انگلو-سوییس شد.

۱۹۰۴

نسله پس از پیشی گرفتن از شرکت «پیتر و کهلر» (Peter & Kohler) در صادرات، اولین بار اقدام به فروش شکلات کرد. نقش مهم هنری نسله در گسترش تولید شکلات شیری، از سال ۱۸۷۵ شروع شد. هنگامی که هنری نسله برای دانیل پیتر، همسایه خود در وِوی، شیر تغلیظ‌‌ شده تهیه می‌‏کرد. پیتر در دهه ۱۸۸۰، از این شیر برای تولید محصول تجاری خود استفاده می‌کرد.

peter-brabeck

ریاست هیات مدیره‌ی نسله در حال حاضر بر عهده‌ی پیتر برابک –لتمات می‌باشد

مدیریت

ریاست هیات مدیره‌ی نسله در حال حاضر بر عهده‌ی پیتر برابک –لتمات (Peter Brabeck-Letmathe) مدیر عامل سابق نسله، می‌باشد.

مدیریت همه‌ی کارهای امور روزانه‌ی شرکت بزرگ نسله توسط هیات مدیره‌ی اجرایی آن صورت می‌گیرد. ۱۳ عضو برگزیده‌ی این هیات، بخش‌های مختلف تجارت جهانی را کنترل و مدیریت می کنند.

تجارت بخش عمده‌ی مواد غذایی و نوشیدنی‌های گروه نسله (به استثنای قسمت‌هایی نظیر «نسله واترز»، تغذیه‌ی نسله، نسپرسو، نسله پروفشنال و علم سلامت نسله) به تفکیک موقعیت‌های جغرافیایی (اروپا ، آمریکا، آسیا، اقیانوسیه و آفریقا) مدیریت و رهبری می‌شود.

هنری نسله، رییس این شرکت اولین تولید‌کننده سوئیسی بود که نام تجاری خود را همراه با نشان تجاری (لوگو) ارایه کرد.

اولین نشان تجاری شرکت نسله، براساس نام خانوادگی هنری نسله ساخته شد که پرنده‌‏ای را تنها در آشیانه‌‏اش به تصویر می‏‌کشید. این نشان، به نام خانوادگی آنها اشاره داشت که در زبان آلمانی به معنای «آشیانه» است.

nestle-logo

امروزه این نشان آشنای آشیانه پرنده، با اندکی اصلاحات، هم‌چنان بر روی کلیه محصولات نسله در سراسر جهان استفاده می‏‌شود

هنری نسله با اقتباس از نام خانوادگی خود و افزودن سه پرنده کوچک که پرنده مادر به آنها غذا می‏‌داد، پیوندی میان نام خانوادگی خود و محصول شرکتش یعنی غذای کودک، برقرار کرد. وی از سال ۱۸۶۸، از این تصویر به‌عنوان نشان تجاری خود استفاده کرد.

امروزه این نشان آشنای آشیانه پرنده، با اندکی اصلاحات، هم‌چنان بر روی کلیه محصولات نسله در سراسر جهان استفاده می‏‌شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان نسله

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید