۵ درخواست قابل تأمل رییس جدید کمیسیون انتخابات افغانستان

۵ درخواست قابل تأمل رییس جدید کمیسیون انتخابات افغانستان

۱۵ / دلو ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

گلاجان بدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در یک نشست خبری بر بی‌طرفی این کمیسیون در انتخابات تاکید کرد و گفت که رهبری جدید کمیسیون متعهد به برگزاری انتخابات شفاف و بی‌طرفانه است.

آقای صیاد به تازگی و پس از برکنار شدن رییس پیشین کمیسیون انتخابات افغانستان به‌حیث رییس این کمیسیون تعیین شده است. او پیش از این عضو کمیسیون بود. او درحالی ریاست این نهاد مهم را برعهده می‌گیرد که کمیسیون انتخابات به دنبال رسوایی انتخابات ۲۰۱۴ ریاست جمهوری در افغانستان اعتبار خود را از دست داده است.

عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون انتخابات

گلاجان بدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

امانت مردم

گلاجان صیاد بر بی‌طرفی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاکید کرد و گفت که این نهاد مستقلانه کار می‌کند و رای مردم را امانت می‌داند. او گفت که تقلبی در رای‌ها صورت نخواهد گرفت.

او همچنان گفت که افراد شایسته در بست‌های خالی کمیسیون انتخابات به صورت شفاف استخدام می‌شوند.

آقای صیاد تصریح کرد که: «رهبری کمیسیون به کسی اجازه نمی‌دهد در امور کاری این کمیسیون دخالت کند. بی‌طرفی کامل از تعهد رهبری جدید کمیسیون است.»

ثبت نام

رییس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که کتاب‌های ثبت‌نام رای دهندگان به‌زودی به این کشور می‌رسد و یک روند وسیع آگاهی‌دهی در سراسر افغانستان راه‌اندازی می‌شود. او گفت که روند ثبت نام براساس تذکره کاغذی است و در این راستا خواهان همکاری اداره ثبت احوال نفوس شد.

این درحالی است که پیش از این کمیسیون ادعا کرده بود که فهرست رای‌دهندگان را به‌صورت الکترونیک تهیه می‌کند.

همکاری احزاب سیاسی

در حال حاضر شماری از احزاب سیاسی افغانستان، از جمله حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار خواهان نظارت از روند انتخابات اند. این احزاب می‌گویند باید زمینه نظارت نمایندگان احزاب سیاسی از سوی کمیسیون فراهم شود.

گلاجان بدیع صیاد امروز در نشست خبری خود از احزاب سیاسی افغانستان خواست تا با ارایه طرح‌های شان با کمیسیون انتخابات همکاری کنند. او گفت که «دروازه ما همیشه به روی احزاب سیاسی باز است. ما به همکاری آنان ضرورت جدی داریم.»

همکاری نهادهای دولتی

رییس کمیسیون انتخابات از مکلفیت ادارات دولتی در زمینه همکاری با این کمیسیون سخن زد و گفت که نهادهای امنیتی، وزارت‌خانه‌های معارف، حج و اوقاف، اطلاعات و فرهنگ و سایر وزارت‌خانه‌ها با کمیسیون همکاری صادقانه داشته باشند.

درخواست از مردم

آقای صیاد امروز از مردم خواست که در انتخابات شرکت کنند و ارزش رای خود را بدانند. او خطاب به مردم افغانستان گفت که در انتخابات‌های آینده رای خود را به کسانی بدهند که شایسته اند و از متن مردم برخاسته‌اند. آقای صیاد گفت که در انتخابات کسی برنده می‌شود که بتواند رای مردم را به‌دست بیاورد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گلاجان بدیع صیاد

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید