روخوانی ضعیف وزیر مخابرات؛ حاشیه های سخنرانی شهزادگل آریوبی درباره قدمت خدمات پستی در افغانستان |
روخوانی ضعیف وزیر مخابرات؛ حاشیه های سخنرانی شهزادگل آریوبی درباره قدمت خدمات پستی در افغانستان

روخوانی ضعیف وزیر مخابرات؛ حاشیه های سخنرانی شهزادگل آریوبی درباره قدمت خدمات پستی در افغانستان

خبرنگار

سکینه امیری
خبرنگار

۱۶ / جدی ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

سه سال بیشتر از عمر حکومت وحدت ملی می‌گذرد. این حکومت با شعار تحول، تغییر و شایسته سالاری روی کار آمد و همواره به شایسته سالاری تاکید داشته و با همین شعار به کارش ادامه داده است؛ شعارهای که همراه با اقدامات ریس جمهور غنی همواره مورد نقد شدید مخالفان سیاسی او و اداره‌اش بوده‌است. اما  محمد‌اشرف غنی رییس حکومت وحدت ملی در پاسخ به انتقاد‌های شدید که اداره او را زیر سوال برده، از منتقدان و مخالفانش خواسته که برای بهبود وضع حکومت داری در افغانستان، طرح های بدیل ارائه کنند.

با همه این ها گاهی رفتار و گفتار اشرف غنی ویا زیر دستانش برای روز‌ها و حتی هفته ها سوژه کاربران شبکه های اجتماعی شده است. در تازه ترین مورد، شهزاد گل‌آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی در یک نشست خبری طوری حرف زده که اکنون چند روز است که سوژه داغ رسانه‌های اجتماعی شده‌ است.

شهزاد گل‌آریوبی وزیر مخابرات و تکنالوژی چهار شنبه سیزدهم ماه روان، در یک کنفرانس خبری دیجتال‌سازی توزیع جوازسیر و ایجاد سیستم منظم زیربنایی ترافیک صحبت کرده است.

او در بخشی از صحبت‌هایش در مرکز رسانه‌های حکومت به فعالیت‌های وزارت مخابرات اشاره کرده و از فعالیت‌های افغان پست نیز یاد آور شده است. آریوبی گفته که افغان پست، از یک و نیم میلیون قرن به این سو خدمات پستی را در افغانستان ارایه می‌کند.

رو خوانی ضعیف وزیر

شهزاد گل‌آریوبی متن سخنرانی‌اش که به فارسی نوشته شده‌ بود را با اشتباهات زیادی می خواند. وزیر مخابرات و تکنالوژی در این نشست خبری یک بار دیگر در افغانستان، بحث شایسته سالاری را در حکومت وحدت ملی زیر سوال برد.

کاربران رسانه‌های اجتماعی گفته‌اند که وزیر مخابرات و تکنالوژی متن فارسی سخنرانی‌اش را به گونه ای خوانده که یک شاگرد صنف سوم مکتب از او بهتر می‌خواند. کاربران تصریح کرده که روخوانی وزیر به حدی خوانش دانش‌آموز صنف ابتدایی مکتب بوده که روخوانی را تمرین کند تا معلم او را راهنمایی نماید. کاربران تاکید می‌کنند که حتس روخوانی بزرگ‌سالان نوآموز زبان فارسی هم بهتر از وزیر مخابرات افغانستان است.

آنان پرسیده‌اند که آیا لازم است کسی که توان خواندن یک متن ساده‌ی فارسی را ندارد، وزیر کابینه‌ی افغانستان باشد؟

پرویز کاوه، مدیر مسوول روزنامه هشت صبح نوشته

حافظه تاریخی وزیر

بی‌خبری از تاریخ همراه با خوانش بد متن وزیر مخابرات این حاشیه ها را خلق کرده است. بسیاری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در کنار بدخوانی، گفته که وزیر مخابرات و تکنالوژی افغانستان بی‌خبر از وظیفه‌اش است.

یکی از کاربران نوشته است: ‌« گپ، گپ لهجه یا فصاحت در زبان دری نیست. گپ، گپ سواد وزیر مملکت است. اول این‌که از روی متن از پیش تهیه شده درست نمی‌تانه بخوانه. دوم و بدتر از او اینکه ‌(یک و نیم میلیون قرن‌) نه ربطی به زبان دری داره و نه به زبان پشتو. آی‌کیوی پایین یک نفر (مایند یو، مینستر) ره نشان میده..‌»

خنجانی یکی از کاربران دیگر به گونه طنزی نوشته ‌« نمونه از شایسته سالاری، خدمات پستی در افغانستان از قدمت یک و نیم میلیون ساله برخوردار است.‌»

اولین نامه عاشقانه

بخش دیگر از کنایه‌ها شامل ارسال اولین نامه عاشقانه پستی در افغانستان است. موسا ظفر در صفحه فیسبوکش نوشته است که یک و نیم میلیون سال پیش پسر بدخشانی اولین نامه عاشقانه را به دختر کابلی فرستاد.

 معیار وزیران مرد

از روی سواد فارسی خوانی وزیر مخابرات و تکنالوژی، کاربران نگاشته اند که شهزاد گل ‌آریوبی فاقد توانایی است و با توجه به مجموعه ای از ملاحظات به وزارت مخابرات و تکنالوژی رسیده ‌است.

کاربر دیگری در این باره گفته که ‌”در خواندن یک متن ساده، در یک جمله چندین اشتباه. کاربر دیگر نوشته است که از روی خوانش متن فارسی، وزیر حتا سواد و توانایی صحبت به زبان پشتو‌ (زبان مادری‌اش‌‌) را نیز ندارد.

کاربران نوشته اند، کسی که پشتو بداند و بتواند به پشتو بخواند و بنویسد حتما فارسی را به حدی که بتواند یک متن ساده را بخواند، می داند.

نور جهان اکبر نوشته‌است:‌ «اگر فارسی یاد ندارد، پشتو بخواند. برای من جالب است که نرگس نهان با همه فعالیت و توانایی‌اش، وزیر نشد…. فکر می‌کنم، معیار موفقیت برای مردان خیلی پایین است.»

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید