سرمایه‌گذاری بانک زیرساخت آسیا روی 10 پروژه توسعه‌ای در افغانستان |
سرمایه‌گذاری بانک زیرساخت آسیا روی ۱۰ پروژه توسعه‌ای در افغانستان

سرمایه‌گذاری بانک زیرساخت آسیا روی ۱۰ پروژه توسعه‌ای در افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۳ / قوس ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

وزارت مالیه‌ی افغانستان اعلام کرده که قرار است بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا (AIIB)، روی ده پروژه توسعه‌ای در افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

به گفته وزارت مالیه افغانستان در دیداری که اکلیل حکیمی، وزیر مالیه‌ی این کشور با جن لیچون، رییس بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا داشته است، مقامات چینی علاقه‌ی خود را برای سرمایه‌گذاری در افغانستان اعلام کرده‌اند.

این دیدار در حاشیه‌ی سومین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی افغانستان-چین در شهر بیجینگ پایتخت چین صورت گرفته است.

در اعلامیه‌ای که از سوی وزارت مالیه‌ی افغانستان به نشر رسیده آمده است که «رئیس بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا برای سرمایه‌گذاری در افغانستان اظهار علاقه‌مندی نموده و قرار است که هیأت تخنیکی این بانک جهت مطالعات و استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف در ماه آینده، عازم کابل گردند.»

در این اعلامیه آمده است که در دیدار مقامات افغانستان و چین روی پروژه‌های توسعه‌ای افغانستان از جمله راه‌آهن، تولید برق آبی، انرژی‌های تجدید پذیر، توسعه‌ی میدان‌هایی هوایی به‌شمول میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزى، تمویل مشترک پروژه‌های این بانک با بانک توسعه آسیایی (ADB)، بند برق کنر، برق نغلو از انرژی آفتابی، اتصال فایبر نوری از طریق دهلیز واخان بدخشان، ساخت و ساز مسکن‌های رهایشی و مسایل دیگر صحبت شده است.

 بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیایی، سال گذشته‌ی میلادی با ۵۷ عضو به طور رسمی کار خود را آغاز کرد و برنامه عمده آن تامین مالی برای طرح های زیربنایی در آسیاست. افغانستان اوایل سال جاری توانست عضویت این بانک را بدست آورد.

سومین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی افغانستان-چین

قرار است امروز دوشنبه سومین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی و بازرگانی افغانستان و چین در شهر بیجینگ این کشور برگزار شود.

مقام‌های وزارت مالیه‌ی افغانستان می‌گویند که در این نشست مقام‌های چین و افغانستان برای گسترش روابط دو جانبه اقتصادی و تجاری گفت‌وگو می‌کنند.

به گفته‌ی این مقام‌ها یکی از محورهای اساسی این گفت‌وگوها، سرمایه‌گذاری بازرگانان چینی در بخش انرژی و آب، راه آهن و معادن در افغانستان خواهد بود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اقتصاد افغانستان انرژی بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیایی پروژه های زیربنایی چین راه آهن کمیسیون مشترک اقتصادی افغانستان-چین وزارت مالیه افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید