نظرسنجی تازه؛ شورای عالی صلح نمی‌تواند نقش میانجی داشته باشد

نظرسنجی تازه؛ شورای عالی صلح نمی‌تواند نقش میانجی داشته باشد

۱۱ / قوس ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

مرکز مطالعات استراتیژیک و منطقه‌ای افغانستان نتایج یک نظرسنجی‌ای را منتشر کرده که در آن گفته شده که شورای عالی صلح افغانستان نمی تواند نقش میانجی را در پروسه صلح این کشور بازی کند.

نتایج این نظر سنجی امروز در نشستی زیرنام بن بست صلح در کشور و راه بیرون رفت اعلان شده که در آن ۷۶ درصد از پاسخ دهندگان این نظرسنجی بر نقش این شورا در پروسه صلح افغانستان باورمند نیستند.

در این نظر سنجی با دوهزار تن شامل استادان دانشگاه‌ها، کارشناسان و اعضای نهادهای فعال صلح در شش ولایت افغانستان مصاحبه شده است.

عبدالباقی امین، رییس مرکز مطالعات استراتیژیک و منطقه‌ای افغانستان گفته که ۷۸ درصد پاسخ دهندگان باورمندند که برای پیشبرد مذاکرات صلح، به یک میانجی بی‌طرف ضرورت است.

۹۰ درصد از کسانی که در این نظر سنجی شرکت کردند، گفته‌اند که تفاهم بین‌الافغانی ضرورت اساسی صلح در افغانستان است.

۸۵ درصد اشتراک کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند که جنگ در افغانستان برنده ندارد و ۶۷ درصد نیز به این باور‌اند که اراده‌ی حقیقی برای صلح در حکومت افغانستان وجود ندارد.

war on power

براساس این نظر سنجی ۷۳ در صد از اشتراک کنندگان گفته اند که جنگ در افغانستان نیابتی است

بر اساس این نظرسنجی، ۷۳ درصد پاسخ دهندگان گفته‌اند که جنگ در افغانستان نیابتی است و ۶۵ درصد باور داشته‌اند که پاکستان نمی‌تواند برای تامین صلح در افغانستان کمک کند.

واکنش شورای عالی صلح

در همین حال، عبدالخبیر اوچقون، معاون شورای عالی صلح افغانستان در واکنش به این نظرسنجی گفته است که این نظرسنجی را به عنوان یک نظر سنجی کامل نمی پذیرد و از دیدگاه او، این نظرسنجی کاستی دارد. به نظر آقای اوچقون برای آوردن صلح در افغانستان، مرجعی بهتر از شورای عالی صلح وجود ندارد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آمریکا افغانستان امنیت افغانستان تامین صلح جنگ افغانستان جنگ نیابتی شورای عالی صلح افغانستان صلح صلح در افغانستان طالبان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید