ساخت جاده گردن دیوار؛ شرط مجلس افغانستان برای تصویب بودجه 97 |
ساخت جاده گردن دیوار؛ شرط مجلس افغانستان برای تصویب بودجه ۹۷

ساخت جاده گردن دیوار؛ شرط مجلس افغانستان برای تصویب بودجه ۹۷

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱ / قوس ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

حکومت افغانستان امروز، طرح بودجه سال مالی ۱۳۹۷ این کشور را  به مجلس ارایه کرد. اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان با حضور در مجلس، طرح بودجه مالی این کشور را برای تصویب به نمایندگان مجلس سپرد و در مورد آن توضیحاتی داد.

به گفته اکلیل حکیمی “بودجه‌ی ملی سال آینده افغانستان شفاف، پاسخگو، متوازن و قابل اعتبار می‌باشد، و با توجه به واقعیت‌های جامعه، موثر بودن و مطابق به اولویت‌های حکومت و معیارهای بین‌المللی ترتیب شده است.”

مجموع بودجه‌ی ملی سال مالی ١٣٩٧، بالغ به ۳۵۷.۶ میلیارد افغانی است که از این میان ۲۶۷ میلیارد افغانی به بودجه‌ی عادی و ٩٠ میلیارد افغانی به بودجه‌ی توسعه‌ای اختصاص یافته است. با این وجود گفته شده که نزدیک به ۴۷ درصد بودجه از سوی حکومت افغانستان و بقیه آن از کمک‌های جامعه جهانی تامین خواهد شد.

امنیت در صدر

وزیر مالیه افغانستان می‌گوید که به بخش‌های امنیت، معارف، زیربناها، کشاورزی و توسعه روستاها در این بودجه عادی این کشور اولویت داده شده است. حکیمی گفت که بخش عمده بودجه عادی، به نهادهای امنیتی اختصاص داده شده که ۴۰ درصد از بودجه کل افغانستان را شامل می‌شود.

eklil

به گفته آقای حکیمی بودجه‌ی ملی سال آینده افغانستان شفاف، پاسخگو، متوازن و قابل اعتبار می‌باشد

معارف ۱۳ درصد، زیربناسازی ۱۱درصد و کشاورزی و توسعه روستاها نیز ۹ درصد از بودجه را به خود اختصاص داده‌اند.

بودجه توسعه‌ای

از سویی هم بخش عمده‌ی بودجه‌ی توسعه‌ای سال آینده مالی افغانستان روی چهار بخش از جمله زیربنا، زراعت و توسعه‌ی روستاها، صحت و حاکمیت اقتصادی اختصاص یافته است.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه‌ی افغانستان در مجلس نمایندگان افغانستان گفت : ” بخش اعظم بودجه‌ی انکشافی در چهار سکتور (زیربنا، زراعت و انکشاف دهات، صحت و حاکمیت اقتصادی) به ترتیب، ۳۲٫۸ میلیارد، ۲۹٫۷میلیارد، ۹٫۹۷میلیارد و ۴٫۹ میلیارد افغانی اختصاص داده شده است.”

شرط مجلس

مجلس نمایندگان اما در نخستین واکنش به این طرح بودجه، خواهان شامل شدن ساخت جاده گردن دیوار در بودجه سال آینده این کشور شدند. ۱۳۰ نماینده مجلس با امضای این درخواست تاکید کردند که اگر ساخت این جاده در طرح بودجه سال آینده افغانستان اضافه نشود، به این بودجه رای مثبت نمی‌دهند.

این جاده، مسیری بسیار با اهمیت برای افغانستان است که کابل را از طریق ولایت‌های مرکزی به غرب این کشور وصل می‌کند.

Parliament

مجلس نمایندگان در واکنش به طرح بودجه سال ۱۳۹۷، خواهان شامل شدن ساخت جاده گردن دیوار در بودجه سال آینده این کشور شده است

با این حال، شماری از نمایندگان مجلس نیز انتقاد کردند که بودجه ملی سال مالی در وقت معین آن به مجلس ارایه نشده است و مجلس برای تحلیل آن تنها یک ماه دیگر وقت دارد.

رمضان بشردوست، یکی از نمایندگان مردم در مجلس گفت : “ما در یک ماه دیگر چگونه بودجه را تحلیل، رد و یا تایید کنیم. این کار حکومت به صورت واضح پایمال کردن قانون اساسی است. بر اساس این قانون، بودجه ملی سال آینده در ربع اول سال این سال باید ارایه می‌شد.”

روز گذشته طرح این بودجه توسط مقام‌های وزارت مالیه‌ی افغانستان به مجلس سنای این کشور ارایه شد و توسط این مجلس مورد تایید قرار گرفت.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
اعضای مجلس نمایندگان افغانستان بودجه بودجه افغانستان بودجه ملی 1397 پروژه سرک گردن دیوال دبیرخانه مجلس نمایندگان سال مالی 1397

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید