جنگ، سرما و بی‌خانمانی؛ 338 هزار تن در سال جاری در افغانستان آواره شده‌اند |
جنگ، سرما و بی‌خانمانی؛ ۳۳۸ هزار تن در سال جاری در افغانستان آواره شده‌اند

جنگ، سرما و بی‌خانمانی؛ ۳۳۸ هزار تن در سال جاری در افغانستان آواره شده‌اند

۲۳ / عقرب ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که در سال جاری میلادی ۳۳۸ هزار و ۱۰۸ نفر در افغانستان در جریان جنگ بیجا شده‌اند. از این میان تنها نزدیک به ۱۹ هزار نفر در هفته گذشته از محل زندگی‌شان آواره شده‌اند.

به گفته‌ی این دفتر، ولایت‌هایی که بیشترین بیجاشده را در خود جای داده عبارت‌اند از ننگرهار با ۶۵ هزار و ۸۵۹ بیجاشده، قندوز با ۳۲ هزار و ۹۹۸ بیجاشده، بادغیس با ۲۴ هزار و ۴۱۱ بیجاشده و بغلان با ۱۹ هزار و ۱۳۸ بیجاشده.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در حالی از بیجاشدن این افراد خبر می‌دهد که چندی پیش نیز اعلام کرده بود بیش از ۷۰ هزار خانواده افغان در ولایت غور، در غرب افغانستان، با تهدید قحطی و نبود مواد غذایی روبرو هستند.

افزون بر این کمیته ویژه محو گرسنگی افغانستان نیز با انجام یک نظرسنجی در ۲۴ ولایت، چند روز پیش اعلام کرد که ۳۵ تا ۴۰ درصد از شهروندان افغانستان غذای کافی ندارند و با تهدید جدی گرسنگی مواجه هستند.

حالا دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که بیش از ۳۳۸ هزار تن در سراسر افغانستان در نتیجه جنگ جاری از مناطق سکونت‌شان بیجا شده‌اند. این درحالی است که فصل سرد زمستان و پایان فصل جنگی شورشیان نیز از راه رسیده اما بیجاشدگان همچنان با مشکلات جدی روبرو‌اند.

refugees

بیش از ۳۳۸ هزار تن در سراسر افغانستان در نتیجه جنگ جاری از مناطق سکونت‌شان بیجا شده‌اند

از سوی دیگر درحال حاضر ولایت‌های قندهار، هلمند، فراه، ارزگان، غزنی، زابل، میدان وردک، سرپل، بغلان، فاریاب، قندوز، جوزجان، ننگرهار، پکتیا و نورستان شاهد حضور شورشیان مخالف دولت افغانستان‌اند که همه روزه در نبرد با نیروهای نظامی افغان قرار دادند. جنگ جاری باعث شده است تا بسیاری از ساکنان این مناطق خانه‌های شان را ترک کنند.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه ملل متحد گفته است که بیش ۱۵۰۰ تن از ولایت‌های لوگر، کنر و قندوز به شهرستان‌های محمدآغه و پُل‌علم ولایت لوگر بیجا شده‌اند. بیش از ۵۰۰ تن دیگر نیز از ولایت‌های لغمان، بغلان و  نورستان به سه شهرستان ولایت پنجشیر بیجا شده‌اند.

به گفته‌ی این دفتر، در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۹ هزار و ۸۲۷ تن در مناطق مرکزی و مراکز ولایت بیجا شده‌اند که به‌ صورت عموم ۶ درصد کل بیجاشدگان را شامل می‌شود.

شمال و شمال شرق

این دفتر افزوده است که بیش از ۷ هزار و ۶۰۰ تن از شهرستان‌های چهاردره و دشت ارچی قندوز به مرکز شهر قندوز آمده‌اند و در حدود ۲ هزار تن دیگر از ۴ شهرستان بدخشان به شهر فیض‌آباد و شهرستان کشم بیجاشده‌اند. براساس آمار اولیه، ۸ هزار و ۲۰۰ تن دیگر از شهرستان درزاب و قوش تپه و سه شهرستان ولایت‌های فاریاب و سرپل به شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان رفته‌اند.

روز گذشته یک عضو گروه طالبان که طراح شماره از حمله‌های تروریستی در کابل بود نیز از این ولایت بازداشت شد

شمال افغانستان در چند سال اخیر شاهد حضور گسترده شورشیان طالب و داعش بوده است

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در سال جاری میلادی ۱۱۰ هزار و ۶۱۹ بیجاشده داخلی را در دو منطقه شمال و شمال شرقی شناسایی کرده است که به‌صورت مجموع حدود ۳۲ درصد بیجاشدگان را تشکیل می‌دهد.

شمال افغانستان در چند سال اخیر شاهد حضور گسترده شورشیان طالب و داعش بوده است. قندوز در گذشته دو بار به‌دست طالبان سقوط کرد و در فاریاب و جوزجان نیز در چندین شهرستان درگیری میان نیروهای دولت و شورشیان وجود دارد.

در ماه جوزای سال جاری خورشیدی شورشیان داعش و طالب شهرستان استراتژیک درزاب ولایت جوزجان را محاصره کردند.

 در ولایت فاریاب شهرستان‌های کوهستان و غورماچ در سال جاری میان دولت و طالبان دست به‌دست شد. در بدخشانبدخشان نیز حضور شورشیان نگرانی‌های زیادی را خلق کرده است. تا آنجا که صلاح‌الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه افغانستان، جنگ جاری در این ولایت را یک پروژه دانست.

شرق

از ماه جنوری سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون ۷۸ هزار و ۶۸ تن در شرق افغانستان، از جمله ولایت‌های کنر و ننگرهار، بیجا شده‌اند که از این میان ۲۴ هزار تن آن هنوز آواره‌اند. این افراد از شهرستان‌های چپرهار ننگرهار و بارکنر ولایت کنر به شهرستان‌های سرخ‌رود و بهسود ولایت ننگرهار رفته‌اند.

گروه داعش مسوولیت برخی از حملات صورت گرفته را پذیرفته است

ننگرهار به عنوان خاستگاه داعش در سال‌های اخیر یکی از ناامن‌ترین ولایات افغانستان بوده است

ننگرهار به عنوان خاستگاه داعش در سال‌های اخیر یکی از ناامن‌ترین ولایات افغانستان بوده است. کنر در همسایگی این ولایت نیز شاهد حضور داعش و طالبان است. علاوه بر این نظامیان پاکستان نیز صدها راکت بر خاک کنر پرتاب کرده‌اند.

جنوب

براساس گزارش دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستان سازمان ملل متحد در افغانستان، حدود ۵ هزار و ۵۰۰ تن دیگر از چندین شهرستان ولایت‌های هلمند، قندهار و ارزگان به شهرستان دند ولایت قندهار فرار کرده‌اند. حدود ۷ هزار و ۵۰۰ تن دیگر از این سه ولایت به شهر گرشک ولایت هلمند رسیده‌اند.

به‌صورت مجموعی ۶۸ هزار و ۹۱۹ نفر در حال حاضر در دو منطقه جنوب و جنوب شرقی افغانستان آواره‌اند که در حدود ۲۰ درصد کل بیجاشدگان داخلی را تشکیل می‌دهند.

سه ولایت هلمند، ارزگان و قندهار در سال‌های اخیر یکی از مناطق ناامن افغانستان بوده‌اند. در ارزگان به جز مراکز شهرستان‌ها و مرکز ولایت، سایر مناطق در کنترل مخالفان مسلح قرار دارد. در هلمند نیز چندین شهرستان در کنترل طالبان است و در قندهار نیز طالبان در چندین شهرستان حضور سنگین و گسترده دارند.

براساس گزارش دفتر کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل، در حدود ۱۲ هزار تن که در نتیجه جنگ‌های بالامرغاب خانه‌های‌شان را ترک کرده بودند، در ماه اگست سال جاری به خانه‌های شان برگشته‌اند اما هنوز ۶۰ هزار و ۶۷۵ تن دیگر در حال حاضر در مناطق غربی افغانستان آواره‌اند که ۱۸ درصد کل بیجاشدگان داخلی را تشکیل می‌دهند.

فراهی ها

سه ولایت هلمند، ارزگان و قندهار در سال‌های اخیر یکی از مناطق ناامن افغانستان بوده‌اند

 کمک‌ها

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در گزارش هفته اول ماه نوامبر خود گفته است بیش از ۴۴ هزار بیجاشده، بازگشت‌کنندگان بدون مدرک و مهاجرین در سراسر افغانستان کمک‌های بشردوستانه دریافت کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، ۳۶۰ بیجاشده در کابل، ۲ هزار و ۲۰۰ بیجاشده در ولایت‌های بدخشان، قندوز و تخار، ۲ هزار و ۶۰۰ بیجاشده در شهرستان خوگیانی ولایت ننگرهار، ۴۹۰ بیجاشده در مهترلام ولایت لغمان، بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ بیجاشده در ننگرهار، بیش از هزار بیجاشده در ارزگان و حدود ۷۰۰ بیجاشده در ولایت قندهار کمک‌های بشردوستانه دریافت کرده‌اند.

علاوه بر این ۹ هزار و ۷۲۱ نفر بازگشت‌کننده از پاکستان کمک‌های صحی دریافت کرده و ۱ هزار و ۶۲۷ کودک دیگر واکسن شده‌اند. گفته شده که ۱۴ هزار بازگشت کننده بدون مدرک کمک‌های غذایی دریافت کرده‌اند و بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ تن نیز کمک‌های مالی دریافت کرده‌اند.

این نهاد افزوده است که نبردهای سنگین در شهرستان‌های چک، جغتو، نرخ و جلریز ولایت میدان وردک باعث شده است که کمک‌های بشردوستانه به بیجاشدگان رسانده نشود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
اجلاس سالانه سازمان ملل افغانستان بغلان جنگ در افغا داعش سازمان ملل طالبان مهاجران افغان ناامنی در شمال افغانستان ننگرهار

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید