گزارش ویژه سازمان ملل: از آغاز ۲۰۱۶ میلادی ۴۲ حمله هدفمند بالای نمازگزاران افغان ثبت شده است

گزارش ویژه سازمان ملل: از آغاز ۲۰۱۶ میلادی ۴۲ حمله هدفمند بالای نمازگزاران افغان ثبت شده است

۱۶ / عقرب ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

یوناما یا هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید حمله بر اماکن و رهبران مذهبی و نمازگزاران، به‌شمول عبادت‌گاه‌ها و اجتماعات شیعیان، در یک سال اخیر افزایش یافته است.

این سازمان امروز با نشر گزارش ویژه‌ای در این مورد گفته که از اول جنوری ۲۰۱۶ یوناما ۸۳۳ مورد تلفات غیرنظامیان در ۴۲ حمله بر عبادت‌گاه‌ها، رهبران مذهبی و نمازگزاران را ثبت کرده است.

به گفته‌ی یوناما در این ۴۲ حمله ۲۶۱ غیرنظامی کشته شده و ۸۵۲ غیرنظامی دیگر زخم برداشته‌اند. از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی، تلفات غیرنظامیان از اثر حملات بر عبادت‌گاه‌ها و رهبران مذهبی دو برابر مجموع تلفات غیرنظامیان از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ میلادی گردیده است.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفته است: «به قانون احترام داشته باشید، لطفاً هدف قراردادن نمازگزاران و رهبران مذهبی را متوقف سازید.»

او از حکومت افغانستان خواسته تا برای محافظت از همه افغان‌ها، به‌ویژه افرادی که در حملات فرقه‌ای آسیب‌پذیر هستند، همه اقدامات لازم را روی دست گیرد تا از حق آزادی مذهب و اعتقادات خود استفاده نموده و در مصونیت عبادت کنند.

گزارش ویژه یوناما که امروز منتشر شده، از یک طرح مخرب حملات عناصر ضد دولتی که بر علیه غیرنظامیان در عبادت‌گاه‌ها به‌ویژه مسلمانان شیعه عمل می‌کنند، یاد کرده و همچنان گفته است که قتل‌های هدفمند علمای دینی و رهبران که توسط عناصر ضد دولتی به‌جرم طرفداری از دولت و کشتار هدفمند کارمندان امنیتی در میان دیگر نمازگزاران در داخل مساجد را ثبت کرده است.

در گزارش یوناما آمده که از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون سلسله‌ای از حملات هدفمند علیه نمازگزاران شیعه انجام شده که مسئولیت اکثر این حملات را شاخه خراسان گروه داعش بر عهده گرفته است.

از اول جنوری ۲۰۱۶ تاکنون یوناما ۱۲ حمله هدفمند علیه نمازگزاران شیعه را در اماکن مذهبی ثبت کرده است که در آن ۲۳۰ نفر کشته و ۴۵۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

هیأت معاون سازمان ملل در افغانستان افزوده است که چهار حمله از ۱۲ حمله در سال ۲۰۱۶ رخ داده است و ۸ حمله دیگر در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۱۷٫

در آخرین مورد از حملات هدفمند بر نمازگزاران شیعه در افغانستان، یک حمله کننده انتحاری خود را در جمع نمازگزاران مسجد امام زمان واقع در ناحیه سیزدهم شهر کابل منفجر کرد. در این حمله بیش از ۵۰ تن کشته و ۷۰ تن دیگر زخم برداشتند. داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته بود.

imam-zaman2

در گزارش یوناما آمده که از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون سلسله‌ای از حملات هدفمند علیه نمازگزاران شیعه انجام شده که مسوولیت آنان را گروه داعش به عهده گرفته است

علاوه بر حملات هراس‌افگانه بر اماکن مذهبی، شورشیان از سال ۲۰۱۶ تاکنون شماری از حملات هدفمند و کشتار و اختطاف علیه رهبران مذهبی را نیز انجام داده‌اند. یوناما ۲۷ مورد حملات هدفمند علیه این افراد را به ثبت رسانده که توسط مخالفان دولت صورت گرفته است. در این حملات ۲۸ تن کشته و ۲۳ تن دیگر زخمی شده‌اند که اکثراً در سال ۲۰۱۷ از سوی طالبان انجام شده است.

یوناما از سال ۲۰۱۶ تاکنون ۳ مورد از حملات نیروهای طرفدار دولت را ثبت کرده که برای هدف قرار دادن مخالفان دولت در مساجد انجام شده است. بیشتر این حملات در جریان عملیات‌های کشفی و حملات هوایی زمانی انجام شده که از این مکان‌ها توسط شورشیان استفاده می‌شده است.

یوناما درحالی از افزایش حمله بر مکان‌های مذهبی ابراز نگرانی می‌کند که پیش از این در ماه سنبله سال جاری نیز گفته بود که حملات پی‌درپی که شیعیان را هدف قرار می‌دهد، قابل توجیه نیست.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان تروریستان حملات انتحاری حملات داعش حملات هدفمند حمله بر نمازگزاران کابل مساجد مکان های مذهبی یوناما

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید