با هزینه ۷۵ میلیون دالر؛ چاپ ۱۳۵ میلیون کتاب برای مکاتب افغانستان

با هزینه ۷۵ میلیون دالر؛ چاپ ۱۳۵ میلیون کتاب برای مکاتب افغانستان

۱۶ / عقرب ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

وزارت معارف افغانستان از کمک ۷۵ میلیون دالری اداره توسعه بین المللی امریکا برای چاپ و توزیع ۱۳۵ میلیون کتاب درسی و راهنمای معلم در پنج سال آینده برای معارف این کشور خبر داده است.

داکتر عبدالله، رییس اجرایی افغانستان امروز در مراسم افتتاح چاپ و توزیع ۱۳۵ میلیون کتاب درسی گفته است که کتاب، مهم‌ترین نیاز معارف است. او هم‌چنان گفته که با عملی‌شدن این برنامه، دانش‌آموزان به کتاب‌های معیاری درسی و استادان به کتاب‌های راهنما دسترسی پیدا خواهند کرد.

هوگو لارنس، سفیر ایالات متحده آمریکا در افغانستان نیز در این مراسم گفته که آمریکا و سازمان توسعه‌ی بین‌المللی این کشور مانند گذشته در کنار حکومت و مردم افغانستان خواهند بود. او گفت که می‌خواهند با چاپ و توزیع کتاب‌های درسی برای شاگردان و کتاب راهنما برای معلمین، در رشد و تقویت معارف افغانستان سهم بگیرند.

دکتور اسدالله حنیف بلخی، سرپرست وزارت معارف افغانستان نیز گفته است که با راه‌اندازی چنین برنامه‌هایی ظرفیت چاپ‌خانه‌های داخلی بالا رفته و زمینه‌ی چاپ آن در داخل افغانستان فراهم خواهد شد.

 مسوولین بخش معارف سفارت آمریکا هم‌چنین گفتند که این اداره در همکاری با وزارت معارف و وزارت مالیه افغانستان در سه مرحله که از سال ۲۰۱۸ آغاز  و در سال ۲۰۱۹ تکمیل می‌گردد٬‌ ۱۳۵ میلیون کتاب درسی و کتاب راهنمای معلم را با معیارهای مناسب برای صنف اول تا صنف دوازدهم با بودجه ۷۵ ملیون دالر به چاپ می‌رساند و به موقع برای مکاتب توزیع می‌شود.

این در حالی است که در برخی از مناطق افغانستان شاگردان مکاتب از کمبود کتاب‌های درسی رنج می‌برند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آمریکا افغانستان چاپ و توزیع کتاب های درسی افغانستان سفیر امریکا معارف افغانستان مکاتب افغانستان وزارت معارف وضعیت معارف افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید