تایید طرح بودجه 97؛ نکته‌هایی در مورد بودجه‌ی مالی سال آینده‌ افغانستان |
تایید طرح بودجه ۹۷؛ نکته‌هایی در مورد بودجه‌ی مالی سال آینده‌ افغانستان

تایید طرح بودجه ۹۷؛ نکته‌هایی در مورد بودجه‌ی مالی سال آینده‌ افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۳ / عقرب ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

کابینه‌ی افغانستان به ریاست محمد اشرف غنی، رییس جمهوری این کشور، کلیات طرح بودجه‌ی ملی سال مالی ۱۳۹۷ را تایید کرد.

 در این گزارش به موارد مهم این بودجه پرداخته شده که قرار است پس از تکمیل شدن به مجلس افغانستان ارایه شود.

مجموع بودجه

براساس این طرح، مجموع بودجه برای سال مالی ۱۳۹۷ خورشیدی بالغ بر ۳۵۷ میلیارد و ۶۹۱ میلیون و ۴۹۳ هزار افغانی، معادل، پنج میلیارد و یکصد و بیست و هشت میلیون و پنجصد و نود و پنج هزار(۵،۱۲۸،۵۹۵،۰۰۰) دالر آمریکایی می‌باشد.

budget-draft-1397-02

بودجه عادی و توسعه‌ای

از این میان، بودجه عادی در حدود ۲۶۷،۰۷۶،۹۳۲،۰۰۰ (دوصد و شصت و هفت میلیارد و هفتاد و شش میلیون و نه صد و سی و دو هزار افغانی) می‌باشد که معادل آن به دالر حدود ۳،۸۲۹،۳۶۰،۰۰۰ (سه میلیارد و هشت‌صد و بیست و نه میلیون و سه صد و شصت هزار) می‌شود.

هم‌چنان بودجه توسعه‌ای از این مبلغ مالی، حدود ۹۰،۶۱۴،۵۶۱،۰۰۰ (نود میلیارد و ششصد و چهارده میلیون و پنجصد و شصت و یک هزار افغانی) است که معادل آن به دالر حدود ۱،۲۹۹،۲۳۵،۰۰۰ (یک میلیارد و دوصد و نود و نه میلیون و دو صد و سی و پنج هزار) دالر می‌شود.

budget-draft-1397-03

از مجموع بودجه توسعه‌ای سال ۱۳۹۷ خورشیدی، مبلغ ۳۵،۶۵۳،۲۰۹،۰۰۰ (سی و پنج میلیارد و ششصد و پنجاه و سه میلیون و دو صد و نه هزار) افغانی را بودجه انکشافی اختیاری و مبلغ ۵۴،۹۶۱،۳۵۲،۰۰۰ (پنجاه و چهار میلیارد و نه صد و شصت و یک میلیون و سه صد و پنجاه و دو هزار) افغانی، را بودجه انکشافی غیراختیاری تشکیل می‌دهد.

بودجه عادی افغانستان بیشتر برای پرداخت حقوق و فعالیت روزمره وزارت‌خانه‌ها و نهادهای مستقل دولتی مصرف می‌شود و بودجه توسعه‌ای این کشور نیز برای اجرا برنامه‌های توسعه‌ای هزینه می‌شود.

budget-draft-1397-04

منابع تمویل

از مجموع بودجه مالی سال ۱۳۹۷ خورشیدی، حدود ۱۶۱،۶۲۱،۰۰۰،۰۰۰ (یکصد و شصت و یک میلیارد و ششصد و بیست و یک میلیون افغانی) آن از درآمد ملی تمویل شده است. حدود ۱۸۸،۴۲۳،۰۰۰،۰۰۰ (یکصد و هشتاد و هشت میلیارد و چهار صد و بیست و سه میلیون) افغانی آن از منابع خارجی تامین می‌شود.

کسر بودجه

بودجه مالی ،۱۳۹۷ حدود هفت میلیارد و ششصد و چهل و شش میلیون افغانی (۷،۶۴۶،۰۰۰،۰۰۰)، معادل یکصد و نه میلیون و ششصد و سی هزار (۱۰۹،۶۳۰،۰۰۰) دالر آمریکایی کسر بودجه دارد. سال گذشته کسر بودجه‌ی افغانستان حدود ۳۱۵ میلیون دالر پیش‌بینی شده بود.

budget-draft-1397-05

براساس گزارش‌های نهادهای ناظر بر روند مصرف بودجه افغانستان، وزارت خانه‌های این کشور موفق نشده‌اند که حدود ۵۰ درصد از بودجه سال گذشته خود را مصرف کنند.

تفاوت با بودجه‌ی سال جاری

بودجه سال جاری افغانستان بیش از یک میلیارد دالر نسبت به بودجه سال گذشته کمتر است. تفاوت بین مجموع منابع و بودجه، مبلغ (۷.۶۴۶) میلیارد افغانی معادل (۱۰۹.۶۳) میلیون دالر امریکایی وجود دارد که نشان دهنده نوعی کسر بودجه بوده و این تفاوت از وجوه نقدی موجود و قرضه ها تمویل خواهد گردید.

budget-draft-1397-06

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه‌ای گفته است که ” کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه جانبه ضمن ابراز سپاس از ابتکار و نو آوری وزارت مالیه که بودجه ملی را برای اولین بار به شکل واحد و به اساس تصنیف اقتصادی، وظایف و تقسیمات ولایاتی ترتیب نموده، بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۷ را در پرنسیپ مورد تایید قرار داد.”

بر اساس قانون اساسی افغانستان، طرح پیشنهادی بودجه پس از تایید کابینه، نخست به مجلس سنای این کشور و بعدا به مجلس نمایندگان فرستاده می‌شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان بودجه افغانستان بودجه توسعه ای افغانستان بودجه دولت افغانستان پارلمان افغانستان ریاست جمهوری افغانستان منابع تمویل دولت افغانستان نمایندگان مردم افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید