پس از نزدیک به یک قرن؛ یادداشت کوتاه آلبرت انشتین به قیمت بیش از 1 میلیون دالر فروخته شد |
پس از نزدیک به یک قرن؛ یادداشت کوتاه آلبرت انشتین به قیمت بیش از ۱ میلیون دالر فروخته شد

پس از نزدیک به یک قرن؛ یادداشت کوتاه آلبرت انشتین به قیمت بیش از ۱ میلیون دالر فروخته شد

۴ / عقرب ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

آلبرت انشتین، در سال ۱۹۲۲ میلادی پس از آن که اطلاع یافت، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل فزیک سال ۱۹۲۱ شده است، در هوتل “امپریال توکیو” یادداشت کوتاهی به همین مناسبت نوشت که حالا ارزش آن بیش از یک میلیون دالر است.

بیش از یک میلیون دالر

روز سه شنبه هفته‌ی جاری یادداشت کوتاه “خوشبختی” انشتین در یک حراجی در بیت المقدس به مزایده گذاشته شد و در نهایت به قیمت ۱٫۳ میلیون دالر به فروش رسید.

در این یادداشت که به زبان مادری خود انشتین نوشته شده است، آمده که “یک زندگی آرام نسبت به تلاش مملو از بی قراری همیشگی برای موفقیت، خوشبختی بیشتر می‌آورد.”

انعام به پیش‌خدمت هوتل

گفته شده روزی که انشتین در هوتل “امپریال توکیو” حضور داشته است، پیش‌خدمت هوتل نزد او آمده و چون انشتین پولی در جیبش نداشته بوده است، کاغذی را که این یادداشت در آن نوشته شده بود را به آن پیش‌خدمت به عنوان تحفه داده و برایش گفته است که این یادداشت را با خودش نگهدارد زیرا بیشتر از هر انعام دیگری ارزش دارد.

ienstine1

روز سه شنبه هفته‌ی جاری یادداشت کوتاه “خوشبختی” انشتین در یک حراجی در بیت المقدس به مزایده گذاشته شد

حالا و در حدود یک قرن پس از آن روز، خواهرزاده‌ی آن پیش‌خدمت هوتل، این یادداشت را به مزایده گذاشته و در نهایت به مبلغ ۱٫۳ میلیون دالر به فروش رسانده است.

شروع از ۲ هزار دالر

مزایده روی این یادداشت از ۲ هزار دالر امریکایی شروع و به سرعت افزایش یافت. سرانجام یک خریدار اروپایی که نامش افشا نشده است، آن را به مراتب بیشتر از مبلغ تخمینی پنج تا هشت هزار که پیش از مزایده تعیین شده بود، خریداری کرد.

یادداشت‌های دیگر

یک یادداشت دومی دیگر که انشتین به خدمه هوتل در توکیو داده بود، نیز در این حراج به قیمت ۲۴۰ هزار دالر به فروش رفت. در این یادداشت نوشته شده که”اگر اراده‌ای وجود داشته باشد، راهی پیدا می‌شود.”

همچنین دو نامه دیگر او که بعدا نوشته بود به قیمت‌های ۳۳۶۰۰ و ۹۶۰۰ دالر امریکایی به فروش رفته‌اند.

انشتین در سال ۱۸۷۹ میلادی در شهر اولم ایالت بادن وورتمبرگ آلمان امروزی متولد شد. او با تیوری‌های عامه به خصوص فرضیه نسبیت، تحولی را در علم فیزیک ایجاد کرد.

این نابغه در سال ۱۹۵۵ درگذشت.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آلبرت انشتین افغانستان انیشتین علم فیزیک فروش یادداشت آلبرت انشتین یادداشت کوتاه "خوشبختی" انشتین یادداشت ها انشتین

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید