تاکتیک شورشیان در هلمند؛ استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر دفاعی |
تاکتیک شورشیان در هلمند؛ استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر دفاعی

تاکتیک شورشیان در هلمند؛ استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر دفاعی

۲۹ / میزان ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

حیات‌الله حیات، والی ولایت ناآرام هلمند در جنوب افغانستان امروز در یک نشست خبری در مرکز رسانه‌های حکومت در شهر کابل گفت که در دو و نیم ماه گذشته ۴۱۵ مخالف مسلح دولت در نقاط مختلف هلمند در نتیجه عملیات نیروهای افغان کشته و ۶۴ تن دیگر آنان زخمی شده‌اند.

افزون بر این ۱۰۰ تن از نیروهای افغان نیز کشته و زخمی شده‌اند.

او گفت که در میان کشته شدگان طالب، شماری از فرماندهان محلی آنان نیز شامل‌اند که در جریان عملیات ویژه شبانه، حملات هوایی و عملیات نظامی در نقاط مختلف از جمله نهرسراج و مارجه کشته شده‌اند.

به گفته‌ی والی هلمند نیروهای امنیتی افغانستان در این ولایت، عملیات پاکسازی از جمله بازپس‌گیری شهرستان ناوه ولایت هلمند و عملیات در شهرستان نادعلی را تاکنون اجرا کرده‌اند.

او گفته است که گروه‌های مخالف مسلح حکومت، از کارگذاری بمب‌های کنار جاده‌ای و استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر دفاعی به عنوان تاکتیک نظامی‌شان استفاده می کنند.

آقای حیات در کنفرانس خبری خود گفت که بیش از ۱۵۰ جنگ‌جو، به شمول فرماندهان آنان بازداشت شده و ۸۵۰ طالب دیگر از جنگ دست کشیده و به روند صلح پیوسته‌اند.

براساس آماری که والی هلمند ارایه کرده است، در این ولایت مقدار زیادی مهمات بدست نیروهای امنیتی افتاده و ۲۱۷ انبار و مراکز شورشیان تخریب شده و ۱۷۵۰ ماین کشف و خنثا گردیده است.

۲۴۲ هزار دانش‌آموز

حیات‌الله حیات، والی ولایت هلمند گفت که درحال حاضر ۲۴۲ هزار دانش‌آموز در سراسر این ولایت به مکتب می‌روند که از این میان ۳۰ درصد آنان را دختران تشکیل می‌دهند.

به گفته‌ی او در هلمند ۳ دانشگاه خصوصی و یک دانشگاه دولتی فعالیت دارد. او گفت که در هلمند ۴۰۳ مکتب باز است که ۳۸۱ مکتب آن دولتی و ۲۲ مکتب دیگر آن خصوصی است.

هلمند در جنوب افغانستان یکی از ولایت‌های ناآرام در چند سال اخیر بوده است. به تازگی گزارش‌هایی منتشر شد که رهبر گروه طالبان در سفری به این ولایت با فرماندهان طالب دیدار کرده و دستورالعمل‌هایی را نیز برای آنان صادر کرده است.

جنرال عبدالرزاق، فرمانده پولیس قندهار گفته بود که ملاهیبت‌الله، رهبر طالبان به شهرستان موسی قلعه هلمند رفته و به افراد تحت فرمانش گفته است که با افراد گروه داعش علیه دولت افغانستان بجنگند. اما دفتر مطبوعاتی والی هلمند این گزارش را رد کرد و گفت سفر رهبر طالبان به هلمند یک تبلیغات بی‌اساس است

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان جنگ هلمند حیات الله حیات داعش دانش آموزان افغان طالبان قندهار مکاتب در هلمند هلمند وضعیت امنیتی هلمند

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید