مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور؛ شورشیان مسلح در افغانستان سه برابر افزایش یافته است

مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور؛ شورشیان مسلح در افغانستان سه برابر افزایش یافته است

۲۰ / میزان ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در پایان یک سیمینار نظامی امروز در کابل گفته که شمار شورشیان مسلح در افغانستان پس از خروج نظامیان خارجی، سه برابر افزایش یافته است.  او در صحبت‌هایش به افزایش شورشیان، گروه‌های تروریستی، و برنامه‌های امنیتی  افغانستان برای ۴ سال آینده اشاره کرد.

افزایش شورشیان

مشاور شورای امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان گفت که در سال‌های گذشته بیش از ۱۰۰ هزار نیروی خارجی در افغانستان در کنار افغان‌ها می‌جنگیدند اما در حال حاضر نیروهای افغان به تنهایی در برابر شورشیان که شمار شان سه برابر افزایش یافته است، ایستادگی می‌کنند.

آقای اتمر هم‌چنان گفته که از هر چهار تروریست که نظامیان افغان با آن روبرو هستند، یکی از آن‌ها به کشور‌های بیرون از افغانستان مربوط می‌شوند.

تهدید جهانی

آقای اتمر گروه‌های تروریستی را تهدید منطقه‌یی و جهانی خوانده و گفته است که نظامیان افغان نه تنها از افغانستان ، بلکه از منطقه و جهان نیز دفاع می‌کنند.

اعتبار خارجی‌ها

به گفته‌ی مشاور شورای امنیت ملی رییس‌جمهور غنی، ۷ سال پیش، زمانی که او وزیر داخله بوده است، ۱۴۰ هزار نظامی خارجی که در افغانستان حضور داشتند، به رهبری افغان‌ها در جنگ باور نداشتند اما خود افغان‌ها با ۳۸۰ هزار نظامی داخلی، همیشه به این باور بوده‌اند که می‌توانند جنگ افغانستان را رهبری و با تروریزم که یک تهدید جهانی گفته می‌شود، مبارزه کنند.

به گفته‌ی آقای اتمر خارجی‌ها در حال حاضر این اعتماد را پیدا کرده‌اند که افغان‌ها در جنگ تروریزم، تا آخرین نفس با تهدید تروریزم مبارزه می‌کنند.

در چهار سال آینده

مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در این سمینار هم‌چنان گفته که خارجی‌ها تصمیم گرفته‌اند تا نابودی تروریزم در افغانستان بمانند و نیروهای امنیتی این کشور را تا چهار سال آینده حمایت مالی و تخنیکی کنند.

حضور خارجی‌ها در چهار سال آینده در افغانستان در حالی از سوی مشاور شورای امنیت ملی مطرح شده است که حامد کرزی صبح امروز در یک نشست خبری مخالفت خود را با راهبرد جدید آمریکا در قبال افغانستان ابراز کرد و گفت که این راهبرد را نمی پذیرد زیرا با شعار جنگ همراه است.

atmar

آقای اتمر گفته که از هر چهار تروریست که نظامیان افغان با آن روبرو هستند، یکی از آن‌ها به کشور‌های بیرون از افغانستان مربوط می‌شوند

فساد در نهادهای نظامی

آقای اتمر در این سمینار به فساد در نهادهای امنیتی این کشور اشاره کرد و گفت که “اگر یک تروریست سرباز افغان را می‌کُشد، یک مفسد نان او را می‌گیرد.”

با این حال به باور آقای اتمر، بین تروریست و مفسدی که از امکانات و امتیازات سربازان سوء استفاده می‌کند، فرق زیادی وجود ندارد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان امنیت افغانستان حامد کرزی حنیف اتمر شورای امنیت ملی شورشیان مسلح افغانستان فساد در نهادهای نظامی نظامیان افغان نیروهای امنیتی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید