۸۵۰ هزار زن معتاد؛ از ظرفیت پایین مراکز درمانی تا تداوی کمتر از یک درصد زنان معتاد در افغانستان

۸۵۰ هزار زن معتاد؛ از ظرفیت پایین مراکز درمانی تا تداوی کمتر از یک درصد زنان معتاد در افغانستان

۲۰ / میزان ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک به تازگی گزارشی را منتشر کرده که در یک‌و‌نیم سال گذشته، حتا یک درصد از دوصد هزار زن معتاد به مواد مخدر در افغانستان که با مرگ تدریجی روبرو هستند، تداوی نشده‌اند.

در این گزارش آمده که از هر ۲۵۰ زن معتاد به مواد مخدر تنها یک زن تداوی شده است.

زنان معتاد

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که از ۸۵۰ هزار زن معتاد در افغانستان، نزدیک به ۲۰۰ هزار تن آن‌ها نیاز به تداوی فوری دارند اما تلاش‌های دولت افغانستان با پشتیبانی جامعه‌ی جهانی در راستای مبارزه با اعتیاد و ارایه‌ی خدمات صحی به معتادان نیازمند، تا یک درصد این معتادان را نیز پوشش نداده است.

در این گزارش آمده که نیمی از کُل معتادان مواد مخدر در افغانستان به تداوی جدی نیاز دارند و باقی افراد به صورت وقفه‌یی از مواد مخدر استفاده می‌کنند.

afghan-addicts

مرکز خبرنگاری تحقیفی پیک گزارش داده است که از هر ۲۵۰ زن معتاد به مواد مخدر تنها یک زن تداوی شده است

تنها در ۶ ولایت

در گزارش گفته شده که در حال حاضر ۲۵۰۰ بستر برای تداوی معتادان مواد مخدر در ۳۲ ولایت کشور فعال است که در یک سال ظرفیت تداوی بیشتر از ۴۵ هزار بیمار را ندارد.

با این حال، تنها ۱۳ مرکز درمانی با ظرفیت بیش از ۶۰۰ بستر برای دست کم ۲۰۰ هزار زن معتاد در شش ولایت کشور(کابل، بدخشان، بلخ، هرات، فراه و ننگرهار) وجود دارد. در ۲۸ ولایت دیگر افغانستان هیچ مرکزی برای درمان زنان معتاد وجود ندارد.

عوامل گرایش به مواد مخدر

دشواری‌های اقتصادی و اجتماعی، گسترش فقر، ناامنی و بی‌کاری، نبود یک برنامه‌ی مدون و پایدار برای پیش‌گیری از اعتیاد، کمبود امکانات تفریحی، ورزشی و هم‌چنان سرکوب شدن برخی از خواسته‌های زنان در شماری از خانواده‌ها و اجتماع، از عوامل گرایش زنان به استعمال مواد مخدر شمرده شده‌اند.

afghan-addicts1

براساس یافته‌های این گزارش از ۸۵۰ هزار زن معتاد در افغانستان، نزدیک به ۲۰۰ هزار تن آن‌ها نیاز به تداوی فوری دارند

تداوی معتادان

در این گزارش به نقل از مسوولان اداره‌ی کاهش تقاضای مواد مخدر وزارت صحت افغانستان گفته شده که سالانه دست کم ۴۰ هزار معتاد زیر پوشش تداوی در مراکز درمانی قرار می‌گیرند که ۳۵ درصد این رقم، زنان و کودکان هستند.

ولایاتی که مرکز درمانی برای معتادان ندارند

در گزارش همچنان گفته شده که از جمع ۱۰۳ مرکز تداوی معتادان در ۳۲ ولایت افغانستان، ۱۳ مرکز برای زنان و ۱۰ مرکز دیگر برای کودکان معتاد اختصاص یافته است. ارزگان و نورستان، دو ولایتی هستند که هیچ مرکز درمانی برای مردان، زنان و کودکان معتاد به مواد مخدر ندارند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آمار تلفات از مواد مخدر استفاده از مواد مخدر افغانستان تداوی معتادان زنان افغان زنان معتاد افغان مرکز درمانی برای معتادان افغان مواد مخدر وزارت صحت عامه

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید