روز جهانی معلم؛ روایت تصویری از وضعیت معارف و آموزگاران افغانستان

روز جهانی معلم؛ روایت تصویری از وضعیت معارف و آموزگاران افغانستان

خبرنگار

عادله حسینی
خبرنگار

۱۳ / میزان ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

۱۳ میزان برابر با ۵ اکتوبر، برابر است با روز جهانی معلم. در افغانستان نیز همه ساله از این روز با برگزاری برنامه‌های مختلف تجلیل می شود. همه ساله از روز جهانی معلم در افغانستان در حالی گرامی‌داشت صورت می‌گیرد که آموزگاران این کشور با کم‌ترین حقوق دریافتی برای آموزش و پرورش نسل آینده افغانستان تلاش می‌کنند.

افغانستان در حال حاضر بیش از ۲۲۳ هزار معلم دارد که ۳۳ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند. این تعداد معلم، مسوولیت آموزش بیش از ۷ میلیون دانش آموز افغان را برعهده دارند.

schools4

در همین حال مسوولان وزارت معارف افغانستان از جذب ۳۰ هزار معلم جدید در ۳ سال آینده خبر می‌دهند.

schools5

قرار است تعداد بیشتر معلم‌هایی که در ۳ سال آینده استخدام می‌شوند، زنان باشند.

school

محمد حنیف بلخی وزیر معارف افغانستان این روز را تبریک گفته و افزوده است که در این سال، باز هم شماری از معلمان این کشور قربانی ناامنی شده‌اند.

در بسیاری از مناطق افغانستان، مکتب‌ها ساختمان ندارند و دانش آموزان مجبورند در فضای آزاد درس بخوانند.

school2

به گفته‌ی سرور دانش معاون دوم رییس جمهور افغانستان در حال حاضر در این کشور بیشتر از ۶۰ درصد مردم بی‌سواد هستند. او می‌گوید که در این کشور تنها بیشتر از ۳۰ درصد افرادی که بیشتر از ۱۵ سال سن دارند، باسواد می‌باشند.

school

مسوولان حکومتی در افغانستان از نا‌امنی‌، جنگ‌ و کمبود امکانات اقتصادی به عنوان دلایل اصلی “عدم پیشرفت قابل توجه” در عرصه‌ی علم و دانش در این کشور نام می‌برند.

schools2

با همه این‌ها، وجود معلم‌های خیالی یکی از مشکلات جدی در عرصه معارف افغانستان است. بر اساس برخی گزارش‌ها، در سال ۱۳۹۴خورشیدی، بیش‌ از ۴۰ هزار آموزگار خیالی در مکتب‌های ۲۱ ولایت این کشور ثبت شده است.

school1

ناامنی و بسته‌شدن مکاتب از سوی گروه‌های مخالف دولت در مناطق ناامن، از چالش‌های دیگر بر سر راه مسوولان معارف افغانستان است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
استادان خیالی در افغانستان افغانستان جمعیت افغانستان دانش آموزان افغان روز جهانی معلم سطح سواد افغان ها معلمان افغان وزارت معارف افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید