خواست کابل از تهران؛ ۱۰ نکته در باره کودکان افغان قربانی جنگ ایران در سوریه

خواست کابل از تهران؛ ۱۰ نکته در باره کودکان افغان قربانی جنگ ایران در سوریه

۱۰ / میزان ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

اول: دیدهبان حقوق بشر گفته که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از کودکان مهاجر افغان که در ایران زندگی می‌کنند برای مبارزه با گروه داعش در سوریه استفاده می‌کند.

دوم: گزارش شده که کودکان کمتر از ۱۴ سال در جنگ سوریه از سوی ایران استخدام شده است اما ایران همواره گفته که این کودکان داوطلب برای شرکت در جنگ سوریه ثبت نام می‌کنند و در هنگام ثبت نام سن‌شان را بالا‌تر از ۱۸ سال اعلام می‌کنند.

از سویی هم گزارش شده که این کودکان برای این که بتوانند سندی برای اقامت قانونی خانواده‌های شان در ایران بدست بیاورند، در جنگ سوریه شرکت می‌کنند.

سوم: طبق قوانین بین المللی، استخدام کودکان زیر ۱۵ سال برای شرکت در فعالیت‌های خصمانه، جرایم جنگی است.

چهارم: محققان سازمان دیده‌بان حقوق بشر، عکس‌هایی از سنگ قبرهای ۸ کودک افغان را در ایران بررسی کرده‌اند که در جنگ سوریه کشته شده‌اند. اما رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که ۶ مورد از این کودکان در جنگ سوریه کشته شده‌اند.

پنجم: سارالی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر گفته که ایران باید استخدام سربازان کودک برای جنگ در سوریه را متوقف کند.

ششم: از جمع این قبرها، مکان مرگ و میر چهار کودک سوریه اعلام شده است.

هفتم: در هفت مورد از این هشت قبر، کودکان افغان به عنوان مدافع حرم توصیف شده اند.

هشتم: این در حالی است که ایران در سال ۲۰۱۵ اجازه داد تا همه کودکان افغان، برای مدرسه ثبت نام کنند. از سویی هم آقای خامنه‌ای، رهبر ایران حکم داد که “هیچ کودک افغانی، حتی بدون مدرک، نباید از مدرسه اخراج شود”.

نهم: طبق اساسنامه‌ی “دادگاه بین المللی کیفری”مجازات کردن کودکان زیر ۱۵ سال به نیروهای مسلح ملی یا استفاده از آنها برای شرکت در فعالیت‌های خصمانه” یک جرم جنگی است.

دهم: به دنبال این گزارش، وزارت خارجه‌ی افغانستان خواستار توقف استخدام مهاجران، به ویژه کودکان مهاجر افغان در ایران از جانب سپاه پاسداران این کشور در جنگ سوریه شده است. احمد شکیب مستغنی سخن‌گوی وزارت خارجه افغانستان به رسانه‌ها گفته که دولت افغانستان با “نگرانی پی‌گیر این مساله است”.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان ایران جنگ سوریه سوریه کودکان افغان کودکان افغان در ایران مهاجران افغان در ایران

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید