عاشورای ۹۶؛ عزادارای سراسری در سایه نگرانی‌های امنیتی در افغانستان

عاشورای ۹۶؛ عزادارای سراسری در سایه نگرانی‌های امنیتی در افغانستان

۹ / میزان ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

عاشورای سال جاری نیز با موجی از دلهره و نگرانی‌های امنیتی اما به صورت با شکوه در سراسر افغانستان برگزار شده است.

در این مراسم شماری زیادی از مقامات افغان شرکت کرده و با پیروان امام حسین به عزاداری پرداختند.

در این میان رییس جمهور افغانستان در مسجد امام زمان در شمال کابل حضور یافت و در جمع عزاداران حسینی سخنرانی کرد. او گفت که “من امروز یک نمازگزار این مسجد هستم، هر خطری را که یک نمازگزار آن قبول می‌کند، رئیس جمهور افغانستان به دل و جان بر سر خود قبول می‌کند.”

 آقای غنی گفت که افرادی که می‌خواهند بین مذاهب تفرقه ایجاد کنند در بین افغان‌ها جای ندارند. آقای غنی در عین حال تاکید کرده که “ما در چنین شرایطی بیش از هر زمان دیگر نیازمند بازگشت به سنت و سیرت بزرگان و رهبران معنوی خود هستیم.”

به نظر می‌رسد، حضور محمد اشرف غنی در مسجد امام زمان با تعمد انجام شده است. این مسجد، به تاریخ سه سنبله سال جاری خورشیدی از سوی گروهی از مهاجمان انتحاری در ناحیه ۱۱ کابل مورد تهاجم قرار گرفت و بسیاری از نمازگران جمعه در آن کشته و مجروح گردیدند.

ashura2

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان

رییس جمهور افغانستان با حضور در مسجد امام زمان در عین حال گفته که ایستادن در برابر توطیه‌ها و پرده برداشتن از نیت‌های شوم و تفرقه افگنانه، بخشی از همان اصلاحاتی است که امام حسین به خاطر آن قیام کرده بود.

رییس جمهور با تاکید بر وحدت و هم‌دلی میان اقوام افغانستان گفته که “تمام اقوام افغانستان به دین واحد عقیده دارند و هر مذهب موجب افتخار برای تمام مردم افغانستان است و هر افغان مسوول است که نگهداری آن را دارد.”

علاوه بر حضور رییس جمهور، شماری دیگر از مقامات افغان نیز در نقاط مختلف این کشور در میان عزادران حسینی حضور یافته اند.

با آن که بیم از حملات گسترده بر مراسم‌های عزاداری می‌رود، اما تدابیر شدید امنیتی در مساجد و تکایای این کشور باعث گردیده تا جلو حملات تروریستان گرفته شود.

با این حال، از آن جایی که مراسم عزادارای محرم تا سیزدهم این ماه قمری ادامه می‌یابد، نیاز است تا تدابیر امنیتی شدید برای حفظ امنیت عزاداران به صورت جدی وجود داشته باشد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
اشرف غنی افغانستان امنیت افغانستان حملات داعش حمله بر عزاداران حمله بر مساجد و تکیه خانه ها روز عاشورا طالبان عزاداران کابل مساجد در کابل مسجد امام زمان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید