وضعیت افغانستان روی میز شورای امنیت؛ وقوع بیش از 5 هزار رویداد امنیتی در سایه مخالفت‌های سیاسی |
وضعیت افغانستان روی میز شورای امنیت؛ وقوع بیش از ۵ هزار رویداد امنیتی در سایه مخالفت‌های سیاسی

وضعیت افغانستان روی میز شورای امنیت؛ وقوع بیش از ۵ هزار رویداد امنیتی در سایه مخالفت‌های سیاسی

۴ / میزان ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

یوناما یا هیأت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان گزارش فصل‌وار خود را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارایه کرده و گفته که حکومت وحدت ملی افغانستان با مخالفت‌های روزافزون شخصیت‌های سیاسی این کشور مواجه است.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان با ارایه این گزارش گفته که دوام مخالفت‌های روزافزون سیاسی در برابر حکومت وحدت ملی برای «ثبات شکننده افغانستان» زیان‌بار است.

این مقام سازمان ملل با اشاره به تشکیل ائتلاف برای نجات افغانستان گفته است که تشکیل این ائتلاف سیاسی زاده‌ی مخالفت برخی از چهره‌ها با رییس جمهور این کشور است و نیز ساز و برگ نو برای انتخابات آینده افغانستان.

تدامیچی یاماموتو گفته است که تصمیم‌های کلیدی درباره انتخابات هنوز هم معلق است و احزاب سیاسی از به‌وجود نیامدن اصلاحات و وجود ناامنی‌ها به‌عنوان دو چالش بزرگ در برابر انتخابات یاد می‌کنند.

UNSC

وضعیت افغانستان در نشست شورای امنیت سازمان ملل بررسی شده است

افزون بر این، آقای یاماموتو گفته است که پس از اعلام زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان، شماری از منتقدان حکومت فعالیت‌های‌شان را افزایش داده‌اند. او گفته است که پس از اعلام زمان برگزاری انتخابات، شورای حراست و ثبات افغانستان فعالیتش را تشدید کرد و انورالحق احدی، رهبر جبهه‌ی ملی نوین افغانستان برای ملاقات با جنرال عبدالرشید دوستم، معاون ناراضی و منتقد اشرف غنی به ترکیه رفت.

این گزارش همچنان در بخش‌های امنیت، حقوق بشر و پیشرفت‌های حکومت وحدت ملی نیز معلومات ارایه کرده است.

جنگ

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان در نشست شورای امنیت سازمان ملل برای ارزیابی وضعیت افغانستان گفته است که وضعیت امنیتی در این کشور به شدت ناپایدار است و شماری از واحدهای اداری چندین بار میان حکومت و شورشیان طالب دست به دست شده است.

به گفته‌ی این مقام سازمان ملل، قتل عام در قریه میرزاولنگ شهرستان صیاد ولایت سرپل، نمونه‌ای از آسیب‌هایی است که مردم در هنگام سقوط شهرستان‌ها متحمل می‌شوند.

mirzaolang4

نماینده سازمان ملل متحد برای افغانستان وضعیت امنیتی این کشور را ناپایدار خوانده است

۵ هزار رویداد امنیتی

براساس یافته‌های گزارش یوناما، از ۱۵ ماه جون تا پایان ماه اگست سال جاری میلادی ۵ هزار و ۵۳۲ رویداد امنیتی در افغانستان ثبت شده است. افزون بر این در هشت ماه گذشته میلادی، ۱۶ هزار و ۲۹۰ رویداد امنیتی رخ داده است. این رقم، افزایش ۵ درصدی را نسبت به همین دوره زمانی در هشت ماه نخست سال گذشته میلادی نشان می‌دهد. گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان، به‌ویژه طالبان، عامل۶۷ درصد این رویدادهای امنیتی خوانده شده‌اند.

تلفات غیرنظامیان

این گزارش یوناما گفته است که هرچند حملات انتحاری، آدم‌ربایی و ترور ۳ درصد کاهش یافته است، اما تلفات غیرنظامیان همچنان افزایش داشته است. براساس آمار یوناما، در شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی ۱ هزار و ۶۶۲ نفر کشته و ۳ هزار و ۵۸۱ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

در گزارش یوناما همچنان آمده است که از اواسط ماه جون تا ۱۵ اگست ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۳۲ هزار و ۳۰۰ نفر از ۳۰ ولایت افغانستان در نتیجه جنگ و خشونت از خانه‌های‌شان بیجا شده‌اند.

kabul-attack

تدامیچی یاماموتو در نشست شورای امنیت سازمان ملل از افزایش تلفات غیرنظامیان سخن گفته است

هیأت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان تعامل با کشورهای آسیای میانه، تعیین زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها و کارکرد حکومت وحدت ملی در امر مبارزه با فساد اداری، به‌ویژه ایجاد مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد را از جمله پیشرفت‌ها و کارکردهای مثبت حکومت افغانستان خوانده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اوضاع سیاسی افغانستان بررسی اوضاع سیاسی تلفات غیرنظامیان جنگ افغانستان رویدادهای امنیتی افغانستان سازمان ملل طالبان مخالفات مسلح دولت افغانستان میرزا اولنگ

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید