نهادهای حامی خبرنگاران افغانستان؛ موجی از خشونت در 4 سال و پرونده‌هایی که بررسی نشده است |
نهادهای حامی خبرنگاران افغانستان؛ موجی از خشونت در ۴ سال و پرونده‌هایی که بررسی نشده است

نهادهای حامی خبرنگاران افغانستان؛ موجی از خشونت در ۴ سال و پرونده‌هایی که بررسی نشده است

۲۸ / سنبله ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

اتحادیه‌ی خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان اعلام کرده است که از میان ۷۲۶ پرونده خشونت علیه خبرنگاران تنها به ۱۷۰ پرونده‌ی خشونت ، از سوی وزارت امور داخله‌ی افغانستان رسیدگی شده است.

۷۲۶ مورد خشونت

عبدالمجیب خلوتگر، رییس دفتر حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان و عضو فدراسیون نهادهای خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان روز گذشته در یک نشست خبری گفته که ۷۲۶ مورد خشونت در برابر خبرنگاران این کشور، در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ رخ داده بود که تا کنون فقط به ۱۷۲ مورد آن رسیدگی صورت گرفته است.

آقای خلوتگر گفته که ۱۵ مورد قتل، سه مورد جراحت، چهار مورد بازداشت‌های کوتاه مدت، ۱۱ مورد لت وکوب و ۷ مورد تهدید خبرنگاران که از جانب مخالفان مسلح دولت افغانستان صورت گرفته بود، از سوی وزارت داخله رسیدگی شده و در حال بررسی توسط دادستان کل و دادگاه عالی این کشور است. او گفته که پرونده‌ی چند مورد از خشونت در برابر خبرنگاران از سوی دادگاه عالی نهایی شده و عاملان آن نیز مجازات شده‌اند.

Khelwatgar

عبدالمجیب خلوتگر، رییس دفتر حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان

در سال جاری

بر اساس آمار کمیته‌ی مصوونیت خبرنگاران افغانستان، ۷۳ مورد خشونت در برابر خبرنگاران در شش ماه نخست سال جاری میلادی، ثبت شده است که شامل ۱۰ مورد قتل،۱۲ مورد جراحت، ۱۹ مورد لت‌وکوب، ۱۸ مورد توهین و بدرفتاری، ۵ مورد بازداشت، ۶ مورد تهدید و ۳ مورد اخراج توهین‌آمیز می‌باشد.

در همین حال نجیب دانش، سرپرست دفتر سخن‌گوی وزارت امور داخله‌ی افغانستان گفته که مورد‌های باقی‌مانده که هنوز به آن‌ها رسیدگی صورت نگرفته است نیز، رسیدگی خواهد شد.

هم‌چنان آقای دانش، از رسیدگی به ۹ مورد خشونت علیه خبرنگاران خبر داد که به تازگی صورت گرفته است. به گفته او از میان این ۹ مورد نیز، رسیدگی به ۷ پرونده آن نهایی شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان امنیت افغانستان پرونده های بررسی نشده جامعه افغانی خبرنگاران افغان خشونت خشونت در افغانستان خشونت علیه خبرنگاران رسانه ها رسانه های افغانستان نهادهای حامی رسانه ها وزارت داخله

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید