بیمارستان کودکان اندراگاندی؛ ظرفیت محدود و مراجعه گسترده شهروندان افغان |
بیمارستان کودکان اندراگاندی؛ ظرفیت محدود و مراجعه گسترده شهروندان افغان

بیمارستان کودکان اندراگاندی؛ ظرفیت محدود و مراجعه گسترده شهروندان افغان

۲۷ / سنبله ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

وزیر صحت عامه‌ی افغانستان گفته که روزانه بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ کودک بیمار  به شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی در شهر کابل مراجعه می‌کنند، در حالی که ظرفیت پذیرش و خدمات رسانی این شفاخانه در یک روز به حد‌اکثر ۳۵۰ کودک می‌رسد.

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه‌ی افغانستان با نشر این خبر در صفحه‌ی فیسبوک‌ خود گفته است که این شفاخانه یکی از پر ازدحام ترین و پرکارترین شفاخانه‌های شهرکابل است و کارمندان این شفاخانه به صورت شبانه روزی در حال خدمات رسانی به بیماران هستند.

مرگ و میر کودکان

براساس ارقام رسمی نشر شده از سوی وزارت صحت عامه، طی دو هفته‌ی اخیر تعداد مریضان بستر شده در این شفاخانه ۱۰۷۰ کودک بوده که از این میان ۳۲ کودک فوت کرده‌اند.

به گفته‌ی آقای فیروز، ۱۰ مورد فوت کودکان به دلیل کم وزنی، ۳ مورد به دلیل حادثه‌ی ترافیکی و ۱۹ مورد دیگر نیز به دلیل سوء تغذی از بین رفته‌اند.

ضعف اقتصادی

وزیر صحت افغانستان گفته که در کنار مشکلات فرهنگی، بی‌سوادی، ناتوانی مالی و ضعف اقتصادی از دلایل مرگ و میر کودکان در افغانستان است. او افزوده است که برخی از خانواده‌ها بخاطر ناتوانی مالی نمی‌توانند کودکان بیمارشان را به موقع به شفاخانه بیاورند.

feroz

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان

کاهش تلفات

وزیر صحت عامه‌ی افغانستان گفته که میزان تلفات کودکان در سال جاری تنها ۳ درصد بوده است. در حالی که این رقم در سال ۲۰۰۲ به ۱۰ درصد و در سال ۲۰۰۶ به ۶ درصد می‌رسید. به گفته مقامات وزارت صحت افغانستان، این آمارها نشان می‌دهد که تلفات کودکان نسبت به سال ۲۰۰۲، ۷ درصد و نسبت به سال ۲۰۰۶، ۳ درصد کاهش یافته ‌است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اقتصاد افغانستان بیمارستان اندراگاندی بیماری کودکان ضعف اقتصادی افغانستان مرگ و میر کودکان افغان هند

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید