روز جهانی سواد؛ ناامنی و آمار تکان دهنده بی سوادی در افغانستان |
روز جهانی سواد؛ ناامنی و آمار تکان دهنده بی سوادی در افغانستان

روز جهانی سواد؛ ناامنی و آمار تکان دهنده بی سوادی در افغانستان

۱۵ / سنبله ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

هم‌زمان با روز جهانی سواد، مسوولان حکومتی در افغانستان از نا‌امنی‌، جنگ‌ و کمبود امکانات اقتصادی به عنوان دلایل اصلی “عدم پیشرفت قابل توجه” در عرصه‌ی علم و دانش در این کشور نام می‌برند.

در مراسمی که به همین منظور امروز در کابل برگزار شده بود، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری گفت که “ما حرکت خوبی در فراگیری علم و دانش در افغانستان داشته‌ایم، ولی نتوانسته ایم آن را با جدیت تداوم و توسعه ببخشیم.”

آمارهای داخلی

به گفته‌ی معاون دوم رییس جمهور افغانستان در حال حاضر در افغانستان بیشتر از ۶۰ درصد مردم بی‌سواد هستند. او می‌گوید که  در این کشور تنها بیشتر از ۳۰ درصد افرادی که بیشتر از ۱۵ سال سن دارند، باسواد می‌باشند.

او از پیشرفت‌هایی که پس از سقوط طالبان، در عرصه آموزش کودکان در این کشور صورت گرفته هم سخن گفت.

danish

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان

به گفته‌ی سرور دانش، در زمان طالبان کمتر از یک میلیون دانش‌آموز در افغانستان مصروف آموختن علم در ۳۴۰۰ مکتب بودند که در این میان، هیچ دانش آموز دختر و معلم زن وجود نداشت.

اما در سال گذشته‌ی خورشیدی این آمار به بیشتر از ۹ میلیون افزایش یافته که از این میان در حدود ۳۹ درصد دانش آموزان را دختران تشکیل می‌دهند. این تعداد دانش آموزان در بیشتر از ۱۷۰۰ مکتب در سطح افغانستان زیر نظر بیشتر از ۲۰۰ هزار معلم مصروف فراگیری درس و دانش می‌باشند.

سوادآموزی

بر اساس گفته‌های سرور دانش، در زمان طالبان کمتر از ۲۰ هزار نفر در کلاس‌های سواد‌آموزی مصروف درس خواندن بودند، در حالی که سال گذشته این رقم افزایش قابل توجهی داشته است، به طوری که ۴۰۰ هزار نفر در ۱۸۷۲۹ کلاس سواد آموزی درس می‌خواندند. از این میان بیشتر از ۱۹۱ هزار تن آنان را مردان و بیشتر از ۲۲۶ هزار تن آنان را زنان تشکیل می‌دادند.

literacy-day1

بر اساس گفته‌های سرور دانش، در زمان طالبان کمتر از ۲۰ هزار نفر در کلاس‌های سواد‌آموزی مصروف درس خواندن بودند

آمارهای جهانی

بر اساس گفته‌های سرور دانش در مراسم تجلیل از روز جهانی سواد در کابل، در سال ۱۹۹۰، ۷۶ درصد نفوس جهان به خواندن و نوشتن دسترسی داشتند که این رقم در سال ۲۰۱۳ به ۸۴ درصد افزایش یافته است که خود نشان دهنده‌ی کاهش ۱۰۰ میلیون نفری افراد بی سواد در طی دودهه در جهان می‌باشد.

بی‌سوادی، چالش بزرگ

بی‌سوادی چالش بزرگی است که در حدود ۷۰۰-۷۷۰ میلیون نفر در جهان از بی سوادی رنج می‌برند. آمارها نشان می‌دهد، دو سوم از این رقم که بیش از ۵۰۰ میلیون نفر می‌شوند را زنان تشکیل می‌دهند.

به گفته‌ی آقای دانش، ۷۵ درصد افراد بی سواد تنها در ده کشور هند، چین، پاکستان، بنگلادش، نایجریا، مصر، برزیل، اندونیزیا و جمهوری کانگو زندگی می‌کنند. اما در این میان متاسفانه می‌توان گفت که افغانستان در جمع کشورهایی قرار دارد که نرخ سواد در آن به شدت پایین است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان دختران افغان روز جهانی سواد سرور دانش طالبان کلاس‌های سوادآموزی کورس های سوادآموزی در افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید