پس از جمعه خونین؛ ابراز نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از حمله بر مساجد

پس از جمعه خونین؛ ابراز نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از حمله بر مساجد

خبرنگار

سرور سروش
خبرنگار

۴ / سنبله ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله تروریستی روز گذشته بر نمازگزاران مسجد امام زمان در کابل که در نتیجه آن، بیش از ۴۰ تن کشته و بیش از ۹۰ تن دیگر زخمی شدند را، یک عمل غیرانسانی و غیرقانونی دانسته و از ادامه چنین حمله‌هایی بر مساجد این کشور ابراز نگرانی کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که حمله بر مساجد و نماز گزاران یک عمل غیر انسانی و غیر قانونی است و در مغایرت با قواعد حقوق بشردوستانه و قوانین بین المللی حقوق بشر است.

روز گذشته مهاجمان مسلح بر مسجد امام زمان در منطقه قلعه نجارهای خیرخانه در شمال کابل حمله کردند.

این حمله پس از ۵ ساعت درگیری و با کشته شدن مهاجمان انتحاری به پایان رسید. آمارهای منتشر در مورد قربانیان این حمله تروریستی متفاوت است.

 با اینکه قربانیان این حمله مرگبار ۴۰ کشته و بیش از ۹۰ مجروح گزارش شده است اما برخی رسانه‌ها به نقل از شاهدان عینی، از میزان بسیار بالای تلفات این حمله گزارش می‌دهند.گروه داعش مسوولیت این حمله را برعهده گرفت.

در حالی که در این اواخر حملات هدفمند و مشخص بر مساجد اهل تشیع افغانستان افزایش یافته است، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در اعلامیه خود از گروه‌های مسلح خواسته است تا بیشتر از این مرتکب جنایت جنگی و جنایت بشری نگردند و از حمله بر مساجد و افراد غیرنظامی دست بردارند.

این کمیسیون از دولت افغانستان، نهادهای عدلی و قضایی و به ویژه از نیروهای امنیتی این کشور خواسته که عاملان این رویدادها و موارد مشابه آن را، هرچه سریع‌تر شناسایی کرده و امنیت جانی شهروندان افغانستان را تامین نماید.

این حمله پس از ۵ ساعت درگیری و با کشته شدن مهاجمان انتحاری به پایان رسید

این نخستین حمله بر مساجد شیعیان در کابل نیست؛ در حمله بر مسجد باقر العلوم، مسجد الزهرا و زیارت سخی در شهر کابل در ماه‌های اخیر تعداد زیادی از زنان، مردان و کودکان جان خویش را از دست دادند و صدها تن دیگر نیز زخمی شدند.

حمله بر مسجد جوادیه در شهر هرات و حمله به روستای میرزا اولنگ در ولایت سرپل نیز نمونه‌های تازه‌ای از حملات هدفمند تروریستی بر مراکز مذهبی و مناطق سکونت اهل تشیع در افغانستان است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان جمعه خونین کابل حقوق بشر افغانستان حمله بر مساجد در افغانستان حمله بر نمازگزاران داعش کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید