بازرگانان روستا؛ روایتی از هنرآفرینی زنان روستایی در پایتخت افغانستان

بازرگانان روستا؛ روایتی از هنرآفرینی زنان روستایی در پایتخت افغانستان

خبرنگار

سکینه امیری
خبرنگار

۲ / سنبله ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

نمایشگاه صنایع دستی و تولیدات زنان روستایی افغانستان امروز از سوی وزارت احیا و انکشاف دهات این کشور، در باغ بابر شهر کابل افتتاح شد.

این نمایشگاه برای مدت ۳ روز، از سوی برنامه ملی انکشاف صنایع روستایی این وزارت برگزار شده که در آن تولیدات داخلی و صنایع دستی از ولایت‌های مختلف افغانستان به نمایش گذاشته شده است.

نصیراحمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت که در این نمایشگاه سهم زنان روستایی بیشتر از مردان است. ۶۰ خانم و ۲۶ مرد در این نمایشگاه حضور یافته‌اند و صنایع دستی و تولیدات خوراکی خویش را به نمایش می‌گذارند.”

آقای درانی گفت که در این نمایشگاه، صنایع ناب روستایی به نمایش گذاشته شده و علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت کالای خوب روستایی و هم‌چنین برای کمک به تقویت اقتصاد زنان روستایی به این نمایشگاه بیایند و خرید کنند.

exhibition2

در این نمایشگاه ۶۰ خانم و ۲۶ مرد حضور یافته و صنایع دستی و تولیدات خوراکی خود را به نمایش می‌گذارند

او افزود که برنامه ملی توسعه صنایع روستایی بخش مهمی از برنامه‌های وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان است که تاکنون ۶۰ درصد افرادی که از این بهره مند شده اند، زنان روستایی هستند.

تولید کنندگان صنایع دستی و مواد غذایی در این نمایشگاه می‌گویند که برگزاری چنین نمایشگاه هایی برای رشد و توسعه کار زنان روستایی بسیار تاثیرگذار است.

زینب کریمی یکی از زنان تجارت پیشه از ولایت بامیان است که در این نمایشگاه شرکت کرده تا محصولاتش را معرفی کرده و به فروش برساند.

او می‌گوید” با آن که امروز، روز نخست نمایشگاه است، خوشبختانه استقبال خوبی شد و فروش ما نیز خوب بود. اگر تا دو روز دیگر نیز اینگونه ادامه یابد، تمام اجناس به فروش خواهد رفت.”

zainab karimi

زینب کریمی، یکی از زنان تجارت پیشه از ولایت بامیان

برنامه‌ی ملی انکشاف صنایع روستایی در سال ۲۰۱۰ میلادی در چارچوب وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان آغاز به فعالیت کرد. این برنامه پوشش ۶۹۴ روستا در ولایت‌های بلخ، هرات، بامیان، پروان و ننگرهار را پوشش داده است.

بنابر گزارش‌ها، این برنامه توانسته است برای ۱۲۰ هزار روستایی نیازمند، زمینه کار و تجارت را فراهم سازد.

exhibition (12)

exhibition (10)

exhibition (1)

exhibition (7)

exhibition (2)

exhibition (15)

exhibition (16)

exhibition (19)

exhibition (18)

exhibition (17)

exhibition (20)

exhibition (24)

exhibition (22)

exhibition1

exhibition3

exhibition (26)

exhibition (21)

exhibition (25)

exhibition (23)

exhibition (13)

exhibition (14)

exhibition (9)

exhibition (11)

exhibition (8)

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اقتصاد زنان افغان تولیدات خوراکی حضور زنان افغان در نمایشگاه زنان افغان زنان روستایی افغانستان صنایع دستی نمایشگاه صنایع دستی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید