گزارش تازه سیگار؛ از تلفات سنگین غیرنظامیان تا افزایش کشت مواد مخدر در افغانستان

گزارش تازه سیگار؛ از تلفات سنگین غیرنظامیان تا افزایش کشت مواد مخدر در افغانستان

۳۱ / اسد ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

سیگار یا اداره بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۷، بیش از ۵ هزار غیرنظامی افغان در نتیجه جنگ‌های جاری در این کشور کشته و زخمی شده‌اند. دفتر سیگار گفته است که از اول ماه جنوری تا پایان ماه جون، ۵،۲۳۴ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، کمتر از یک درصد کاهش داشته است.

بر اساس گزارش سیگار تلفات ناشی از حملات تروریستی در این کشور نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته است. اداره بازرس ویژه آمریکا برای افغانستان در این گزارش گفته است که گروه طالبان، مسوول ۶۷ درصد از تلفات غیرنظامیان است. بر این اساس در شش ماه‌گذشته، ۳۴۸۹ غیرنظامی در نتیجه حملات طالبان در سراسر افغانستان کشته شده‌اند.

۱۸ درصد دیگر از تلفات غیرنظامیان توسط نیروهای طرفدار حکومت افغانستان صورت گرفته است که به ۹۴۵ تن می‌رسد. ۵ درصد دیگر از غیرنظامیان هم توسط گروه داعش کشته شده‌اند. در این گزارش آمده که تلفات زنان در مقایسه با سال ۲۰۱۶، ۲۳ درصد و تلفات کودکان نیز ۹ درصد افزایش یافته است.

مرگ‌بار‌ترین ولایت‌ها

در همین حال دفتر سیگار گفته است که ولایت های کابل، هلمند و قندهار در ۳ ماه گذشته، در صدر پرتلفات ترین ولایت‌های افغانستان قرار داشته‌اند.

در این مدت  یک هزار و چهل و هشت تن در کابل، پنج صد و سی و دو تن در هلمند و سه صدو نودو پنج تن دیگر در ولایت قندهار در نتیجه ادامه جنگ و ناامنی کشته و مجروح شده اند.

مرگ‌بارترین حمله

سیگار گفته است که تنها ۱۹ درصد این حملات در شهر کابل پایتخت افغانستان روی داده است.

این نهاد گفته است که دفتر سازمان ملل متحد، از حمله انتحاری چهارراهی زنبق شهر کابل که در منطقه دیپلماتیک پایتخت است به عنوان مرگ‌بارترین حادثه از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون در این کشور یاد کرده است.

به تاریخ ۱۰جوزای سال جاری در مقابل سفارت آلمان در کابل، یک حمله انتحاری روی داد که بیش از ۶۰۰ کشته و زخمی برجای گذاشت که غیرنظامیان قربانی اصلی این انفجار بودند.

تسلط جغرافیایی

سیگار در گزارش خود گفته است که حکومت افغانستان تنها بر ۵۹،۷ درصد از خاک این کشور حاکمیت دارد. از میان ۴۰۷ شهرستان در این کشور، ۲۴۳ شهرستان در اختیار حکومت افغانستان است که شامل بیش از ۲۱ میلیون تن از شهروندان این کشور می شود.

بازرس ویژه آمریکا برای افغانستان هم‌چنین گفته است که بیش از ۸ میلیون نفر دیگر که در حدود ۲۵ درصد از جمعیت افغانستان را تشکیل می دهند، در مناطقی زندگی می کنند که در کنترل یا زیر نفوذ گروه‌های تروریستی قرار دارد. 

بزرگ‌ترین تولید کننده مواد مخدر

دفتر سیگار در گزارش خود به کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان نیز پرداخته و گفته است که این کشور هنوز هم بزرگ‌ترین تولید کننده مواد مخدر جهان است. در این گزارش گفته شده است که افغانستان، ۸۰ درصد از مواد مخدر جهان را تولید و صادر می کند.

سیگار گفته است که در سال ۲۰۱۷، ۶۸۵ هکتار زمین در ولایت های بلخ، بادغیس، هرات، کنر، کابل، قندهار، لغمان، ننگرهار و نیمروز مواد مخدر کشت شده است در حالی‌که در سال ۲۰۱۶، تنها ۳۵۵ هکتار زمین زیر کشت مواد مخدر قرار گرفته بود.

بر اساس این گزارش آمریکا تاکنون بیش از ۸ میلیارد دالر برای مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان هزینه کرده است.

به گفته سیگار در آمد فروش مواد مخدر در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال قبل از آن، افزایش داشته است و به رقمی بیش از ۳ میلیارد دالر رسیده است. در حالی‌که در سال ۲۰۱۵ میلادی این رقم در حدود ۱٫۵ میلیارد دالر بوده است.

نظامیان افغان

در این گزارش هم‌چنین گفته شده است که در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی، ۲،۵۳۱ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در درگیری‌های مختلف کشته شده و ۴،۲۳۸ تن دیگر هم زخمی شده اند. سیگار گفته است که این ارقام نسبت به زمان مشابه سال گذشته تغییری نداشته است.

اما سیگار گفته است که بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، مسوولیت تامین امنیت این کشور را از نیروهای خارجی به دست گرفتند، تلفات این نیروها به طور پیوسته افزایش یافته است. بیشترین تلفات به نیروهای امنیتی افغانستان زمانی وارد شده که در حال گشت زنی و یا انجام عملیات‌های بازرسی بوده‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر تلفات غیرنظامیان درافغانستان حملات انتحاری حملات تروریستی داعش طالبان غیرنظامیان افغان مواد مخدر میرزا اولنگ نظامیان افغان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید