معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان؛ تاکید بر نظام ریاستی و عملی نبودن نظام‌های پارلمانی و فدرالی |
معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان؛ تاکید بر نظام ریاستی و عملی نبودن نظام‌های پارلمانی و فدرالی

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان؛ تاکید بر نظام ریاستی و عملی نبودن نظام‌های پارلمانی و فدرالی

خبرنگار

سرور سروش
خبرنگار

۳۰ / اسد ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان، نظام پارلمانی و فدرالی را در شرایط کنونی این کشور غیر عملی دانسته و نظام ریاستی را گزینه‌ای خوب برای حکومت‌داری در این کشور می‌داند.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در مراسم “رونمایی پژوهش‌ها پیرامون بررسی قضایی و قوه اجرایی” در کابل گفت نظام فدرالی و پارلمانی در شرایط کنونی افغانستان غیرعملی است زیرا هیچ تفاهم و توافقی در مورد آن صورت نخواهد گرفت.

آقای دانش به مساله تمرکز قدرت در کشور اشاره کرد و گفت که برای جلوگیری از تمرکز قدرت باید فصل ۸ قانون اساسی مورد بازنگری قرار گیرد. او افزوده است که از این طریق می توان با دادن اختیارات و صلاحیت‌های بیشتر به والیان و شوراهای ولایتی و انتخاب شهردار از سوی مردم، از تمرکز قدرت در حکومت مرکزی جلوگیری نمود.

نظام پارلمانی

آقای دانش به ویژگی‌های نظام پارلمانی اشاره کرد و گفت که در نظام پارلمانی رییس جمهور از سوی پارلمان رای می‌گیرد و در کنار رییس جمهور، نخست وزیر نیز وجود دارد.

danish2

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان با اشاره به تعدد احزاب‌ در این کشور گفته است که “در حال حاضر احزاب سیاسی ملی و نیرومند با پایگاه‌های وسیع وجود ندارد و احزاب کنونی نیز قومی هستند.”

به باور آقای دانش، تطبیق نظام پارلمانی در افغانستان، در شرایطی که احزاب سیاسی نیرومند و ملی وجود ندارد، منجر به انحصار گروهی، قومی ‌و حزبی می‌گردد.

انتخابات هفت‌گانه

با این حال آقای دانش در بخشی از سخنانش با اشاره به ناتوانی حکومت افغانستان در برگزاری انتخابات هفت‌گانه در کشور گفت که حکومت بودجه برگزاری انتخابات هفت‌گانه در کشور را ندارد. او افزود که “چهار انتخابات ریاست جمهوری، ولسی جرگه، شورای ولایتی و شاروالی‌ها در کشور قابل برگزاری است و بیشتر از آن از توان دولت بالاست.”

elections2

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که حکومت بودجه برگزاری انتخابات هفت‌گانه در افغانستان را ندارد

با این حال او تاکید کرد که “در حال حاضر توانایی برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی، شورای قریه و شورای مجالس شاروالی و توانایی مدیریت این نهادها را نداریم.”

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان از تعیین زمان برگزاری انتخابات در این کشور به عنوان یک چالش یاد کرد و گفت که ما تا اکنون نتوانسته‌ایم انتخابات را در تاریخی که در قانون اساسی ذکر شده است برگزار کنیم.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان سرور دانش

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید