5 روز بعد از فاجعه انسانی در میرزا اولنگ؛ عملیات نظامی به زودی آغاز می‌شود |
۵ روز بعد از فاجعه انسانی در میرزا اولنگ؛ عملیات نظامی به زودی آغاز می‌شود

۵ روز بعد از فاجعه انسانی در میرزا اولنگ؛ عملیات نظامی به زودی آغاز می‌شود

خبرنگار

سرور سروش
خبرنگار

۱۹ / اسد ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

در حالی که روز گذشته مقامات سپاه ۲۰۹ شاهین از آغاز عملیات نظامی برای بازپس گیری منطقه میرزا اولنگ در سرپل خبر داده بودند اما، مقامات محلی این ولایت می گویند که عملیات نظامی در این منطقه هنوز آغاز نشده است.

روستای استراتژیک میرزا اولنگ در شهرستان صیاد ولایت سرپل، در تاریخ ۱۴ اسد به تصرف طالبان و داعش در آمد. مقامات محلی از نرسیدن نیروهای کمکی به شدت انتقاد کرده و دلیل اصلی سقوط این روستا را بی توجهی به این امر دانستند.

 ذبیح الله امانی، سخن‌گوی والی سرپل به خبرنامه گفت که نیروی کمکی به این ولایت فرستاده شده، اما تاکنون عملیات آغاز نشده است. او افزود “نیروهای قول اردوی ۲۰۹ شاهین حالا در سرپل است و عملیات نظامی در میرزا اولنگ به زودی آغاز می شود.”

این در حالی است که صبح روز گذشته فرماندهی سپاه ۲۰۹ شاهین ارتش افغانستان گفته بود که عملیات نظامی ‌برای آزاد سازی روستای استراتژیک میرزا اولنگ آغاز شده است. همچنان این فرماندهی گفته بود که با آغاز عملیات در این روستا، ۳ تن از شورشیان طالبان را کشته‌اند.

mirzaolang10

مقامات سرپل می‌گویند، بعد از گذشت ۵ روز از سقوط روستای میرزا اولنگ تا هنوز عملیات بازپس‌گیری این روستا آغاز نشده است

روز گذشته محمد ظاهر وحدت والی سرپل نیز از اعزام نیروی کمکی به این ولایت خبر داده و گفته بود که تلاش های جدی برای بازپس گیری میرزا اولنگ جریان دارد.

فاجعه انسانی

شورشیان پس از تسلط بر میرزا اولنگ دست به کشتار ساکنان این منطقه زد که بسیاری‌ها آن را جنایت جنگی و فاجعه انسانی دانستند.

براساس گزارش‌ها، طالبان پس از تسلط بر میرزا اولنگ بیش از ۵۰ غیرنظامی ‌که در میان آن‌ها زنان و کودکان نیز شامل بودند را تیر باران کرده و ۱۵۰ تن دیگر را نیز به اسارت گرفتند.

سخنگوی والی سرپل می‌گوید که میرزا اولنگ در کنترل شورشیان است و اجساد برخی از ساکنان بر روی سرک‌های این روستا باقی مانده است.

taliban17

سخن‌گوی والی سرپل می‌گوید که کنترول میرزا اولنگ هنوز به دست طالبان است

واکنش‌های گسترده

تسلط گروه طالبان و داعش بر میرزا اولنگ و خلق فاجعه بزرگ انسانی در این روستا، واکنش‌های گسترده‌ا‌ی را در داخل و خارج از افغانستان در پی داشت.

مقامات ناتو شرایط حاکم در این منطقه را نگران کننده خواندند. کاربران شبکه های اجتماعی با راه اندازی طوفان تویتری، خواهان رسیدگی و توجه جامعه جهانی به فاجعه صورت گرفته در میرزا اولنگ شدند.

روز گذشته گروه همگاهنگی عدالت انتقالی هم، کشتار غیرنظامیان را یک جنایت جنگی خواند و افزود که “قتل عام غیرنظامیان، به صورت هدف‌مند و بدون رعایت اصل تفکیک، مصداق عینی جنایت جنگی می‌باشد.”

mirzaolang2

تسلط گروه طالبان و داعش بر میرزا اولنگ و خلق فاجعه بزرگ انسانی در این روستا، واکنش‌های گسترده‌ا‌ی را در داخل و خارج از افغانستان در پی داشت

 

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان حمله مشترک طالبان و داعش داعش سقوط میرزا اولنگ طالبان قتل عام غیر نظامیان قتل عام میرزا اولنگ گروه هماهنگی عدالت انتقالی میرزا اولنگ

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید