فاجعه انسانی در سرپل؛ تیرباران غیرنظامیان پس از تسلط طالبان بر منطقه استراتژیک میرزا اولنگ

فاجعه انسانی در سرپل؛ تیرباران غیرنظامیان پس از تسلط طالبان بر منطقه استراتژیک میرزا اولنگ

خبرنگار

سرور سروش
خبرنگار

۱۵ / اسد ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

مقام‌های محلی در ولایت سرپل می‌گویند که گروه طالبان پس از تصرف روستای میرزا اولنگ، دست به کشتار جمعی زده و نزدیک به ۴۰ تن از غیرنظامیان را تیرباران کرده اند.

محمد ظاهر وحدت والی سرپل که امروز در یک نشست خبری در این ولایت گفته است که “تروریستان خون آشام با اشغال این روستا دست به کشتار بی رحمانه غیرنظامیان زدند. طبق گزارشات اولیه، شورشیان بین ۳۰ تا ۴۰ تن از مردم بی‌گناه را که در بین‌شان کودکان، زنان و ریش‌سفیدان نیز شامل هستند، به شکل بی رحمانه‌ای تیرباران نمودند.”

آقای وحدت هم‌چنان افزود که گروه طالبان پس از خلق این فاجعه انسانی، مساجد و منابر را به آتش کشیدند.

zaher-wahdat1

محمد ظاهر وحدت، والی سرپل

تیرباران کشاورزان

گزارش می شود که پس از تسلط طالبان بر منطقه میرزا اولنگ، جنگجویان داعش نیز به این محل آمده اند.

برخی رسانه‌ها به نقل از رییس شورای ولایتی سرپل گفته اند که گروه داعش از میان ۲۷ کشاوزی که روز گذشته از روستای میرزا اولنگ ربوده بودند، شب گذشته ۲۶ تن آنان را ، تیرباران کرده اند.

روز گذشته، در نبرد سنگین میان نظامیان افغان و گروه طالبان در روستای میرزا اولنگ، شورشیان طالبان این روستا را تصرف کنند.

دلیل سقوط

والی سرپل با انتقاد از حکومت مرکزی می‌گوید که نرسیدن نیروهای کمکی و تجمع بیش از حد جنگ‌جویان طالبان موجب شد که این منطقه استراتژیک سقوط کند.

mirzaolang1

روز گذشته، در نبرد سنگین میان نظامیان افغان و گروه طالبان در روستای میرزا اولنگ، شورشیان طالبان این روستا را تصرف کنند

او افزود که “ما تلاش نهایی خود را کردیم تا از به وجود آمدن فاجعه جلوگیری کنیم، نیروهای مستقر در شهر را در دو گروه به منطقه اعزام کردیم. در عین حال تقاضای کمک هوایی و زمینی را از حکومت مرکزی نمودیم اما تا آخرین لحظات نیز این کمک ها صورت نگرفت.”

در انتظار کمک

در همین حال والی سرپل می‌گوید که به دلیل شدت درگیری‌ها و سقوط روستای میرزا اولنگ، ساکنان این روستا از منازل‌شان آواره شده و به مرکز شهرستان صیاد و مرکز شهر سرپل پناه برده اند.

آقای وحدت با آن‌که از کمک رسانی اداره محلی به بیجاشدگان خبر می‌دهد اما می‌گوید “عمق فاجعه بیشتر بسیار زیاد است. ما از موسسات خیریه داخلی و خارجی و حکومت مرکزی می‌خواهیم هرچه زودتر، برای کمک رسانی به مجروحین، بیجاشدگان و خانواده‌ها بشتابند.”

روز گذشته نیز ذبیح الله امانی سخن‌گوی والی سرپل به خبرنامه گفته بود که دو غیرنظامی ‌به شمول یک زن هنگام فرار از این محل، به دست طالبان تیرباران شده و تعداد دیگری از غیرنظامیان نیز زخمی‌شده اند.

فراهی ها

آقای وحدت از نهادهای داخلی و خارجی خواهان کمک رسانی به مردم این منطقه است

با این حال والی سرپل می‌گوید که برای بازپس‌گیری روستای میرزا اولنگ هر چه زودتر باید اقدام شود. به باور  او “با تسلط شورشیان بر این منطقه استراتژیک، سقوط شهرستان صیاد و پس از آن سقوط شهر سرپل نیز دور از تصور نخواهد بود.”

روستای استراتژیک میرزا اولنگ، بخشی از شهرستان صیاد ولایت سرپل می‌باشد که از آن به عنوان کمربند دفاعی مرکز این ولایت یاد می شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان تسلط طالبان بر میرزا اولنگ تیرباران غیرنظامیان جنگ با طالبان داعش طالبان فاجعه انسانی میرزا اولنگ نظامیان افغان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید