نگرانی سازمان ملل از افزایش تلفات غیرنظامیان افغان؛ پس از 2014، 12 هزار کشته و 25 هزار زخمی |
نگرانی سازمان ملل از افزایش تلفات غیرنظامیان افغان؛ پس از ۲۰۱۴،  ۱۲ هزار کشته و ۲۵ هزار زخمی

نگرانی سازمان ملل از افزایش تلفات غیرنظامیان افغان؛ پس از ۲۰۱۴، ۱۲ هزار کشته و ۲۵ هزار زخمی

۲۷ / سرطان ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

یوناما روز گذشته با نشر گزارش شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی در مورد محافظت افراد غیرنظامی در منازعات مسلحانه اعلام کرده که منازعات مسلحانه آسیب شدید و مداوم بر غیرنظامیان در سراسر افغانستان وارد کرده و تلفات غیرنظامیان به‌طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

در گزارش تازه این نهاد آمده که تلفات ناشی از جنگ‌های جبهه ای در افغانستان کاهش یافته اما مواد انفجاری و حملاتی با استفاده از آن میزان کشته و زخمی‌های غیرنظامیان را افزایش داده است. ۱۹ درصد کل تلفات غیرنظامیان در شهر کابل بر اثر حملات انتحاری و پیچیده رخ داده است.

بیشترین رقم تلفات غیرنظامیان در نیم سال نخست در افغانستان ناشی از حملات انتحاری بوده است. نگرانی عمده یوناما این است که حملات انتحاری و انفجاری، باعث افزایش ۱۵ درصدی تلفات غیرنظامیان نسبت به شش ماه سال گذشته گردیده است.

سازمان ملل در گزارش تازه خود نوشته که “جنگ‌ها سبب مرگ و مجروحیت افراد ملکی تقریباً در تمامی جنبه‌های زندگی روزمره شده است که این امر بازتاب دهنده میزان تاثیرات مخرب منازعه مسلحانه در زندگی افغان‌ها در سطح کشور در جریان نیمه اول سال می‌باشد.”

یوناما از سال ۲۰۰۹ تاکنون رقم تلفات غیرنظامیان را در افغانستان با جزئیات ثبت می‌کند. این نهاد در سال ۲۰۰۹ میلادی یک پایگاه اطلاعاتی الکترونیکی را ایجاد کرد تا تحلیل‌ها و گزارش‌های خود در مورد محافظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه را ثبت کند.

civilian-casualties

آمار کشته شدگان و مجروحین غیرنظامیان افغان از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷

از آن زمان تاکنون یوناما گزارش‌های سه ماهه، شش ماهه و یک ساله را در این مورد منتشر کرده است. گزارش‌های این دفتر نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان هر سال نسبت به سال قبل آن افزایش پیدا کرده و غیرنظامیان بیشتری در منازعات مسلحانه در افغانستان به قتل رسیده یا زخم بر داشته‌اند.

همزمان با نشر گزارش شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان، خبرنامه رقم تلفات ناشی از منازعات مسلحانه در افغانستان را براساس گزارش‌های سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۴ میلادی به بعد بررسی کرده است. چرا که، پس از ۲۰۱۴ میلادی افغانستان شاهد حضور حکومت جدید، انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان و گسترش تهدیدات تروریستی بوده است.

یوناما در گزارش سال ۲۰۱۴ خود نوشته که “انتقال کامل مسئولیت امنیتی از قوای بین‌المللی به نیروهای ملی امنیتی افغان در ۲۰۱۴ تاثیرات قابل ملاحظه‌ای بر محافظت افراد ملکی در سرتاسر افغانستان به‌جا گذاشته است.”

به باور این سازمان کاهش این نیروها، به‌ویژه کاهش پشتیبانی جنگی هوایی از نیروهای زمینی افغان، برای طالبان و سایر گروه‌های ضد دولت فرصت‌های بیشتری را فراهم کرده تا در بعضی مناطق عملیات‌های گسترده زمینی را اجرا نمایند.

us-forces-deployed

یوناما در این گزارش گفته است که انتقال مسوولیت کامل امنیتی از نیروهای بین‌المللی به نیروهای امنیتی افغان، تاثیرات قابل ملاحظه‌ای بر امنیت افراد ملکی در سرتاسر افغانستان گذاشته است

تلفات غیرنظامیان

براساس گزارش سازمان ملل متحد، از سال ۲۰۱۴ میلادی تا شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی ۳۸ هزار و ۲۱۱ مورد تلفات غیرنظامی در افغانستان در نتیجه منازعات مسلحانه ثبت شده که از این میان ۱۲ هزار و ۴۰۴ غیرنظامی کشته و ۲۵ هزار و ۸۰۷ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

در سال ۲۰۱۴ میلادی رقم تلفات غیرنظامیان در افغانستان به یک مرحله‌ی پیش‌بینی‌ناشده رسید. سازمان ملل ۱۰ هزار و ۵۴۸ مورد تلفات غیرنظامیان را ثبت کرد که در آن ۳ هزار و ۶۹۹ غیرنظامی کشته و ۶ هزار و ۸۴۹ غیرنظامی دیگر زخم برداشته بودند.

در سال ۲۰۱۵ میلادی شمار کشته و زخمی‌های غیرنظامیان در اثر درگیری‌های نظامی نسبت به ۲۰۱۴ میلادی حدود ۴ درصد افزایش یافت و به ۱۱ هزار و ۲ غیرنظامی رسید. در این سال حدود ۳ هزار و ۵۴۵ غیرنظامی کشته و ۷ هزار و ۴۵۷ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

یوناما در سال ۲۰۱۶ میلادی آمار بی‌پیشینه تلفات غیرنظامیان ناشی از درگیری‌های زمینی، حملات انتحاری و حملات پیچده و مواد انفجاری باقی‌مانده از جنگ را بعد از سال ۲۰۰۹ ثبت کرد. در این سال شمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان در مجموع حدود ۳ درصد نسبت به یک سال قبل از آن افزایش یافت. یوناما از اول جنوری تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶ میلادی ۱۱ هزار و ۴۱۸ مورد تلفات غیرنظامیان را ثبت کرد که در این میان ۳ هزار و ۴۹۸ غیرنظامی کشته و ۷ هزار و ۹۲۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده بودند.

civilian-casualties1

یوناما در شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی ۵ هزار و ۲۴۳ مورد تلفات غیرنظامیان را ثبت کرده است

یوناما در شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی ۵ هزار و ۲۴۳ مورد تلفات غیرنظامیان را ثبت کرده است که از این میان ۱ هزار و ۶۶۲ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۳ هزار و ۵۸۱ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. براساس گزارش این سازمان تنها در کابل ۱ هزار و ۴۸ غیرنظامی کشته و یا زخمی (۲۱۹ کشته و ۸۲۹ زخمی) شده‌اند که ۹۸ درصد آن در نتیجه حملات انتحاری و پیچیده اتفاق افتاده است.

افزایش تلفات

آمارهایی که از سوی سازمان ملل متحد ارایه شده، نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان در افغانستان پس از ۲۰۱۴ رو به افزایش است. به همان اندازه که جنگ‌ها و حملات انتحاری و پیچیده در افغانستان بیشتر شده، رقم تلفات غیرنظامیان نیز بلند رفته است.

براساس گزارش این سازمان، در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۵ درصد افزایش در شمار کشته‌شدگان، ۲۱ درصد افزایش در شمار زخمیان و ۲۲ درصد افزایش تلفات غیرنظامیان در مجموع نسبت به سال ۲۰۱۳ ثبت شده است. در گزارش سال ۲۰۱۴ این سازمان آمده است که افزایش ۲۲ درصدی تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۴ میلادی ناشی از افزایش درگیری‌های زمینی بین طرفین درگیر در سرتاسر افغانستان بوده است.

تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سال ۲۰۱۵ نیز رو به افزایش بوده است. در این سال شمار کشته‌ها و زخمیان غیرنظامیان در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۴ درصد در شمار کشته‌شدگان و حدود ۹ درصد در شمار زخمیان افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۵ میلادی جنگ‌های زمینی بین طرف‌های درگیر عامل بیشترین رقم تلفات غیرنظامیان بوده است و به دنبال آن مواد انفجاری تعبیه شده و حملات انتحاری و پیچیده.

civilian-casualties2

در سال ۲۰۱۶ میلادی یوناما بلندترین رقم تلفات غیرنظامیان پس از سال ۲۰۰۹ را ثبت کرده است

در سال ۲۰۱۶ میلادی یوناما بلندترین رقم تلفات غیرنظامیان پس از سال ۲۰۰۹ را ثبت کرد. در این سال افزون بر درگیری‌های مسلحانه حملات انتحاری در مساجد و حملات هدفمند علیه مراکز ولسوالی‌ها، بازارها و خانه‌های رهایشی صورت گرفته و از مکاتب و شفاخانه‌ها برای مقاصد نظامی کار گرفته شده است.

براساس گزارش سالانه سازمان ملل، در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲ درصد کاهش در شمار کشته‌شدگان و ۶ درصد افزایش در شمار زخمیان به ثبت رسیده اما این آمار در حدود ۳ درصد افزایش را در مجموع تلفات غیرنظامیان نسبت به سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد.

در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی منازعات مسلحانه در افغانستان از غیرنظامیان بیشتری قربانی گرفته است. گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد که کمتر از ۱ درصد کاهش در آمار مجموعی تلفات در مقایسه با عین مدت زمانی در سال گذشته رونما گردیده است. اما آمار کشته‌شدگان در شش ماه نخست سال جاری میلادی ۲ درصد افزایش یافته و ۱ درصد در شمار زخمیان کاهش دیده می‌شود.

سازمان ملل در گزارش خود نوشته که “تغییرات مهمی که در چگونگی رویدادها در شش ماه اول سال ۲۰۱۷ مشاهده شده این است که تلفات ناشی از جنگ‌های زمینی کاهش یافته و در تلفات افراد ملکی از اثر تاکتیک‌های مواد انفجاری تعبیه شده افزایش صورت گرفته است.»

Demonstration blast

براساس گزارش سالانه سازمان ملل، در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲ درصد کاهش در شمار کشته‌شدگان و ۶ درصد افزایش در شمار زخمیان به ثبت رسیده است

عاملان تلفات

یوناما برای تهیه گزارش تلفات غیرنظامیان در افغانستان تلاش می‌کند تا طرف مسئول یک حادثه را تاحدی که ممکن است، به‌طور دقیق مشخص کند. این سازمان عاملان رویدادها را به سه بخش “نیروهای طرفدار دولت”، “عناصر ضد دولت” و “سایر گروه” تقسیم‌بندی کرده است.

در سال ۲۰۱۴ میلادی یوناما ۷۲ درصد تمام تلفات غیرنظامیان را به عناصر ضد دولت نسبت داده و ۱۴ درصد را به نیروهای طرفدار دولت. ۱۰ درصد دیگر را به درگیری‌های زمینی بین نیروهای ضد دولت و نیروهای امنیتی افغانستان که در آن امکان نسبت دادن هیچ مورد از تلفات غیرنظامیان به یکی از طرفین درگیری وجود نداشته است.

براساس گزارش یوناما، ۳ درصد تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۴ میلادی ناشی از بقایای مواد منفجره بوده و یک درصد باقی‌مانده ناشی از حملات توپ‌خانه‌ای از آن سوی مرزهای پاکستان به داخل خاک افغانستان.

یافته‌های یوناما در سال ۲۰۱۵ میلادی نشان می‌دهد که حدود ۶۲ درصد تلفات غیرنظامیان توسط نیروهای مخالف دولت صورت گرفته و ۱۷ درصد تلفات غیرنظامیان از سوی نیروهای طرفدار دولت. همچنان ۱۷ درصد تلفات غیرنظامیان در جنگ‌های زمینی بین نیروهای مخالف دولت و نیروهای امنیتی افغانستان صورت گرفته است که نمی‌توان آن را به هیچ یک از طرفین به‌طور مشخص نسبت داد. ۴ درصد تلفات غیرنظامیان در نتیجه انفجار مواد انفجاری باقی‌مانده از جنگ رخ داده است.

Pak-AF-Border-tension4

این گزارش گفته است که یک درصد از تلفات غیرنظامیان افغان در سال ۲۰۱۴ میلادی ناشی از حملات توپ‌خانه‌ای از آن سوی خط دیورند به داخل خاک افغانستان بوده است

گزارش سال ۲۰۱۶ سازمان ملل در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان نشان می‌دهد که عناصر مخالف دولت که بیشتر شان طالبان بوده، عامل ۶۱ درصد تلفات غیرنظامیان اند و ۲۴ درصد نیروهای طرفدار دولت شامل ۲۰ درصد نیروهای افغان و ۲ درصد گروه‌های مسلح طرفدار دولت و ۲ درصد نیرهای بین‌المللی می‌باشند. مسئولیت ۱۰ درصد تلفات غیرنظامیان به درگیری‌های زمینی میان مخالفان دولت و نیروهای طرفدار دولت نسبت داده شده است. عامل ۵ درصد دیگر تلفات غیرنظامیان به هیچ یک از طرف‌های درگیر نسبت داده نشده است زیرا این تلفات بیشتر ناشی از انفجار مواد منفجرناشده‌ی باقی‌مانده از جنگ می‌باشند.

همزمان با گسترش فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان، یوناما از مجموع تلفات ۶ هزار و ۹۹۴ غیرنظامی (۲ هزار و ۱۳۱ کشته و ۴ هزار و ۸۶۳ زخمی) نسبت داده شده به عناصر مخالف دولت، تلفات ۴ هزار و ۹۵۳ (۱ هزار و ۶۱۸ کشته و ۳ هزار و ۳۳۵ زخمی) را به طالبان، در حدود ۸۹۹ مورد تلفات غیرنظامیان (۲۰۹ کشته و ۶۹۰ زخمی) را به گروه داعش و ۱ هزار و ۹۹ مورد دیگر را به عناصر ناشناخته‌ی مخالف دولت نسبت داده است.

Taliban

گزارش یوناما نشان می‌دهد که طالبان عامل ۴۳ درصد تلفات غیرنظامیان افغان در شش ماه نخست سال جاری میلادی بوده اند

در شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی اما عناصر مخالف دولت عامل ۶۷ درصد تلفات غیرنظامیان بوده اند که در این میان، طالبان باعث ۴۳ درصد این تلفات بوده و ۱۹ درصد دیگر را عناصر نامشخص مخالف دولت و ۵ درصد را گروه داعش انجام داده است. ۱۸ درصد تلفات غیرنظامیان به نیروهای طرفدار دولت نسبت داده شده است و ۱۰ درصد تلفات به درگیری‌های متقابل در جریان جنگ‌های زمینی میان نیروهای طرفدار دولت و عناصر مخالف دولت. عامل ۴ درصد تلفات غیرنظامیان هم انفجار مواد باقی‌مانده از جنگ گفته شده و ۱ درصد دیگر در جریان گلوله‌باری نیروهای نظامی پاکستان از آن سوی سرحد به خاک افغانستان.

زنان و کودکان

در جریان چهار سال گذشته میلادی، شمار زیادی از غیرنظامیانی که در منازعات مسلحانه کشته و یا زخمی شده‌اند را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند. یوناما در گزارش‌های خود در این زمینه به‌صورت مشخص به تلفات زنان و کودکان پرداخته است.

براساس آمار سازمان ملل، در سال ۲۰۱۴ میلادی بالاترین رقم موارد کشته و زخمی شدن زنان ناشی از خشونت‌های منازعات مسلحانه پس از سال ۲۰۰۹ میلادی ثبت شده است. در سال ۲۰۱۴ میلادی یوناما ۵۵۶ مورد تلفات زنان را که در آن ۲۹۸ زن کشته و ۷۱۱ زن دیگر زخمی شدند، ثبت کرد. این رقم ۲۱ درصد افزایش را در مقایسبه با سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد.

براساس این گزارش میزان قرانیان کودکان در سال گذشته‌ی میلادی نسبت به سال 2015 افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است

براساس این گزارش میزان کودکان قربانی در سال گذشته‌ی میلادی نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است

همچنان در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱ هزار و ۶۵ حادثه سبب ۲ هزار و ۴۷۴ مورد تلفات کودکان گردید که در آن ۷۱۴ کودک کشته و ۱ هزار و ۷۶۰ کودک دیگر زخمی شدند. در مقایسه به سال ۲۰۱۳ میلادی، رقم تلفات کودکان در سال ۲۰۱۴ میلادی ۴۰ درصد افزایش یافت.

در سال ۲۰۱۵ میلادی خشونت‌های ناشی از منازعات مسلحانه در افغانستان به‌شکل فزاینده‌ی زنان و کودکان را آسیب زده است. در گزارش سازمان ملل آمده است که “در سال ۲۰۱۵، از هر ۱۰ نفر کشته و مجروح افراد ملکی، یک نفر زن و از هر چهار نفر کشته و مجروح، یک نفر طفل را شامل می‌گردید.”

در سال ۲۰۱۵ میلادی رقم تلفات زنان نسبت به یک سال قبل از آن در حدود ۳۷ درصد افزایش یافت که در مجموع ۳۳ زن به قتل رسیده و ۹۱۳ زن دیگر زخمی شدند.

از سوی هم در این دوره زمانی در مجموع ۷۳۳ کودک به قتل رسیده و ۲ هزار و ۹۶ کودک دیگر زخمی شده‌اند. ارقام در حدود ۱۴ درصد افزایش تلفات کودکان را نسبت به یک سال قبل از این دوره زمانی، نشان می‌دهد.

در سال ۲۰۱۶ میلادی، یوناما ۱ هزار و ۲۱۸ مورد تلفات زنان را در افغانستان ثبت کرده که در آن ۳۴۱ زن کشته و ۸۷۷ زن دیگر زخم برداشته‌اند. تلفات زنان در این دوره زمانی کاهش ۲ درصدی را نسبت به سال قبل از آن نشان می‌دهد.

kabul-blast11

در سال ۲۰۱۴ میلادی یوناما ۵۵۶ مورد تلفات زنان را که در آن ۲۹۸ زن کشته و ۷۱۱ زن دیگر زخمی شده اند، ثبت کرده است

همچنان در سال ۲۰۱۶ میلادی منازعات مسلحانه در افغانستان از کودکان بیشتر قربانی گرفت. یوناما ۳ هزار و ۵۱۲ مورد تلفات کودکان را ثبت کرده که در آن ۹۲۳ کودک کشته و ۲ هزار و ۵۸۹ کودک دیگر زخم برداشتند. این رقم ۲۴ درصد افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد. افزایش تلفات کودکان در این سال بیشتر ناشی از افزایش ۶۶ درصدی تلفات غیرنظامیان از اثر انفجار مواد منفجرناشده باقی‌مانده از جنگ می‌باشد.

شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی اما سال پر تلفات برای زنان و کودکان افغان بوده است. در شش ماه نخست سال جاری میلادی یوناما ۶۳۶ مورد تلفات زنان را ثبت کرده است که در آن ۱۷۴ زن کشته و ۴۶۲ زن دیگر زخمی شده‌اند. این رقم در مقایسه با عین زمان در سال گذشته، ۲۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

تلفات کودکان نیز در شش ماه نخست سال جاری ۱ درصد افزایش یافته است. در این مدت زمانی، یوناما ۱ هزار و ۵۷۷ مورد تلفات کودکان را در افغانستان ثبت کرده است که در آن ۴۳۶ کودک کشته و ۱ هزار و ۱۴۱ کودک دیگر زخم برداشته‌اند.

یوناما گفته است که هرچند کودکان از ناحیه مواد منفجر ناشده به‌طور شدید آسیب‌پذیر می‌باشند، اما استفاده از مواد انفجاری فشاری و حملات هوایی در ساحات مزدحم غیرنظامی در افزایش تلفات زنان و کودکان کمک کرده است.

security

نیروهای امنیتی افغانستان در حال حاضر با ۲۰ گروه تروریستی در حال نبرد اند

تغییر در چگونگی تلفات غیرنظامیان در جریان شش ماه نخست سال جاری در افغانستان باعث نگرانی‌های جدی در مورد حمایت از این افراد شده و سازمان ملل متحد در حالی از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی می‌کند که این کشور در حال حاضر با شورش‌گری روز افزون مواجه است.

نیروهای امنیتی افغانستان در حال حاضر با ۲۰ گروه تروریستی در حال نبرد اند. این گروه‌های مخالف مسلحانه افزون بر درگیری‌های مسلحانه با نیروهای افغان، بیشترین رقم تلفات را در حملات انتحاری و انفجاری به افغان‌ها وارد می‌سازند. حداقل در سه ماه نخست سال جاری خورشیدی تنها در کابل بیش از یک هزار نفر کشته و زخمی شده‌اند.

تداوم جنگ و افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان درحالی نگران‌کننده خوانده می‌شود که تلاش‌های دولت افغانستان برای برقراری صلح تاکنون بی‌نتیجه پایان یافته است. دولت افغانستان در چندین نشست منطقه‌ای و داخلی تلاش کرده تا طالبان را به صلح وادار کند اما در مقابل طالبان با آنچه که خیره‌سری بیشتر گفته می‌شود، به جنگ شان ادامه داده‌اند.

علی اکبر هم‌کار این گزارش بوده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افزایش تلفات غیر نظامیان افغانستان انفجارهای کابل چهارراهی زنبق چهارشنبه خونین حکومت وحدت ملی حملات انتحاری سازمان ملل متحد کابل نیروهای نظامی افغان یوناما

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید