مداخله ترامپ؛ اعطای مجوز ویژه ورود به آمریکا به دختران روبات ساز افغان |
مداخله ترامپ؛ اعطای مجوز ویژه ورود به آمریکا به دختران روبات ساز افغان

مداخله ترامپ؛ اعطای مجوز ویژه ورود به آمریکا به دختران روبات ساز افغان

خبرنگار

سرور سروش
خبرنگار

۲۲ / سرطان ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

ویزای دختران روبات ساز افغانستان برای مسابقه ربات‌ها در واشنگتن که قبلا دوبار رد شده بود با وساطت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا صادر می شود و آن ها اجازه به آمریکا دریافت کرده اند.

بی بی سی گزارش داده که اجازه ورود دختران روبات ساز افغان به آمریکا با رایزنی مقام‌ها در سازمان‌های مختلف دولتی و امنیت ملی موافقت شده است. در گزارش آمده است که “براساس سیستم عفو که امکان سفر ده روزه به آمریکا، البته بدون ویزا را می‌دهد، شرایط سفر این دختران به آمریکا را فراهم کند.”

هم‌چنان گفته شده وزارت خارجه امریکا علت رد درخواست ویزا را توضیح نداده بود اما نگرانی ها از ماندن دختران در آمریکا و بازنگشتن آنان به افغانستان از دلایل رد درخواست دختران افغان گفته شده است.

به نوشته این رسانه‌ها رییس جمهوری آمریکا از این موضوع آگاه شده و از مقام‌های شورای امنیت ملی خواست در صورت امکان در آن مداخله کنند.

دینا پاول معاون تیم مشاوران امنیت در بیانیه‌‌ای نوشت که “این هیات از دختران جوان که دست اندرکار علم و دانش هم هستند بسیار مایه افتخار هستند. آن ها نماینده بهترین های جامعه افغانستان و تجسم این امید هستند که آرزوهای بلند آن ها می تواند جامه عمل بپوشد. اینها رهبران آینده جامعه افغانستان و سفرای قدرتمند کشور خود هستند.”

رد در خواست ویزای دختران ربات ساز افغان واکنش های زیادی برانگیخته شد.

آغاز ماجرا

تیم روبات ساز دختران هراتی زمانی خبرساز شد که سفارت آمریکا در کابل درخواست ویزای آن ها را دوبار رد کرده بود. اما ربات های این دختران پیشتر راهی آمریکا شده بود.

اما علی رضا مهربان، مربی این دختران روبات‌ساز پیشتر به خبرنامه گفته بود که “دلیل عمده که آنان برای ندادن ویزه به این دختر خانم‌های افغان پیشکش می‌کنند، می‌گویند که ویزه B1 و B2 که این دختران درخواست داده اند، تعداد آن کم است که نمیشه این ویزه را به اینان داد.”

Robot7

این دختران دانش آموز هراتی برای اولین بار به نمایندگی از افغانستان در رقابت‌های بین‌المللی رباتیک شرکت می‌کند

دختران دانش آموز هراتی برای اولین بار به نمایندگی از افغانستان در رقابت‌های بین‌المللی رباتیک شرکت می‌کند. دانش آموزان سازنده ربات، کار ساخت ۴ ماهه را در مدت دوهفته انجام داده که قرار است از ۱۶ تا ۱۸ جولای همراه با ۱۶۰ تیم در سطح بین المللی مسابقه بدهد.

این رقابت ها همه ساله توسط نهادی به نام فرست گلوبل (first Global) برگزار می شود. این دانش آموزان روباتی ساخته اند که در بازی ها، نقش توپ جمع کن را بازی می‌کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان امریکا تیم روبات ساز دختران هراتی دختران افغان دختران روباتیک دونالد ترامپ واشنگتن

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید