۱۰ هزار قربانی در سال ۱۳۹۵؛ کمیسیون حقوق بشر نگران تلفات غیرنظامیان افغان است

۱۰ هزار قربانی در سال ۱۳۹۵؛ کمیسیون حقوق بشر نگران تلفات غیرنظامیان افغان است

۱۵ / جوزا ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ابراز نگرانی از افزایش تلفات غیرنظامیان افغان در جریان منازعات مسلحانه در این کشور، اعلام داشته که سال گذشته یکی از خونین‌ترین سال ها برای افراد ملکی در افغانستان بوده است.

این کمیسیون از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته تا جان و مال مردم را هنگام منازعات مسلحانه حفاظت کنند.

داکتر سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز در یک نشست خبری با نشر گزارش “تلفات افراد ملکی در سال ۱۳۹۵ خورشیدی” گفت تلفات غیرنظامیان در سال گذشته بیش از ۱۲ درصد نسبت به سال ۱۳۹۴ خورشیدی افزایش یافته است.

او تاکید کرد که سال جاری نیز یکی از سال‌های دشوار برای وضعیت حقوق بشر است و کمیسیون از افزایش خشونت‌های مرتبط به منازعات مسلحانه به شدت نگران می‌باشد.

خانم سمر افزود که “کشتار افراد ملکی نقض صریح موازین و اصول حقوق بشردوستانه بین‌المللی بوده و عاملان آن قابل تعقیب عدلی می‌باشند.”

سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان،

سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

۱۰ هزار کشته و زخمی

براساس یافته‌های کمیسیون حقوق بشر افغانستان در سال ۱۳۹۵ خورشیدی تلفات غیرنظامیان ۱۲٫۴۸ درصد افزایش یافته و آمار تلفات در این سال به ۱۰ هزار و ۶۰۸ نفر می‌رسد. از این میان ۲ هزار و ۸۲۳ نفر کشته شده و ۷ هزار و ۷۸۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

براساس این گزارش در میان قربانیان ۵ هزار و ۶۸۱ نفر مرد، ۱ هزار و ۱۳۷ نفر زن و ۲ هزار و ۹۸۰ نفر دیگر کودک بوده‌اند.

عاملان

یافته‌های گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که در جریان سال گذشته خورشیدی در مجموع ۶۷٫۵۰ درصد عاملان تلفات افراد ملکی در افغانستان گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان بوده‌اند. از این میان طالبان عامل ۶۱٫۲ درصد و داعش عامل ۶٫۲۳ درصد تلفات غیرنظامیان اند.

در این گزارش آمده است که “عامل ۱۴.۱۳ درصد تلفات ملکی نیروهای حامی دولت (نیروهای دولتی و نیروهای بین‌المللی) بوده‌اند. نیروهای حامی دولت ۴۸۱ نفر را کشته‌اند و ۱۰۱۸ تن را زخمی کرده‌اند.”

Taliban Pakistan

گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که گروه طالبان عامل ۶۱٫۲ درصد از تلفات غیرنظامیان افغان در جریان سال گذشته خورشیدی بوده است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید این افراد در جریان درگیری‌های زمینی و یا فیر راکت یا هم در بمباران هوایی کشته و یا زخمی شدند و مقایسه آمار سال ۱۳۹۵ با سال پیش از آن نشان می‌دهد که تلفات افراد ملکی توسط نیروهای دولتی ۷۰ درصد افزایش یافته است.

عامل ۱۸.۲ درصد دیگر تلفات افراد ملکی افراد و گروه های نامشخص بوده‌اند. این تلفات در نتیجه حوادثی اتفاق افتاده که هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است.

حملات انتحاری

براساس یافته‌های گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان، بیشترین رقم تلفات افراد ملکی در سال گذشته در نتیجه حملات انتحاری ثبت شده است. در سال ۱۳۹۵ خورشیدی ۲۵٫۶۱ درصد تلفات ملکی در اثر حملات انتحاری بوده است.

در این گزارش آمده است: “… در نتیجه این نوع حملات در مجموع ۲۷۱۷ تن کشته و زخمی شده‌اند.”

درگیری‌های زمینی، ترور و قتل، ماین‌های کنارجاده و حملات راکتی و هوایی به ترتیب پس از حملات انتحاری بیشترین تلفات را به دنبال داشته است.

Demonstration blast

بیشترین رقم تلفات افراد ملکی در سال گذشته در نتیجه حملات انتحاری ثبت شده است

افزایش خشونت‌ها

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده است که در جریان سال ۱۳۹۵ خورشیدی نه تنها دامنه ناامنی‌ها و منازعات مسلحانه از نظر جغرافیایی گسترش یافته و شامل مناطق بیشتر شده، بل که خشونت‌های مربوط به زمان جنگ نیز بیش از پیش شدت گرفته است.

این نهاد افزوده است که افزایش تلفات افراد غیرنظامی از سوی مخالفین مسلح دولت نشان می‌دهد که حملات آنان نیز شدت یافته است.

کمیسیون حقوق بشر گفته است دلیل دیگر افزایش تلفات ملکی ظهور و فعالیت گروه داعش است. این گروه در سال گذشته چندین حمله را در برابر جمعیت “کاملا” ملکی در شهر کابل و شرق افغانستان انجام داده است.

افزایش تلفات کودکان

کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرده است که مقایسه ارقام در دو سال (۱۳۹۵ و ۱۳۹۴) نشان می‌دهد که سال گذشته تعداد بیشتری کودکان جان خود را از دست داده و یا زخمی شده‌اند.

براساس گزارش این نهاد، در سال ۱۳۹۵ خورشیدی تلفات کودکان نسبت به ۱۳۹۴ خورشیدی سه برابر شده است.

براساس این گزارش میزان قرانیان کودکان در سال گذشته‌ی میلادی نسبت به سال 2015 افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است

این گزارش گفته است که در سال ۱۳۹۵ خورشیدی تلفات کودکان نسبت به سال ۱۳۹۴ سه برابر شده است

در سال ۱۳۹۴ خورشیدی ۱ هزار و ۱۱۶ کودک کشته و زخمی شده‌اند درحالی‌که رقم تلفات کودکان در سال گذشته به ۲ هزار و ۹۸۰ کشته و زخمی می‌رسد.

تلفات افراد ملکی در سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد که رقم کشته‌شدگان نسبت به یک سال پیش از آن ۹ درصد کاهش یافته است اما میزان زخمیان افراد ملکی، ۲۳٫۵ درصد افزایش یافته است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان درحالی گزارش تلفات افراد ملکی در سال ۱۳۹۵ را نشر می‌کند که در سه ماه نخست سال جاری شمار زیادی از افراد ملکی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند. در آخرین مورد، در نتیجه دو حادثه تروریستی و اعمال خشونت آمیز در جریان تظاهرات در شهر کابل، ۱۱۲ تن کشته و ۵۷۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افزایش خشونت ها افغانستان تلفات غیر نظامیان افغان تلفات کودکان افغان حملات انتحاری داعش سیما سمر طالبان کمیسیون مستقل حقوق بشر

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید