ورود نماینده سازمان ملل در وضعیت بحرانی؛ یاماموتو خواهان پایان فوری چرخ خشونت‌ها در افغانستان شد |
ورود نماینده سازمان ملل در وضعیت بحرانی؛ یاماموتو خواهان پایان فوری چرخ خشونت‌ها در افغانستان شد

ورود نماینده سازمان ملل در وضعیت بحرانی؛ یاماموتو خواهان پایان فوری چرخ خشونت‌ها در افغانستان شد

۱۴ / جوزا ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

پس از وقوع سه انفجار پیاپی در مراسم تشیع جنازه سالم‌ایزدیار، پسر معاون مجلس سنای افغانستان، نمایندگی سیاسی سازمان ملل یوناما در افغانستان خواستار اقدامات عاجل برای توقف چرخ خشونت در افغانستان شده است.

تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سازمان ملل متحد در افغانستان در پیامی این حمله را نکوهش کرده و آن‌را غیر اخلاقی خوانده است. او گفته است حمله روز گذشته از سوی فرصت‌طلبانی راه‌اندازی شده است که می‌خواهند برای بی‌ثبات سازی افغانستان از وضعیت های شکننده بهره برند.

سازمان ملل پس از آن خواستار پایان فوری به خشونت در افغانستان می‌شود که سه حمله انتحاری پیاپی در مراسم خاکسپاری پسر محمد علم ایزدیار، معاون مجلس سنای این کشور ۷ کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی برجای گذاشت.

محمد سالم ایزدیار در تظاهرات روز جمعه با شلیک گلوله پولیس کشته شد و در مراسم خاکسپاری او شماری از مقامات ارشد حکومت وحدت ملی افغانستان از جمله عبدالله عبدالله رییس اجرایی و صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه این کشور حضور داشتند.

نماینده سازمان ملل در افغانستان خواستار اتحاد و همبستگی افغان شده و گفته است که “من از هر کدام می‌خواهم که خشونت را با خشونت بیشتر پاسخ ندهند.”

suicide5

روز گذشته سه حمله انتحاری در مراسم خاکسپاری سالم ایزدیار رخ داد

این مقام سازمان ملل گفته است با تعداد زیادی از رهبران سیاسی افغانستان صحبت کرده و اهمیت وحدت را برای آنان روشن ساخته و رهبران سیاسی افغانستان توافق نموده‌اند که متوقف ساختن این چرخ خشونت نیازمند کار مشترک است.

به گفته‌ی او اکنون همه خواهان آرامش هستند و حصول اطمینان از امنیت در کابل یک اولویت فوری است، زیرا کابل شاهد بیشترین تلفات افراد ملکی بوده است.

هدف نهایی

نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان در این پیام گفته است که هدف نهایی در افغانستان صلح از راه مذاکره است و حالا باید اقدامات هدفمند انجام شود تا به پایان فوری خشونت در سطح افغانستان دست یافت.

او از تمام گروه‌ها خواسته است در این زمینه مذاکره کنند. همچنان از اعضای جامعه جهانی خواسته است برای پایان دادن چرخ خشونت در افغانستان کمک کرده و از ایجاد یک صلح دایمی حمایت کنند.

او گفته است: “… جلسه آینده کابل در مورد صلح و امنیت یک فرصت خوبی برای انجام این کار است.”

رییس جمهور غنی نیز پیروزی ترامپ را در انتخابات امریکا تبریک گفته است

رییس جمهور غنی خواهان وحدت و همدلی مردم افغانستان شده است

این مقام سازمان ملل درحالی خواهان ایجاد یک صلح دایمی در افغانستان شده است که شام روز گذشته محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در پیامی خطاب به مردم افغانستان گفت که “اهداف دشمن و زمان اقدامات آن‌ها انتخاب شده است و آنان تنها در پی کشتن مردم بی‌دفاع و بی‌گناه نیستند. بل که هدف بزرگ‌ترشان برپا کردن آشوب و بلوای همگانی است.”

او خواهان حفظ وحدت و همبستگی مردم افغانستان شد و گفت “آ‌ن‌چه که می‌تواند تمام تلاش‌های شیطانی جنایتکاران را به ناکامی بکشاند این است که ما در روزهای سخت و دشوار در کنار هم باشیم.”

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان انفجار کابل تظاهرات حمله انتحاری سازمان ملل متحد سالم ایزدیار کابل نمانینده سازمان ملل

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید