چشمان باز؛ 11 عکاس–خبرنگار متفاوت افغانستان |
چشمان باز؛ ۱۱ عکاس–خبرنگار متفاوت افغانستان

چشمان باز؛ ۱۱ عکاس–خبرنگار متفاوت افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۴ / جوزا ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

رادا اکبر
رادا اکبر در سال ۱۹۸۸ در افغانستان متولد شده‌است. مردم رادا را بیشتر از عکس‌ها و هنر او می‌شناسد. او در ابتدا با گام‌های نقاشی پا به دنیای هنر گذاشته بود، اما پس از آن علاقه‌مند شد که زندگی روزمره مردم افغانستان را با لینز دوربین به تصویر بکشد و روایت کند. با این وجود او بیشتر روی عکاسی مستند تمرکز کرد و دوفیلم مستند از زندگی و مشکلات زنان افغان ساخته است.

فیلم مستند او به نام امیدهای شکسته (Shattered Hopes) برای جشنواره فیلم پانوراما هندوکش در کلن آلمان در سال ۲۰۰۹ انتخاب شد. کار های عکاسی و هنری او در سطح بین‌المللی به نمایش گذاشته شده است.

رادا اکبر

رادا اکبر

فردین واعظی

۱۹۸۱، افغانستان

فردین واعظی در سن جوانی شروع به کاوش در بخش عکاسی کرد. در عکس‌های او نیز زندگی و چالش‌های مردم افغانستان به تصویر کشیده شده است. پس از سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی، فردین برای آموزش عکاسی خبری به مرکز فرهنگی و رسانه‌ای آینه (AINA) پیوست. بعد از فارغ شدن از این مرکز او به عنوان استاد و مربی در آنجا تعیین شد که به بیش از ۶۰ دانش‌آموز عکاسی مهارت‌ها و تکنیک‌های عکاسی خبری آموزش داد.

اثرهای او تا حال در روزنامه‌ها ومجله‌های مختلف داخلی و خارجی منتشر شده و در چندین نمایشگاه‌های بین‌المللی به نمایش گذاشته شده است. کار‌های او اخیرا در یک نمایشگاه انفرادی در موزه بریتانیا در لندن نیز به نمایش گذاشته شد.

فردین واعظی

فردین واعظی

حنیفه علی‌زاده

۱۹۸۹، افغانستان
حنیفه علی‌زاده زمانی که هشت سال سن داشت، با خانواده‌اش به ایران فرار کرد و در آن کشور مهاجر شد. در آن زمان کودکان افغان در ایران بالاتر از صنف هفتم حق آموزش را نداشتند. او در سال ۲۰۰۲ میلادی بعد از سقوط رژیم طالبان برای جستجوی فرصت‌های تحصیلی همراه با خانواده‌اش دوباره به افغانستان برگشت.

او بعد از اتمام دوره مکتب‌اش به دانشگاه ملی بیکن هاوس (BNU) در پاکستان شروع به تحصیل کرد؛ جایی که او توانست با اشکال مختلف هنر آشنا شود. اینجا بود که علاقه او به عکاسی به‌عنوان یک بخش از هنر جلب شود.
خانم علی‌زاده در بخش عکاسی در دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه کابل تدریس می‌کند. کارهای او در سطح بین‌المللی به‌نمایش گذاشته شده است که از آن جمله او در نمایشگاه بانک جهانی زیر نام “نمایشگاه تصور آینده مشترک ما” (Imagining Our Future Together exhibition) شرکت کرده است.

او برنده جایزه‌ی “رهنمایی” (Redirecting) در سال ۲۰۱۳ در محل اقامت هنرمندان شرق در وارساو لهستان شد.

حنیفه علی‌زاده

حنیفه علی‌زاده

فرشاد عصیان

افغانستان، ۱۹۹۳

فرشاد عصیان عکاس خبری خبرگزاری فرانسه (AFP) است. او در شهر مزارشریف در شمال افغانستان تولد شده است و در دانشگاه طبی بلخ در بخش طب تحصیل کرده است. او در کنار کار با خبرگزاری فرانسه، از دو سال بدینسو با پروژه به‌نام واقعیت عینی (Ground Truth) نیز کار می‌کند. «واقعیت عینی» در بخش عکاسی و آموزش خبرنگاران جوان فعالیت دارد.

فرشاد برای توسعه هنر عکاسی‌اش بیشتر کتاب می‌خواند، و هم‌چنان به‌صورت آنلاین کارهای عکاسان دیگر را می‌بیند. جیمز نچوی و ژوزف کودلکا از عکاسان دلخواه فرشاد است. گرچند او از رشته‌ی طب فارغ‌التحصیل شده است، اما می‌خواهد یکی از عکاسان حرفه‌ای افغانستان باشد.

فرشاد عصیان

فرشاد عصیان

نسیم سیامک

۱۹۹۱، افغانستان

نسیم سیامک، درس‌های ابتدایی و متوسطه‌اش را در ولایت غزنی به پایان رسانده است. او پس پس از فروپاشی رژیم طالبان از مکتب حبیبیه فارغ شد. نسیم، از بخش کارگردانی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه کابل، لیسانس دارد. آقای سیامک هم‌چنین یکی از اعضای فعال مرکز فیلم عکاسی خبری “چشم سوم” است.

نسیم سیامک

نسیم سیامک

رقیه علوی

ایران

رقیه علوی تازمانی که ۱۶ساله بود به عنوان یک پناهنده در ایران زندگی می‌کرد. او پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۲، همراه با خانواده‌اش به شهر مزار شریف افغانستان بازگشتند. او پس از آن در کارگاه آموزش عکاسی که توسط شوهرش راه اندازی شده بود، به آموختن این هنر پرداخت. همین بود که او زندگی جدیدی را همراه باعکاسی شروع کرد.

خانم علوی باور دارد که عکاسی می‌تواند، بوجود آورنده انقلاب باشد و باعث شود که تحولات عظیمی را در یک جامعه ایجاد کند. او همواره تلاش کرده است که یک تصویر متفاوتی از افغانستان بگیرد؛ تصویری که بیشتر جنبه‌ی مثبت یک کشور را بیان کند تا جنبه‌های منفی وجنگ را.

او می‌گوید که نمی‌خواهد مثل زنان هم‌عصر خودش، در برابر خشونت و محرومیت زنان سکوت کند چرا که سکوت او را به انزوا وا می‌دارد.

رقیه علوی

رقیه علوی

فریدون پویا

افغانستان

فریدون پویا از دانشکده روزنامه نگاری هرات افغانستان در سال ۲۰۰۷ فارغ التحصیل شده است.  او از سال ۲۰۰۴ بدینسو در بخش‌های مختلف و موضوعات تحقیقی مانند فقر، خشونت، هنجارهای جنسیتی، به عنوان خبرنگار و عکاس مستند‌سازی می‌کند.

پویا در حال حاضر عکاس و مسوول روابط عمومی با نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان کار می‌کند. او در دو کارگاه آموزش عکاسی که در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ توسط این سازمان راه‌اندازی شده بود، شرکت کرده و عکاسی را به‌گونه‌ی حرفه‌ای آموخته است. آقای پویا در حال حاضر عکاسی خبری را برای دانشجویان دانشگاه تدریس می‌کند.

فریدون به عنوان خبرنگار، عکاس و تصویر‌بردار در رسانه‌های اسوشتیدپرس از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ و فرانس پریس از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ کار کرده است. کارها و اثرهای او در سطح بین المللی به نمایش گذاشته شده است.

فریدون پویا

فریدون پویا

برات‌علی باتور

برات علی، عکاس خبری  است. عکس‌های خبری او در روزنامه های نیویارک تایمز، وال‌استریت ژورنال، استرن و بسیاری از نشریه‌های دیگر به نشر رسیده است.

کار پرخطر باتور او را وادار به ترک افغانستان کرد و به پاکستان مهاجر شد؛ کشوری که برای او به عنوان قوم هزاره خطرناک‌تر از افغانستان بود.

او در سخنرانی اش در تد گفته است که حتی در این کشور برای مدتی که بلیط هواپیما را دریافت کند، مکان امنی پیدا نتوانسته است. سر انجام آقای باتور مجبور به پرداخت پول به یک قاچاقچی می‌شود و به موج جزر و مدی مرگبار با سایر مهاجران می‌پیوندد.

او در این سفرش از مهاجران قایق‌سوار که دنبال پناهندگی در کشورهای مانند استرالیا بودند، مستندی به نام “سفر اقیانوس دلخراش” را ساخت. این مستند او چندین جایزه را به دست آورد.

برات‌علی باتور

برات‌علی باتور

سلیمان ادریسی

افغانستان، ۱۹۸۳

سلیمان ادریسی یک عکاس خود آموخته است که برای اولین‌بار کار خود را در سال ۲۰۰۷ از عکاسی زندگی روزمره مردم در کابل و ولایات مختلف افغانستان شروع کرد. او به این باور است که مردم، عکاسی را برای دانستن آنچه که در جهان جریان دارد، نیاز دارند. او می‌خواهد یک مجموعه‌ی بزرگی از کارهایش بسازد که بتواند زیبایی‌ها، طبیعت و روحیه مردم وکشورش را روایت کند.

 سلیمان لیسانس‌اش را از بخش مدیریت و تجارت در سال ۲۰۱۱ به دست آورده است. او در حال حاضر به‌عنوان تحلیلگر پروژه بانک توسعه‌ آسیایی در افغانستان کار می‌کند.

سلیمان ادریسی

سلیمان ادریسی

عبدالله شایگان

افغانستان، ۱۹۹۰

عبدالله شایگان از رشته‌ی ادبیات انگلیسی دانشگاه بامیان لیسانس دارد. او در جریان تحصیل دراین دانشگاه، یک مرکز اموزشی مدنی و اجتماعی را به نام “کانون دانشجویی تفهم” تاسیس کرد. علاقه‌‎ی او به عکاسی از یک دوره سه‌ماهه آموزش خبرنگاری شروع شد.

این دوره آموزشی به او انگیزه داد که برای آموزش بیشتر عکاسی خودش را در برنامه عکاسی خبری چشم سوم بخش بامیان، شامل کند. او در حال حاضر یکی از اعضای فعال مرکز عکاسی خبری چشم سوم است که کارهای او در داخل و خارج از افغانستان به نمایش گذاشته شده است.

شایگان امیدوار است که در آینده بتواند فعالیت‌های اجتماعی را با رسانه به نوعی تلفیق بدهد.

عبدالله شایگان

عبدالله شایگان

جاوید حنان

افغانستان، ۱۹۹۱

جاوید حنان دانش‌آموخته‌ی دانشکده‌ی هنرهای دانشگاه کابل است. او در سال ۲۰۰۷ تکنیک‌های اساسی عکاسی خبری و قوانین آن را در مرکز فرهنگی و رسانه “آینه” آموخت. آقای حنان در سال ۲۰۱۲ در یک کارگاه ۷روزه همراه با کارمندان روزنامه نیویارک تایمز در کابل شرکت کرد. حنان با دفتر ارتباطات عمومی مجلس نمایندگان افغانستان به‌عنوان عکاس خبری نیز کار می‌کند.

جاوید حنان

جاوید حنان

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغان افغانستان ایران چشمان باز خبرنگار رادا اکبر عکاس خبرنگار مستند مستند ساز هنر

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید