چالش در توافق نامه صلح؛ اختلاف بر ۱۳ تن و جنجال تازه در آزادی زندانیان حزب اسلامی

چالش در توافق نامه صلح؛ اختلاف بر ۱۳ تن و جنجال تازه در آزادی زندانیان حزب اسلامی

خبرنگار خبرنامه

محمد رضا جعفری
خبرنگار خبرنامه

۱۱ / ثور ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

مقامات حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار می گویند که روند آزاد سازی زندانیان این حزب که امروز( ۱۱ثور)، قرار آغاز شود با مداخلات کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان متوقف شده است.

نمایندگان حزب اسلامی به خبرنامه می‌گویند که قرار بود امروز ۶۸ تن از زندانیان این حزب از زندان آزاد شوند اما حکومت تنها حاضر به آزادی ۵۵ تن شده است.

محمد امین کریم نماینده ارشد حزب اسلامی به خبرنامه می گوید که با مداخله و مخالفت کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از آزادی ۱۳ تن دیگر از این زندانیان جلوگیری شده است.

آقای کریم می‌گوید به همین دلیل، حزب اسلامی هیچ کدام از زندانیان را تحویل نگرفته و “تا زمانی که حکومت به تعهد خود برای آزادی این زندانیان عمل نکرده است، در رابطه با زندانیان دیگر حرفی با دولت نداریم.”

کریم امین

محمد امین کریم، نماینده ارشد حزب اسلامی

او هم چنین می افزاید که “اگر می دانستیم تصمیم آزادی زندانیان ما به دست کمیسیون حقوق بشر است، در  چگونگی امضای توافق نامه صلح، تعمق بیشتری می کردیم.”

نماینده حزب اسلامی در مورد علت جلوگیری از آزادی این افراد می گوید که حکومت افغانستان تابحال جواب قانع کننده ای به آنها نداده است.

در همین حال حمید عزیزی سخن گوی این حزب نیز می گوید که حکومت افغانستان گفته است پس از بررسی های بیشتر به زودی نتیجه و تصمیم خود را به رهبران این حزب اعلام خواهند کرد.

او می گوید که حزب اسلامی از طریق گفتگوهای سیاسی و راه حل های دیپلماتیک، به دنبال آزادی این زندانیان خواهد بود.

تعویق آزادی

تاکنون چندین بار آزادی این زندانیان به دلایل نامعلومی به تعویق افتاده است. در آخرین مورد نیز قرار بود که جمعه هفته گذشته این تعداد از زندانیان آزاد شوند اما این گونه نشد.

agreement-signing

توافق‌نامه صلح بین حکومت افغانستان و حکمتیار سال گذشته امضا شد

حکومت افغانستان در راستای عملی ساختن توافق نامه صلح با گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، این تعداد از زندانیان وابسته به حزب اسلامی را آزاد کرد. آزادی زندانیان وابسته به این حزب، یکی از تعهدات حکومت افغانستان در توافق نامه صلحی بود که سال گذشته به امضای رییس جمهور اشرف غنی و گلبدین حکمتیار رسید.

گلبدین حکمتیار که نزدیک به ۲۰ سال محل زندگی اش مشخص نبود و نامش در فهرست سیاه سازمان ملل قرار داشت، پس از برداشته شدن این تحریم ها هفته گذشته در ولایت لغمان در اولین سخنرانی اش گفت که پیام آور صلح است و از طالبان نیز خواست تا دست از جنگ کشیده و به تامین امنیت در این کشور کمک کنند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان از آمدن آقای حکمتیار استقبال کرده و پیوستن او به روند صلح را در  تامین امنیت و ثبات در این کشور موثر خوانده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید