آغاز فصل جنگ؛ شروع بهار، تمرکز بر داعش و حملات شورشیان در جنوب و شمال افغانستان |
آغاز فصل جنگ؛ شروع بهار، تمرکز بر داعش و حملات شورشیان در جنوب و شمال افغانستان

آغاز فصل جنگ؛ شروع بهار، تمرکز بر داعش و حملات شورشیان در جنوب و شمال افغانستان

خبرنگار خبرنامه

محمد رضا جعفری
خبرنگار خبرنامه

۵ / حمل ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

آغازین روزهای سال جدید خورشیدی با حملات طالبان و سقوط مرکز دو ولسوالی یکی در جنوب و دیگری در شمال شرق این کشور همراه بوده است. طالبان در روزهای نخست بهار که در این کشور فصل شدت یافتن جنگ معروف است، بر ولسوالی سنگین در هلمند و ولسوالی خواجه بهاءالدین در تخار حملات گسترده ای انجام داده اند.

در همین حال عملیات نظامی نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت های مختلف علیه گروه داعش و طالبان نیز ادامه داشته است.

مقامات افغان سال پیش رو را سالی سخت و پر از چالش های امنیتی خوانده اند. سالی که از هم اکنون سختی های و چالش های آن نمایان شده است.

سقوط ولسوالی سنگین

در سومین روز از سال ۱۳۹۶، خبرهای ضد و نقیضی از ولسوالی سنگین ولایت هلمند منتشر شد.

مقامات محلی در این ولایت “عقب نشینی تاکتیکی” از این ولسوالی را که از ماه ها قبل مورد حملات گسترده طالبان قرار داشت را پذیرفته و گفته بودند که این عقب نشینی به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به غیرنظامیان صورت گرفته است. طالبان نیز با انتشار اعلامیه ای از تسلط شان بر مرکز این ولسوالی خبر دادند.

با این حال مقامات وزارت دفاع افغانستان خبر سقوط این ولسوالی را رد نموده و آن را تبلیغات دشمن دانستند. دولت وزیر سخن گوی وزارت دفاع گفته است که این نیروها از پایگاه فرعی شان در داخل بازار این ولسوالی، به پایگاه نظامی اصلی منتقل شده اند.

ولسوالی سنگین در هلمند از ماه ها قبل شاهد حملات سنگین گروه طالبان است. این ولسوالی در گذشته نیز میان نیروهای امنیتی و طالبان دست به دست شده است.

سقوط ولسوالی خواجه بهاءالدین

در همان شب گروه طالبان حمله دیگری در ولایت تخار در شمال شرق این کشور انجام دادند و توانستند برای چندین ساعت بر مرکز ولسوالی خواجه بهاءالدین تخار را در کنترل خود داشته باشند.

takhar

ولسوالی خواجه بهاءالدین برای مدت کوتاهی در دست شورشیان قرار گرفته بود

مقامات محلی این ولایت سقوط چند ساعته این ولسوالی را تایید کرده و گفته اند، در چند ساعتی که طالبان بر این منطقه مسلط شدند، ساختمان ولسوالی را به آتش کشیده اند.

ولایت تخار در شمال شرق افغانستان با ولایت های بدخشان و قندوز هم مرز است و هم چنین با کشور تاجیکستان نیز مرز مشترک دارد.

تمرکز بر طالبان و داعش

در همین حال عملیات نظامی نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت های مختلف ادامه داشته که طالبان و داعش اهداف اصلی این حملات بوده اند.

در روزهای گذشته در سه ولایت ننگرهار در شرق، فاریاب در شمال غرب و قندهار در جنوب این کشور تلفاتی به داعش و طالبان وارد شده است.

مقامات وزارت دفاع افغانستان از کشته شدن ۲۲ داعشی در ولسوالی نازیان ننگرهار خبر داده اند. این ولایت یکی از پایگاه های اصلی گروه داعش در افغانستان است.

داعش و طالبان در روزهای گذشته هدف حملات نظامیان افغان بوه است

هم  چنین در ولایت فاریاب نیز ۲۳ طالب کشته شده اند که در میان شان ۷ تبعه خارجی نیز شامل هستند. این عملیات در ولسوالی پشتون کوت فاریاب که از مناطق به شدت ناامن این ولایت می باشد صورت گرفته است.

در ولایت قندهار در جنوب افغانستان نیز ۲۲ طالب کشته شده و ۸ تن دیگر زخمی شده اند.

 

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان جنوب حملات شورشیان حملات نیروهای افغان خبرنامه خواجه بهاوالدین داعش سنگین

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید