خشم مجلس؛ وزرای داخله، دفاع و رییس امنیت ملی افغانستان چهارشنبه استیضاح می‌شوند

خشم مجلس؛ وزرای داخله، دفاع و رییس امنیت ملی افغانستان چهارشنبه استیضاح می‌شوند

خبرنگار خبرنامه

محمد رضا جعفری
خبرنگار خبرنامه

۲۳ / حوت ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

مجلس افغانستان در واکنش به حمله به شفاخانه نظامی ۴۰۰ بستر تصمیم به استیضاح وزیران داخله، دفاع و رییس عمومی امنیت ملی این کشور گرفت.

جلسه امروز مجلس به منظور پرداختن به مسایل امنیتی و بررسی حمله تروریستی به شفاخانه ۴۰۰ بستر دایر شده بود که چهارشنبه هفته گذشته هدف حمله مهاجمان مسلح قرار گرفت. ۴ مهاجم به این شفاخانه نظامی در منطقه وزیر اکبرخان کابل حمله کردند و نزدیک به ۷ ساعت در داخل این شفاخانه با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

اگر چه مقامات امنیتی این کشور، تلفات ناشی از این حمله را بیش از ۳۰ کشته و تعداد زخمی ها را بیش از ۵۰ تن ذکر کردند، اما برخی نمایندگان مجلس می گویند که میزان تلفات در حلمه به این شفاخانه نظامی بسیار بالاتر از ارقام گفته شده است.  گروه داعش مسوولیت این حمله را برعهده گرفته بود.

نمایندگان مجلس پس از گفتگوهای طولانی سرانجام تصمیم گرفتند تا وزرای داخله، دفاع و رییس امنیت ملی را برای جلسه روز چهارشنبه هفته جاری به مجلس فراخوانده و مورد استیضاح قرار دهند.

military2

گروه داعش مسوولیت حمله بر شفاخانه ۴۰۰ بستر را برعهده گرفته بود

پایان صبر ملت

عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس افغانستان حکومت و رهبری وزارت دفاع افغانستان را به ” کوتاهی در انجام وظیفه” متهم کرد و خطاب به رهبران حکومت وحدت ملی گفت که مردم افغانستان دیگر بیشتر از نمی توانند شاهد قربانی شدن شان باشند چرا که صبرشان به پایان رسیده است.

او حمله به شفاخانه ۴۰۰ بستر را برای  حکومت و نهادهای امنیتی این کشور ” شرم آور” خواند و گفت که ” متاسف هستم از این که سربازانی که در خط مقدم نبرد با تروریستان زخمی می شوند، در شفاخانه ای که باید مداوا شوند نیز هدف حمله تروریستی قرار می گیرند.”

آقای ابراهیمی از رهبران حکومت وحدت ملی خواست تا برای تامین امنیت و مبارزه با گروه های تروریستی سیاست و برنامه مشخص و واضحی داشته باشند.

ebrahimi

عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان

استیضاح

برخی نمایندگان مجلس در واکنش به حمله صورت گرفته، مسوولین نهادهای امنیتی را متهم به سهل انگاری نمودند و خواهان استیضاح آنان شدند.

ریحانه آزاد نماینده ولایت ارزگان، خواهان استیضاح مسوولین نهادهای امنیتی کشور شد. او گفت که پس از حمله تروریستی به شفاخانه ۴۰۰ بستر باید این مسوولین به دلیل ناتوانی در انجام وظیفه از وظایف شان استعفا می دادند. اما به گفته این نماینده مجلس، نیاز است مجلس در مورد آنها تصمیم گرفته و افرادی که در انجام وظایف شان سهل انگاری داشته اند، برکنار شوند.

ناهید فرید نماینده مردم هرات، حمله به شفاخانه ۴۰۰ بستر را یک فاجعه دانست و گفت که نباید از این مساله به راحتی عبور کرد.

این نماینده هرات آمار داده شده در مورد تلفات و چگونگی رخ دادن این حمله را متناقض دانست و پیشنهاد کرد که هیاتی از سوی مجلس برای بررسی این حادثه مشخص شده و پس از تحقیق این هیات، در مورد مسوولینی که سهل انگاری کرده و ناتوان هستند تصمیم جدی و قاطع بگیرند.

مجلس نمایندگان

قرار است روز چهار شنبه وزرای داخله، دفاع و رئیس امنیت ملی از سوی مجلس نمایندگان استیضاح شوند

عارف رحمانی نماینده مردم غزنی در مجلس نیز از موافقان استیضاح مسوولین امنیتی بود. او گفت که همه روزه قتل عام مردم در مناطق مختلف افغانستان ادامه دارد و این به دلیل ضعف در مدیریت نهادهای امنیتی است.

شکیبا هاشمی نماینده قندهار نیز به اقدام شهروندان اهل هنود این کشور اشاره کرد و گفت که اقدام این شهروندان افغانستان که جشن تاریخی خود را به منظور همدردی با دیگر مردم لغو کردند نشان دهنده وطن دوستی آنهاست.

او هم چنین گفت که در رابطه با این حمله، هر مسوولی که وظیفه اش را به خوبی انجام نداده و کوتاهی کرده است، از سوی مجلس برکنار گردد.

محمد عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان

محمد عارف رحمانی از ضعف در رهبری نیروهای امنیتی انتقاد کرد

همکاری از درون

سیمین بارکزی نماینده هرات و عضو کمیسیون دفاعی مجلس افغانستان گفت که شواهد نشان می دهد که از داخل این بیمارستان با تروریستان همکاری گسترده ای صورت گرفته است. او تاکید کرد که روز گذشته با دیگر اعضای کمیسیون دفاعی مجلس از این بیمارستان بازدید کرده اما اثری از تخریب دیوار ها دیده نشده و تروریستان با همکاری دیگران توانسته اند وارد بخش های مختلف این شفاخانه شوند. خانم بارکزی خواهان تصمیم گیری جدی مجلس در رابطه با مسوولینی شد که از خود سهل انگاری نشان داده اند.

فاطمه نظری نماینده کابل نیز بر همکاری صورت گرفته از داخل شفاخانه با تروریستان اشاره کرد و گفت که تروریستان از داخل شفاخانه معلومات دقیق داشته اند و با بخش های مختلف آن به خوبی آشنا بوده اند.

محمد عبده نماینده مردم بلخ نیز به غفلت نهادهای امنیتی اشاره کرد و گفت که با تکرار و تداوم حملات تروریستی در شهرها و اماکن دولتی، غفلت و بی کفایتی مسوولین این نهادها غیر قابل انکار است.

military

مقامات امنیتی از کشته شدن بیش از ۳۰ تن و زخمی شدن بیش از ۵۰ تن دیگر در این حمله خبر داده اند

او با اشاره به این که بسیاری از حملات تروریستی در افغانستان برنامه ریزی شده و با همکاری از درون صورت گرفته است به ضعف در نهادهای اطلاعاتی اشاره کرد و خواهان تجدید نظر جدی در رابطه با این بخش از نهادهای امنیتی شد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان امنیت افغانستان امنیت ملی پارلمان افغانستان حمله بر شفاخانه 400 بستر خبرنامه مجلس نمایندگان وزرای امنیتی وزیر داخله وزیر دفاع

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید