توافق افغانستان با صندوق بين المللى پول؛ پایان ارزیابی ابتدایی برنامه تمدید تسهیلات اعتباری |
توافق افغانستان با صندوق بین المللى پول؛  پایان ارزیابی ابتدایی برنامه تمدید تسهیلات اعتباری

توافق افغانستان با صندوق بین المللى پول؛ پایان ارزیابی ابتدایی برنامه تمدید تسهیلات اعتباری

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۱ / حوت ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

وزارت مالیه‌ی افغانستان به نمایندگی از حکومت این کشور با صندوق بین المللی پول در مورد تکمیل ارزیابی اول برنامه “تمدید تسهیلات اعتباری این صندوق” به توافق رسیده است.

پیش از این نمایندگانی از صندوق بین المللی پول با هیات افغانی برای گفت‌و گو در مورد این برنامه سه ساله‌ی تمدید تسهلات اعتباری، در دبی دیدار کرده بود.

اجمل حمید رحیم‌زی، سخنگوی وزارت مالیه‌ی افغانستان به خبرنامه گفت که در دیدار این دو هیات برنامه‌ی اول تسهیلات اعتباری صندوق بین المللی پول مورد ارزیابی قرار گرفته و در عین حال در مورد پیشرفت‌های اخیر اقتصادی و اجرای اصلاحات تحت این برنامه بحث شده است.

mof-spokesperson

اجمل حمید رحیم‌زی، سخنگوی وزارت مالیه

آقای رحیم‌زی گفت که “این نشست بین دو هیات به تاریخ ۲۳ فبروری تا ۴ مارچ بود که هیات «آی‌ام‌اف» از کارکرد‌های حکومت افغانستان بخاطر مدیریت بهتر اقتصاد بزرگ و پیشرفت  در شرایط دشوار ستایش کردند. آنان گفتند که کمک‌های مالی تمویل‌کنندگان برای  تامین بودجه و کسر تجارت به منظور توازن خزانه‌ی نقدی و ذخایر بین المللی ادامه می‌یابد.”
از سوی هم صندوق بین‌المللی پول دراعلامیه‌ای گفته است که  این توافق‌نامه مشروط بر تایید هیئت مدیره این صندوق بوده و به محض تکمیل آن مبلغ ۶٫۱ میلیون دالر امریکایی در اختیار حکومت افغانستان قرار خواهد گرفت.

imf

گراف تولید ناخالص داخلی افغانستان

در این اعلامیه آمده است که رشد تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال ۲۰۱۶  دو درصد ارزیابی شده و در صورت افزایش محصول کشاورزی، این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۳ درصد افزایش خواهد یافت.

مقام‌ها در وزارت مالیه‌ی افغانستان می‌گویند که انتظار می‌رود با برگشت بیشتر پناهند‌گان از کشور‌های همسایه، میزان تورم به ۶ درصد برسد. اما  کمک‌های مالی تمویل کنندگان برای تامین بودجه و توازن خزانه‌ی نقدی ادامه می‌یابد.

گزارش دیدار هیئت دو جانب، در باره ارزیابی اول برنامه فوق به هیئت اجرائی صندوق بین المللی پول برای تصویب در جریان ماه می سال ۲۰۱۷ ارایه خواهد شد. صندوق بین المللی پول متعهد است که حکومت و مردم افغانستان را برای برنامه های اصلاحات اقتصادی به منظور حفظ ثبات مالی، تقویت و ایجاد یک اقتصاد سالم کمک نماید.

IMF2

دیدار هیات افغانی همراه با هیات صندوق بین المللی پول در دبی

 

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آی‌ام‌اف افغانستان اقتصاد افغانستان اکلیل حکیمی تورم خبرنامه صندوق بین المللی پول وزارت مالیه

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید